Demirtaş:‘500’den fazla genç dağa çıktı’

DİSK’in 15. Olağan Genel Kurulu’nda konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, son günlerde yaşanan saldırılara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Demirtaş:‘500’den fazla genç dağa çıktı’

DİSK’in 15. Olağan Genel Kurulu’nda konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, son günlerde yaşanan saldırılara ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DİSK’in 15. Olağan Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, “Şiddet olmasın, silah olmasın, savaş olmasın. Bunlar son derece ilkeli, olgun, doğru yaklaşımlardır. Peki nasıl olmasın? Elimizde bir çözüm formülünün olması lazım. ’Olmasın, savaş bitsin’ demekle bitmiyor. ’Bal bal’ dediğiniz zaman ağzınızda bal tadı oluşmuyor” dedi.

Demirtaş şöyle devam etti: “Hukuk dışına çıkmış, yasa dışına çıkmış, ahlak dışına çıkmış bir devlet şiddetini destekleyerek, biz nasıl şiddeti bitirebiliriz? ’Şiddeti bitireceğiz, PKK’nın belini kıracağız’ dediler. Silopi’de 35 gün sonra sokağa çıkma yasağı kalktı. Şu anda, elimizde yüzde 100 net rakam yok ama 500’den fazla Silopili genç dağa çıkmış. Cizre’de sokağa çıkma yasağı bitecek, kaç Cizreli çocuk dağa çıkacak? Bu operasyonlar başladığında kaç PKK’lı vardı bilmiyoruz, ama şundan artık eminiz, operasyonlar veya sokağa çıkma yasağı bittiğinde bunun bir kaç katı daha genç dağa çıkmış olacak. Topluma gerçekçi bir çözüm sunmadıktan sonra hamasetle bu işler, silah meselesi çözülmüyor.”
 
‘Polise üzülmeyeceksem...’
 
“272 güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi. Hepsi bu ülkenin yurttaşı, hepsi bizim kardeşimiz” Demirtaş, “Peki öldürülen Kürt çocukları, öldürülen 192 sivil, 18 yaşın altında 70 çocuk, onlar kim? Onların acısı yok mu, taziyesi yok mu, arkasından ağlayan, gözyaşı dökenleri yok mu? Ben bir askerin, polisin acısına üzülmeyeceksem, insanlığımdan kaybetmişimdir” ifadelerini kullandı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE