İsrail'de Şoke Eden Cinsel İstismar Olayı

İsrail Hükümeti yeni bir cinsel istismar olayıyla sarsıldı. İsrail İçişleri Bakanı ve Milletvekilli Silvan Şalom, isminin akrışmış olduğu olaydan sonra istifa etti.

İsrail'de Şoke Eden Cinsel İstismar Olayı

İsrail Hükümeti yeni bir cinsel istismar olayıyla sarsıldı. İsrail İçişleri Bakanı ve Milletvekilli Silvan Şalom, isminin akrışmış olduğu olaydan sonra istifa etti.

İsrail İçişleri Bakanı Silvan Şalom'un hem bakanlık görevinden hem de milletvekilliğinden istifa ettiği bildirildi. Başbakan Binyamin Netanyahu'nun Likud Partisi'nde önemli görevler üstlenen Şalom, başbakan yardımcılığı görevini de bıraktı. Şalom bu kararı, "ailesinin daha fazla acı çekmesini önlemek adına aldığını" söyledi.
İstifa kararını yazılı açıklama ile duyuran Şalom, "Yaklaşık 23 yıl boyunca milletvekili ve bakan olarak, adanmışlık duygusu ve inançla halka hizmet ettim. Bunu sosyal ve kamusal meselelerin ilerlemesine yönelik görev bilinci duygusuyla, arzusuyla yaptım. Geçtiğimiz hafta boyunca bu acı olaydan (cinsel taciz iddiaları) gına geldi. Ailem beni tam olarak destekliyor ancak onlardan ödemeleri istenen bedelin haklı bir gerekçesi yok. Bu şartlar altında bakanlı görevimden ve milletvekilliğinden istifa etmeye karar verdim" ifadelerini kullandı.


Şalom'un istifası geçtiğimiz günlerde İsrail basınına yansıyan cinsel taciz iddialarının ardından geldi. İlk olarak İsrail'in Haaretz gazetesinde çarşamba günü yer alan bir haberde, Şalom'un daha önce ofisinde çalışan bir kadının ifadelerine yer verilmişti. Şalom'un kendisine "zorla fiziksel temasta bulunmaya çalıştığını" iddia eden kadın, resmi suç duyurusunda bulunmayacağını belirtmişti. Bu haberin ardından, daha önce Şalom ile birlikte çalışmış altı kadının daha benzer iddiaları yerel basına yansıdı.

Şalom ise bu iddialar karşısında "yanlış bir şey yapmadığını" savunuyor.
İsrail'in 120 sandalyeli parlamentosu Knesseset'te 61 milletvekiline sahip Binyamin Netanyahu hükümetinde yeni içişleri bakanının kim olacağı ise henüz belli değil.
İsrail'de son yıllarda üst düzey kamu görevlisi ve siyasetçilerle ilgili benzer suçlamalar gündeme gelmişti.
İsrail Emniyeti Dolandırıcılıkla Mücadele Birimi Başkanı hakkında da cinsel istismar suçlamaları nedeniyle bir soruşturma yürütülüyor.
Geçen ay ise koalisyon hükümeti milletvekili Yinon Magal, hakkındaki cinsel taciz suçlamaları nedeniyle istifa etmişti.
Eski Cumhurbaşkanı Moşe Katsav da 2011 yılında, tecavüz suçlamasıyla 7 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve cezaevine gönderilmişti.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 00:22

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE