G20 İçin İlk Konuk Türkiye'ye Geldi

G-20 için Antalya'ya gelen Suudi Kralı Selman'a şatafatlı karşılama yapıldı. Antalya'da yapılacak olan G20 Liderler Zirvesi öncesi Türkiye'nin ilk konuğu 2 güm öncesinden geldi.

G20 İçin İlk Konuk Türkiye'ye Geldi

G-20 için Antalya'ya gelen Suudi Kralı Selman'a şatafatlı karşılama yapıldı. Antalya'da yapılacak olan G20 Liderler Zirvesi öncesi Türkiye'nin ilk konuğu 2 güm öncesinden geldi.

TÜRKİYE’nin ilk kez evsahipliği yapacağı G-20 zirvesi için Antalya’da hazırlıklar sürerken, dün kent ilk konuğunu karşıladı. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud 15-16 Kasım tarihlerinde Serik ilçesine bağlı Belek Turizm Bölgesi’nde düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere dün Antalya’ya geldi. 


Antalya Havalimanı’na saat 17.00 sıralarında inen Suud Kralı Selman’ı, öğle saatlerinde kente gelen Suudi Prens El Velid Bin Telal, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Vali ve Belediye Başkanı karşıladı. Havalimanında iki helikopter bekletildi ancak Kral Selman, 60’a yakın araçtan oluşan bir konvoyla Mardan Palace Hotel’e gitti. Kral Selman’ın yol güzergâhında özel harekât timleri ve polis yoğun güvenlik önlemi aldı.

Suriyeli sığınmacılar neden Körfez ülkelerine gitmiyor?

SUUDİLER 2.5 MİLYON DİYOR, BM TERSİNİ SÖYLÜYOR
Suudi Arabistan, Eylül ayında yaptığı açıklamada, yeterli sayıda mülteci kabul etmediği yönündeki iddialara tepki göstermiş ve Suriye krizinin başladığı 2011 yılından bu yana dini ya da insani nedenlerden ötürü yaklaşık 2.5 milyon Suriyelinin geldiğini, yüz binlerce Suriyeliye de oturma izni verildiğini belirtmişti. Ancak BM kayıtları başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkelerine hesaba katılmayacak kadar az sayıda Suriyeli mültecinin geçtiğini göstermişti.
546 SARAY ODASI HAZIRLANDI

Suudi heyet için geceliği 800 Euro’dan başlayan ve 15 bin Euro’ya kadar çıkan 20 farklı konseptli 546 saray odası hazırlandı. Kraliyet ailesinin üst düzey mensupları için hazırlanan kral dairesi ve villaların geceliği ise 9 bin Euro’dan başlıyor. Kral ve yaklaşık 1000 kişilik heyeti için dünya mutfaklarından oluşan özel restoranlar ve 7 bin 500 metrekarelik SPA merkezi, ekstra hizmet verecek.


400 LÜKS ARAÇ KİRALANDI

Yaklaşık bir hafta önce Kral Salman ve Prens Telal’a ait özel eşya havalimanından da 16 kamyonla kalacakları otele nakledilmişti. Kral Salman ve koruma heyeti için ise zırhlı 65 Mercedes de getirtilmişti. Suudi Arabistan heyetinin kullanımı için ise 400 lüks araç kiralandı. Araçlar otelin içindeki park alanına sığmayınca otel çevresindeki yola park edildi

LİDERLERE DENİZLİ BORNOZU

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip 19 ülkeden ve Avrupa Birliği Komisyonu’ndan oluşan G-20 zirvesine katılacak liderlerin otelde kullanabilecekleri bornoz ve havlular Denizli’de üretildi. Bornozlar, üstünde ülkelerinin bayrakları ve adları işlenerek liderlerin otellerine dağıtılmak üzere Antalya’ya getirildi. Havlu ve bornoz takımlarından birinin konaklama sırasında kullanılacağı, ötekinin de ülkelerine dönüşte armağan edileceği belirtildi.

BÖLGE BARİYERLERLE ‘ARINDIRILDI’

G-20 liderler zirvesi dolayısıyla Antalya Havalimanı'nda güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkartıldı. VIP ve A Kapısı'na girecek, güvenlik güçlerinin kullandıkları da dahil tüm araçların, eğitimli köpekler yardımıyla bomba aramasından geçirildikten sonra geçişlerine izin veriliyor. Heyetler Belek’e 27 kilometrelik karayoluyla ulaşacak. Çift şeritli yolun Belek’e giden bölümü konukların gelmeye başlamasıyla birlikte sadece heyetlerin geçişine ayrıldı. Yolun diğer kısmı ise sivil araçların gidiş ve gelişinde kullanılacak. Zirvede 12 bin polisin yanı sıra 11 bin personel görev alacak. Zirve için 28 otel kullanılacak.

PAZAR GÜNÜ 3 EYLEM

G-20 zirvesine değişik ülkelerden 30 bin civarında eylemci de bekleniyor. Zirvenin yapılacağı kırmızı bölgeye eylemcilerin karadan, havadan ve denizden gidebileceği tek yol dahi bırakılmazken, güvenlik güçleri eylemcileri nerede tespit ederse orada durdurmak üzere planlarını oluşturdu. Antalya Valiliği kentte her türlü eyleme yasak getirse de zirvenin resmen başlayacağı pazar günü kent merkezinde 3 eylem yapılacak. Eylemlerde olası kitlesel gözaltılarda kullanılacak 2 bin kişilik Kepez Turgut Özal Spor Salonu’nda da hazırlıklar tamamlandı.

VATANDAŞ MAĞDUR EDİLMESİN

ANTALYA Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı, G-20 zirvesi’yle ilgili güvenlik önlemlerinde vatandaşların mağduriyetine yol açacak uygulamalardan kaçınılması çağrısında bulundu. Bacanlı, zirvenin güvenliğini sağlamak adına vatandaşların temel haklarının engellenmemesi gerektiğini söyledi. Zirve nedeniyle Antalya’da toplantı ve yürüyüşlerin yasaklandığının ifade edildiğini kaydeden Alper Tunga Bacanlı, “Ama bildiğim kadarıyla önümüzdeki pazar günü bazı sivil toplum örgütleri yürüyecek. Barışçıl, demokratik bir hakkı kullanacaklar. Sonuçta G-20’ye katılan ülkelerin devlet başkanlarını ve onların politikalarını beğenmek, sevmek zorunda değiliz. Elbette isteyen vatandaşımız bunları protesto edecek. Bence polis yolları kapatmak, yahut gösterilere izin vermemek suretiyle sert tedbirler alacağına vatandaşların barışçıl gösteri yapma olanağını sağlamalı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 00:10

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE