Davutoğlu, Başörtü Düşmanı Rektörü Görevden Aldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde İstanbul Şehir Üniversitesi'ne rektör olarak atanana Ali Atıf Bir'i görevden aldırdı. Peki Ahmet Davutoğlu yeni göreve başlayan Ali Atıf Bir'i neden veto ettirdi.

Davutoğlu, Başörtü Düşmanı Rektörü Görevden Aldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde  İstanbul Şehir Üniversitesi'ne rektör olarak atanana Ali Atıf Bir'i görevden aldırdı. Peki Ahmet Davutoğlu yeni göreve başlayan Ali Atıf Bir'i neden veto ettirdi.

Mütevelli Heyeti Başkanlığı'nı Murat Ülker'in yaptığı İstanbul Şehir Üniversitesi'ne Paralel devlet yapılanmasına açıkça destek veren ''YÖK türbanla mücadelede sonuna kadar haklı. Türban üniversiteye girerse Türkiye şeriatla savaşı kaybeder'' diyerek başörtüsü karşıtlığını gizlemeyen Ali Atıf Bir’in rektör yapılmasına tepkiler her geçen gün artarken önemli bir gelişme yaşandı.  

İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Cengiz Kallek atandı.
Atamayı, üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Murat Ülker, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan duyurdu. Ülker, "Müjde, Şehir Üniversitesi mütevelli heyet ve rektör seçimi yenileniyor. Ben de yanlış anlaşılmaktan kurtuluyorum. Haklarınızı helal ediniz. Ali Atıf Bir beyefendi vekaletten ayrılıyor. Asaleten kadim dostum Cengiz Kallek beyefendiyi atadım. Yanlış anlaşılma olmasın" ifadelerini kullandı.

PERDE ARKASI

Rektör değişikliğinin perde arkasında ise Şehir Üniversitesini fikir babası olan Başbakan Davutoğlu'nun ricası yatıyor.  Salı günü üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Murat Ülker'le görüşen Davutoğlu, Ülker'den üniversitedeki rektör tartışmasını bitirmesini istedi. Murat Ülker de 'Hoca'yı kırmadı ve değişiklik gerçekleşti.

ALİ ATIF’IN GELİŞİNE ‘İSTİFA’ TEPKİSİ

İstanbul Şehir Üniversitesi'nin Öğretim Üyeleri de yeni atanan rektöre tepki göstermişti. Geçtiğimiz günlerde Şehir Üniversitesinin  Öğretim Üyeleri arasında yer alan Prof. Dr. Burhanettin Duran, Doç. Dr. Fahrettin Altun, Prof. Dr. Medaim Yanık, yeni atanan Rektör Ali Atıf Bir'e tepki olarak istifa ettiklerini duyurmuşlardı.PARALEL MEDYADA YAZARLIK YAPIYORDU
 
FETÖ’ye yakınlığıyla bilinen Bugün Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapan ve en son 1 Ekim'de Murat Ülker'den aldığı teklifle köşe yazarlığını bıraktığını yazan Atıf Bir, yazısını "İpek Medya Grubu'nun sahibi Akın İpek'e saygısı, Medya Grup Başkanı Ayhan Yurttaş'a sevgisi, Genel Yayın Yönetmenim Erhan Başyurt'a bıraktığı özgürlük alanı için gönülden teşekkür ederim. Tarık Toros, Murat Uzun TV programlarıma büyük destek verdiler hepsi sağ olsun." diyerek bitirmişti.
 
Cengiz Kallek kimdir?

1960 yılında İstanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden 1982 yılında mezun oldu. Yurt içinde ve yurt dışında sürdürdüğü Arapça ve İslâmî ilimler çalışmalarının ardından, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslâm Hukuku Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladı (1989). Aynı enstitünün İktisat Tarihi Bölümü'nde "Asr-ı Saâdet'te Yönetim-Piyasa İlişkisi" başlıklı teziyle doktor oldu. Hz. Peygamber Döneminde Devlet ve Piyasa (İstanbul 1992) adlı yayınlanmış bir kitabı vardır.

Kallek aynı zamanda, Başbakan Davutoğlu ve Murat Ülker'in Boğaziçi Üniversitesi'nden sınıf arkadaşıydı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 00:08

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE