Erdoğan'dan Irak'a Sert Tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak yönetimine sert tepki gösterdi. Erdoğan'dan Bağdat yönetimine sert mesaj: Irak tedbir almazsa biz alırız

Erdoğan'dan Irak'a Sert Tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak yönetimine sert tepki gösterdi. Erdoğan'dan Bağdat yönetimine sert mesaj: Irak tedbir almazsa biz alırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütlerinin Irak’ta cirit atığını belirterek, “Askerimizi geri çekmek gibi bir şey söz konusu olamaz” dedi. Erdoğan, Türkmenistan ziyareti öncesi Irak merkezi yönetiminin Başika’daki Türk askerinin varlığına dair itirazlarını değerlendirdi. Birçok ülkenin Irak üzerinde attığı adımlar ve operasyonları hatırlatan Erdoğan şunları kaydetti: “Biz o ülkelerin hiçbirine benzemiyoruz, biz çok farklı bir ülkeyiz. Zira başta DAİŞ olmak üzere tüm terör örgütlerinin cirit attığı bir yer Irak. Bu terör örgütleri Türkiye için her an bir tehdit unsurudur. Fakat oraya farklı ülkelerden gelenlerin bu tehdit algısıyla yakından uzaktan herhangi bir alakası yoktur. Söylenen nedir? ‘Biz davete icabetle Irak’a geldik’. Kabul de yani biz şimdi ülkemize yapılacak bir saldırıda merkezi yönetimin davetini mi bekleyeceğiz? Böyle bir lüksümüz yok. Tam aksine biz diyoruz ki Irak merkezi yönetimi eğer oradan ülkemize yapılacak herhangi bir terör saldırısına gerekli tedbiri alamıyorsa, bu tedbirlerimizi biz alırız.”
Söylediği ifadelerin yeni kullanılmadığını belirten Erdoğan, “Başbakanlığım döneminde de Irak’ın yetkilileriyle, önceki başbakan dahil olmak üzere bunları hep konuştuk. ‘Ya siz bu tedbirleri alın, biz almak durumunda kalacağız. Bizi buna sevk etmeyin’ diye defaatle bunları söylemişizdir. DAEŞ’in Irak’taki şu anda gerçekleştirmiş olduğu işgaldir, ki bu işgale karşı da merkezi yönetim henüz herhangi bir şey yapamamıştır. Oradaki askerimizi geri çekmek gibi bir şey de söz konusu olamaz. Açıklanan rakamların hepsi uçuktur. Bu rakamların orada bizim bulundurduğumuz asker sayısıyla da yakından uzaktan hiç mi hiç alakası yoktur” dedi.


Cumhurbaşkanı, Türkmenistan’la yeni bir doğalgaz anlaşması ilişkin soruya da, “Türkmenistan’la bu konular her zaman gündemimizde oldu. Bunları kendileriyle görüştükten sonra dönüşte bunları sizlerle paylaşacağım” cevabını verdi.
Dünyaya gelen torunuyla ilgili soru üzerine Erdoğan, “Rabbimize hamdolsun bu beşinci torunumuz, erkek. Adeta dün gece bizi beklediler. Bizler Bosna Hersek Devlet Konseyi başkanlarını uğurladıktan sonra doğuma yetiştik. Dünürümün adı birinci adı olmuş oldu, Sadık. İkinci adı noktasında şu anda istişareler devam ediyor” diye konuştu.Başabakan Ahmet Davutoğlu'nun verdiği 64. Hükümet, içind eyer alacak olan kabine 1 Kasım seçimlerinden kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulmuştu. Yeni hükümeti Erdoğan'ın kabul etmesinden hemen sonra 64. hükümet çalışmalara başladı İşte detaylar.

2015 yılına göre 2016'da atama izinlerinde artış sağlanacak. Buna göre 2016 yılında ataması olacak memur sayısı 15 bin artacak. Daha muhalefet partilerinin kabul etmemesinden dolayı ertelenen bu karar 2016 yılı içinde 2 önemli bütçe meclisten çıkarılacak. Buna göre birinci geçici bütçe, 3 aylık bir dönemi kapsayacak. Bununla birlikte geçici bütçede ise atama sayılarına ilşkin çok önemli düzenlemeler yapılmış olacak. 2015 yılının başlarında açıklanan 36 bin atamalar için bunun içerisinde ünivrsiteler hariç, atama izin sayıalrı 2016 yılı içerisinde  bunada Üniversiteler hariç olma şartıyla toplam 51 bine yükseltilmiş oldu. Yani böylece bu yıl yani 2016 yılında atama izn sayısı toplamda 15 bin artış gösterdi.


2016 yılında konuşulan öğretmen atamaları için alınması düşünülen gerekli ek atama izinleri çıkarsa, bunu 2016 yılında çok fazla memur alımı yapılacak olarakta yorumlayacağız. Daha önceden açıklanan 30 bin şubat atamasındaki öğrretmenler için harici gerekli olan atama izinleri çıkarılmazsa, 30 bin atamaya yönelik bir düzenleme ise, yani bu ne demek öğretmenlik dışında kalmış olan meslekler için bir yönü kalmayacak demek oluyor.


KARŞILAMADA EKMEK İKRAMI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aşkabat’ta düzenlenecek Tarafsızlık Konferansı’na katılmak için Türkmenistan’a gitti. Erdoğan’ı başkent Aşkabat’ta yöresel kıyafet giymiş çocuklar ekmek ikram ederek karşıladı. Erdoğan, Devlet Başkanı Berdimuhamedov başta olmak üzere muhataplarıyla ikili görüşmeler yapacak.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 00:20

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE