HDP Seçim Bildirgesini Açıklıyor! Bildirge'de YOK,YOK!

1 Kasım seçimlerine kısa bir süre kala partiler tek,tek seçim bildirgelerini açıklamaya başladılar.CHP'nin seçim Bildirgesini açıklamasından sonra şimdi'de HDP,seçim bildirgesini açıklatacak. "İnadına" sloganı, çevreden, kadın sorunlarına, ekonomiden, demokrasiye kadar her konuda kullanan HDP'nin ana sloganı ise "İnadına HDP"

HDP Seçim Bildirgesini Açıklıyor! Bildirge'de YOK,YOK!

1 Kasım seçimlerine kısa bir süre kala partiler tek,tek seçim bildirgelerini açıklamaya başladılar.CHP'nin seçim Bildirgesini açıklamasından sonra şimdi'de HDP,seçim bildirgesini açıklatacak. "İnadına" sloganı, çevreden, kadın sorunlarına, ekonomiden, demokrasiye kadar her konuda kullanan HDP'nin ana sloganı ise "İnadına HDP"


 Haziran seçimlerinde 'Bizler Meclis'e sloganını kullanan HDP, 1 Kasım için 'inadına' diyor. HDP, bugün Ankara'da seçim bildirgesini açıklıyor. "İnadına" sloganı, çevreden, kadın sorunlarına, ekonomiden, demokrasiye kadar her konuda kullanan HDP'nin ana sloganı ise "İnadına HDP"

İNADINA YERİNDEN YÖNETİM, İNADINA BARIŞ
HDP'nin seçim bildirgesinde, 7 Haziran'daki göre çok büyük değişiklikler yok. Bildirgede, ekonomik vaatler kadar, demokrasi ve barış vaadi de öne çıkıyor.

"İnadına yerinden yönetim" başlığı altında HDP, yerel yönetimin güçlenmesini savunuyor. HDP seçim broşüründe, "Valimizi, kaymakamımızı kendimiz seçmek istiyoruz" deniliyor.

KÜRT SORUNU; DOLMABAHÇE ZEMİNİ...
HDP'nin Kürt sorunu konusundaki sloganı ise, "inandına barış" olarak belirlenmiş durumda. Parti broşüründe, "barış ve çözüm için mücadele ediyoruz. Karşılıklı konuşarak ve müzakere ederek çözemeyeceğimiz sorunumuz yok" deniyor.

Dolmabahçe mutabakatının "zemin"olarak belirlendiği HDP'nin Kürt sorunu politikasında, "Dolmabahçe mutabakatı zemininde muhattaparın özgür ve eşit koşullarda görüşmeleri sürdürebilmesi, ellerin tetiklerden çekilmesi ve karşılıklı güçlendirilmiş çatışmasızlığın sağlanması" hedef olarak konulmuş durumda.

HDP BİLDİRGESİNDE, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A YÜKLENDİ, "DEMOKRATİK ÖZERKLİK" DEDİ
HDP, seçim bildirgesinde Cumhurbaşkanı RECEP TAYYİP ERDOĞAN'a yüklendi. Bildirgede, Türkiye'de yaşanan son şiddet ortamından bizzat Erdoğan'ın sorumlu olduğu savunulurken, şöyle denildi;
"7 Haziran sonrası, demokratik değişim rüzgarının kendini de silip süpüreceğinden dehşete düşen Erdoğan, ikna edici ve inandırcı hiçbir gerekçe olmaksızın ülkeyi savaş ve kaos ortamına sürükledi" denildi.

"RADİKAL DEMOKRASİ" VURGUSU
HDP seçim bildirgesinde, "radikal demokrasi" vurgusu da yapılarak, "Gerçek demokrasiye ancak toplumun ve insanın, sermayenin ve siyasi iktidarın mutlak tahakkümü altında ezilmesine karşı etkili mücadele edenler erişebilir. Bütün bunlar acak radikal demokrasiyle mümkündür" denildi. 
Bildiride, "dikta yönetimine değil, halkın özyönetimine ihtiyacımız var" denildi.

"CUMHURBAŞKANI'NIN YETKİLERİNİ KISITLAYACAĞIZ..."
HDP seçim bildirgesinde, partinin "tekçi değil, demokratik cumhuriyet" için çalışacağı vurgulanarak, Cumhurbaşkanı'nın mevcut yetkilerinin kısıtlanacağı vaadi bulundu. Vaatler arasında, "demokratik özerklik" de yer aldı. Bildiride, "Demokratik özeriklik, halkların yönetim ve karar süreçilerine katılımının sağlanması için hayata geçirilecek" denildi.

MGK KALDIRILACAK, TCK,TMK, İÇ GÜVENLİK YASASI DEĞİŞECEK, ÖZEL MAHKEMELER KALKACAK
HDP bildirisinde, Milli Güvenlik Kurulu'nun kaldırılacağı, Terörle Mücadele Kanunu (TMK) ve Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) "evrensel demokratik ilkelerle uyumlu olmayan bölümlerin" değiştirileceği   vaatleri de yer aldı. Bildiride, "İç Güvenlik yasası ve çeşitli isimler altında işleyen özel yetkilerle donatılmış mahkemeler kaldırılacak" denildi.

ANADİLDE EĞİTİM HAK OLACAK
HDP bildirgesinde, anadilde eğitimin "hak" haline getirileceği ifade edilerek, "Anadilinde eğitimi bir kamu hizmeti olarak almak herkes için bir hak olarak kabul edilecek, eğitimin tüm aşamalarında resmi dil olarak Türkçe'nin öğretilmesinin yanında, anadilinde eğitimi bir kamu hizmeti olarak alma imkanı sağlanacak" ifadesi kullanıldı.

KÖY KORUCULUĞU KALDIRILACAK
Bildirgede köy koruculuğu sistemi "özel savaş aygıtı" olarak nitelendirilerek, HDP'nin iktidara gelmesi halinde koruculuk sisteminin kaldırılacağı yer aldı. Bildiride, "ayrıca diğer özel savaş aygıtları olan JİTEM, kontrgerilla ve benzeri tüm uygulamalara son verilecek" denildi.

TOPLANTIDAN NOTLAR: KOLBASTI DA VAR, HALAY DA...
HDP seçim bildirgesinin açıklandığı toplantıda, partinin 1 Kasım seçimlerin kullanacağı müzikler de tanıtıldı. HDP'nin seçim müzikleri arasında, Trabzon kolbastısı da var, halay da var.  HDP 1 Kasım seçimlerinde Türkçe seçim şarkıları kadar, Kürtçe seçim şarkıları da kullanacak.

HEM TÜRKÇE, HEM KÜRTÇE ANONS
HDP toplantısında, anonslar iki dilde yapıldı. Önce Türkçe yapılan anonsları, Kürtçe anonlar izledi.

HDP BİLDİRİSİNDE FİLİSTİN VURGUSU; "İSRAİL'İN KATLİAMCI POLİTİKALARINA KARŞI..."
HDP bildirisinde dış politika bölümünde, Filistin vurgusu dikkat çekiyor. İsrail hükümetinin "katliamcı, işgalci politikalarına karşı durulacağının" vurgulandığı bildiride, "Filistin'in işgaline son verilmesi ve Filistin halkının kendi siyasi agelecğini belirlemesine imkan sağlayacak bağımsız devlet kurma hakkının tanınması için gerekli desteği verecek, uygulanan baskı ve zulme karşı Filistin halkının yanında olmaya devam edilecek" denildi.

ERMENİSTAN'A AMBARGO KALKACAK, SINIR AÇILACAK
HDP bildirisinde Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınırın "koşulsuz" açılacağı, bu ülkeye yönelik "ekonomik ambargonun" sona erdirileceği vaadi de yer aldı. HDP, Karabağ sorunu konusunda ise "demorakratik çözüm çabalarını destekleyeceğiz" dedi.

ÖNCELİK YENİ ANAYASA; "BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇİT VERMEYECEĞİZ..."
HDP bildirgesinde, önceliğin "eşit yurttaşlık" temelinde bir Anayasa yapılması olacağı ifade edilerek, Başkanlık sistemine izin verileceği ifade edildi. Bildirgede, "HDP, açık bir biçimde karşı olduğ başkanlık simteminin Anayasa değişikliklerinin temel koşulu haline getirilmesin kabul etmeycek, başkanlık sistemine geçit vermeyecek" denildi.

VİCDANİ RED HAKKI TANINANACAK
HDP'nin vaatleri arasında öne çıkanlardan biri de, Türkiye'deki zorunlu askerlik hizmetine karşılık, "vicdani red" kavramının yasalara girmesi oldu.

HSYK YENİDEN DÜZENLENECEK, AVUKAT VE SAVCI EŞİT KILINACAK
HDP'nin yargı alanındaki vaatleri arasında ise, HSYK'nin mevcut düzeninin değiştirilmesi, mahkeme salonlarında savcı ve avukatların "eşit temsili", Adli kolluk sisteminin avukatlara da bilgi sağlaması yer aldı.

MEDYA SAHİPLERİ BAŞKA SEKTÖRLERDE FAALİYET GÖSTEREMEYECEK
HDP bildirgesinde basın özgürlüğüne ayrı bir bölüm açıldı. Basın etik yasası düzenleneceği, medya sahiplerinin başka sektörlerde faaliyetine izin verilmeyeceği, internete keyfi yasakların engelleneceği, RTÜK'ün "demokratik ve özgürlükçü anlayışla"yeniden yapılanması ve "tutucu ahlakçı konumdan çıkarılması" da vaatler arasında yer aldı.

HAKİKAT KOMİSYONU KURULACAK
HDP bildirgesinde, geçmişle yüzleşme çerçevesinde "hakikat komisyonu" kurulacağı vaadedildi. 

Hürriyet

YORUM EKLE