Davutoğlu: “Biz Suriyeli Kürtleri masada istiyoruz. Kürtler olmadan masa tamamlanamaz'

“CNN International” kanalında canlı yayın konuğu olan BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, gazeteci Christiane Amanpour’un sorularını yanıtladı işte detaylar.

Davutoğlu:  “Biz Suriyeli Kürtleri masada istiyoruz. Kürtler olmadan masa tamamlanamaz'

“CNN International” kanalında canlı yayın konuğu olan BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, gazeteci Christiane Amanpour’un sorularını yanıtladı işte detaylar.

 

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, “Biz Suriyeli Kürtleri masada istiyoruz. Kürtler olmadan masa tamamlanamaz. Biz terör örgütü olan PYD’nin masaya oturmasına karşıyız” dedi.

Davutoğlu, “CNN International” kanalında gazeteci Christiane Amanpour’un sorularını yanıtladı. Suriye krizinin çözümünde masaya kimlerin oturacağı ve Suriye’de bazı bölgeleri elinde tutan Suriye Kürtlerinin masada yer almasına Türkiye’nin nasıl yaklaşacağının sorulması üzerine Davutoğlu, “Biz Suriyeli Kürtleri masada istiyoruz. Kürtler olmadan masa tamamlanamaz. Biz terör örgütü olan PYD’nin masaya oturmasına karşıyız” dedi.

PYD IŞİD KADAR TEHLİKELİ

Amanpour’un, “ABD sahada onlarla hareket ediyor. Gerçeği kabul etme zamanı gelmedi mi?” yorumu üzerine de Davutoğlu, “Onları meşru ortak olarak görenler, bölgenin gerçekliğinde yaşamıyorlar. Hiç kimse bizi, bu insanların barış istediğine ikna edemez” diye konuştu. Amanpour’un PKK’ın mı yoksa IŞİD’in mi Türkiye için daha büyük bir tehdit oluşturduğuna yönelik sorusu üzerine Davutoğlu, kötülüklerin karşılaştırılamayacağını ifade ederek, ikisinin de Türkiye için tehlikeli olduğunu, ikisinin de ideolojik olarak demokrasiye karşı olduğunu söyledi.

RUSYA, SURİYE’Yİ İŞGAL EDİYOR

Başbakan, Rusya’nın Suriye’ye düzenlediği operasyonlarla ilgili olarak “Rusya, çok uzun süre boyunca Suriye’ye dışarından müdahale edilmesine karşıydı. Fakat şimdi Rusya’nın kendisi çok olumsuz bir şekilde müdahale ediyor. Aslında Suriye’yi işgal ediyor” yorumunda bulundu. Rus operasyonlarının yüzde 10’unun IŞİD’i hedef aldığını ileri süren Başbakan Davutoğlu, Rusya’dan sivilleri Türkiye sınırına ittirmemesini beklediklerini kaydetti. m AA

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE