HDP meclisi toplanmaya çağırdı fakat reddedildi

Meclis Başkanlığı ve CHP, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tarafından yapılan Meclisin olağan üstü toplanması çağrısını kabul etmedi. İşte detaylar…

HDP meclisi toplanmaya çağırdı fakat reddedildi
Meclis Başkanlığı ve CHP, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tarafından yapılan Meclisin olağan üstü toplanması çağrısını kabul etmedi. İşte detaylar…

Meclis Başkanlığı ve CHP, Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yaptığı olağanüstü toplantı çağrısını reddetti. Barıştan yana olduğunu dile getiren HDP, vekillerden ülkenin gidişatı konusunda kaygı duyuyorlarsa bu çağrısına destek olmalarını istemişti. HDP Grup Başkanvekilleri bu konuda HDP adına girişimde bulunarak AKP Grup Başkanvekilleri, CHP Grup Başkanvekilleri ve Meclis Başkanı ile bir görüşme gerçekleştirmişti.

Kişisel insiyatif kullanmaktan çekinen Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, bu kararı siyasi partilere bıraktı. Hemen ardından da CHP Grup Başkanvekilleri tarafından partilerinin böyle bir girişim içerisinde olmayacağı açıklandı. Bunun üzerine HDP’li yetkililer de bir açıklama yaparak, bu tutumun CHP’nin genel söylemleriyle çeliştiğini dile getirerek, CHP’nin toplumsal barıştan yana tavır takınması gerektiğini ve taleplerinin bir kez daha değerlendirilmesini istediklerini söyledi. CHP bunun üzerine ikinci bir değerlendirme yaptı ancak yine HDP’ye olumsuz yanıt verdi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken taleplerine CHP tarafından destek verilmemesini sosyal medya üzerinden eleştirdi. Bulurken yayınladığı mesajda yine de böyle bir girişimde bulunacaklarını ve barıştan yana olan milletvekillerinin kişisel desteklerini beklediklerini ifade etti. Aynı zamanda barıştan yana olan milletvekillerinden imza desteği isteyeceklerini belirten Bulurken, AKP ve CHP milletvekillerinden gidişattan kaygı duyanların bu taleplerine destek vereceklerine inandıklarını dile getirdi.

Demirtaş ise partisinin MYK toplantısında TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırdıklarını dile getirerek, meclis başkanının derhal meclisi toplaması gerektiğine dikkat çekti. Kendilerinin 80 milletvekili ile imza vereceklerini belirten Demirtaş, Parlamentoyu üç temel gündemle olağanüstü toplanmaya çağırdıklarını söyledi ve milletvekillerine de imza vermeleri için çağrıda bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 23:10

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE