Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Mahkumlara Af Geliyor Mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, af bekleyen mahkum ve mahkum yakınları için çok önemli açıklamalar yaptı. İşte son dakika gelişmesi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Mahkumlara Af Geliyor Mu?

Bugün sosyal güvenlik merkezlerinin açılışı için toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlardan af bekleyen mahkum ve mahkum yakınlarına kadar kamuoyundaki pek çok önemli soruna dair açıklamalar yaptı. Açıklamalarında en dikkat çeken konulardan birisi af olurken, mahkum yakınlarına kötü haber geldi.

Af Bekleyen Mahkum Ve Mahkum Yakınlarına Erdoğan’dan Red

Cumhurbaşkanı Erdoğan bazı vatandaşların konuyla ilgili taleplerini de dinlerken yaptığı açıklamalarda bu duruma sıcak bakmadığını dile getirdi. Talepleri dikkatli bir şekilde dinledikten sonra konuyla ilgili değerlendirmesini yapan Erdoğan, 188. Madde ile ilgili beklenti haline gelen af konusunda hiçbir şekilde düzenlemenin olmayacağını aktardığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı tarafından dile getirilen bu konuda sonrasında ise bundan sonraki süreç içerisinde herhangi bir af düzenlemesinin gündeme gelmemesi ve konuşulmaması bekleniyor.

188. Madde Ne İçeriyor?

Af bekleyen mahkum ve mahkum yakınlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan isteği, 188. madde genelinde ceza alan mahkumların af dahilinde çıkartılmasıydı. Türk Ceza Kanunu’nun 188. Maddesi ise tamamen uyuşturucu ticaretini kapsıyor. TCK’da “Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç eden kişi, (Değişik ibare: 6545 - 18.6.2014 / m.66) “yirmi yıldan otuz yıla kadar” hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.” şeklinde geçen düzenleme, Türkiye’de büyük bir beklenti olmasına karşın TBMM ve Cumhurbaşkanı nezdinde af için uygun görülmüyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
hatice
hatice - 3 yıl Önce

Bizler mahkum aileleri o kadar yorgunuzki af denildi umutlarimiz yeserdi yorgun bedenimiz d beklemekten dahada yoruldu Allah rızası icin cikarın afı umudumuzun tukendiyi su anlarda bizlerde mutlu olalm

Eli umut
Eli umut - 3 yıl Önce

Keşke eşit yasa çıksaydı benim eşim suçsuz yere icerde fetonun verdiği 20 yıl ceza verilmiş 3 çocuk annesiyim gerçekten o kadar caresizimki gücüm kalmadı bu cocuklara bakmaya ne olursunuz bir çare bulun bizim halimize????????????