BUGÜN ve Kanaltürk Medya organalarının Yönetimi Kayyuma Geçti

İpek Koza Holding’e kayyum atanması ile birlikte BUGÜN ve Kanaltürk gibi medya organlarını da bünyesinde barındıran İpek Koza Holding’leri atılan kayyum ile yönetimi ele aldı.

BUGÜN ve Kanaltürk Medya organalarının Yönetimi Kayyuma Geçti
İpek Koza Holding’e kayyum atanması ile birlikte BUGÜN ve Kanaltürk gibi medya organlarını da bünyesinde barındıran İpek Koza Holding’leri atılan kayyum ile yönetimi ele aldı.


HALUK ÖZDALGA: TÜRKİYE BU AKP KADAR  GÖZÜ KARA DEMOKRASİ DÜŞMANI İKTİDAR GÖRMEDİ

AK Parti eski milletvekillerinden Haluk Özdalga, Koza İpek Grubu’na yönelik kayyum ataması kararını "Türkiye hiç bir zaman, bugünkü AKP kadar gözü kara bir demokrasi düşmanı iktidar görmedi. Ama Türkiye'de bu işin sonunda demokrasi kazanacak, demokrasi düşmanı AKP kaybedecektir." şeklinde değerlendirdi. Özdalga, kayyum atanmasının 'hukukla ilgisi olmayan, tamamen muhalifleri bertaraf etmeye ve susturmaya dönük bir gasp olayı' olduğunu söyledi.

"BİR GASP OLAYIDIR"

Alınan karara ilişkin konuşan eski Ankara milletvekili Özdalga, "AKP iktidarı tarafından Türkiye'de demokrasiyi askıya almak amacıyla ve tamamen kendi siyasi komutasına bağlı görev yapan 'Proje Mahkemeler' aracılığı ile, bu kez İpek Koza Holding şirketlerine ve o kuruluşun gazete ve televizyonlarına el koyuldu. İpek Grubu'na bağlı şirketlerin kayyuma devredilmesi, hukukla ilgisi olmayan, tamamen muhalifleri bertaraf etmeye ve susturmaya dönük bir gasp olayıdır." diye kaydetti.

Haluk Özdalga, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı değerlendirmede "Şirketlerin yönetimine tamamen AKP'ye bağlı olduğu bilinen kişilerin getirilmesi de bunu açıkça gösteriyor. Özel mülkiyet hakkı, eşkıya tarafından rafa kaldırılmıştır. Düşünce ve ifade özgürlüğü, kaba bir şekilde ayaklar altına alınmıştır. Türkiye 65 yıllık çok partili dönemi boyunca hiç bir zaman, bugünkü AKP kadar gözü kara bir demokrasi düşmanı iktidar görmedi. Ama bu işin sonunda demokrasi kazanacak, demokrasi düşmanı AKP kaybedecektir." ifadelerini kullandı.

HALUK KOÇ: DEVLET KORSANLIK YAPIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk, Koza İpek Holding’e kayyum atanmasını 'devletin korsanlık yapması' şeklinde yorumladı.Kararı değerlendiren Koç, genel başkanlarının kayyum olayıyla karşı karşıya kalan basın organları ve orada çalışanları ziyaret ettiğini hatırlattı. Haluk Koç, “Seçimlere çeyrek kala yaşadığımız tablo bir özel saray hukuku yaratılarak devletin korsanlık yapması şeklinde yorumlanabilir.” dedi.

Normal ve evrensel hukukun tamamen rafa kalktığını vurgulayan Koç, bunu, bu veya şu grup şeklinde bir değerlendirme yaparak söylemediğini kaydetti. Koç, şunları söyledi: “Sadece Türkiye’de bugün geçerli uygulamalara bakarak bunu söylüyorum. Tek kişinin arzusu, planlaması, kin ve intikam duyguları yani Türkiye’de hem serbest ticaret alanını hem medya özgürlüğü alanını, hem siyaset alanını hem dış politika alanını esir almış durumda. Bu gerçeği bilerek 1 Kasım seçimlerine gidiyoruz.”

BÜROKRATLARI UYARDI

Türkiye’de her türlü kanunsuz girişimin uygulanması noktasında o kanunsuz talimatlara uyan tüm alt kademedeki bürokratların sorumlu olduğunu vurgulayan Koç, “Bu sorumluluk sadece bu kanunsuz talimatları veren kişiye ya da merciye ait değildir. Bu emri, talimatı veren ve bu kanunsuz talimatlara uyan alttaki bürokratik mekanizmada görev alan kişiler de aynı derecede sorumludurlar. Biliyorsunuz, kanunsuz bir talimata uymak da suçtur. Böyle bir geçekle karşı karşıyayız.” hatırlatmasında bulundu.

TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SADECE SÖZLÜK ANLAMIYLA DURUYOR

Türkiye’de demokrasinin sadece sözlük anlamıyla durduğunu dile getiren Haluk Koç, uygulamada demokrasi ile ilgili herhangi bir şeyin olmadığını vurguladı. Demokrasi ile ilgili kalan son kalıntıların da kaldırılmaya çalışıldığını ifade eden CHP Sözcüsü, “1 Kasım öncesinde bu telaş, bu heyecan bu gayret nedir?” diye sordu.

1 Kasım’dan sonra birileri için geminin battığını vurgulayan Koç, “Onun için kendilerine 1 Kasım’dan sonra yapamayacakları her türlü eylemi yapma hakkı veriyorlar. Ve bunu uygulamaya sokuyorlar.” şeklinde konuştu.

"HUKUK BAĞIMSIZ ÇALIŞMAYA BAŞLADIĞI GÜN BUNUN HESABINI VERECEKLER"

Türk Ceza Kanunlarının, Türkiye’de hukuku belirleyen temel kanunların ortada olduğunu kimsenin unutmaması gerektiğinin altını çizen Haluk Koç, “Yani hukuk bağımsız olarak çalışmaya başladığı gün, bütün bunların müsebbipleri, sorumluları kanun önünde, bağımsız Türk yargısı önünde yaptıklarının hesabını bu millete verecekler, bundan kurtuluş yok. Bunu 1 Kasım’da hep beraber göreceğiz. Şurada 4 gün kaldı. Bu ağırlığı taşıyamıyorlar ama Türkiye'ye de eziyet etmekten geri durmuyorlar.” dedi.


FİKRİ SAĞLAR: BURADA BİR KİŞİNİN VE ONUN PARTİSİNİN DESPOTLUĞU VAR

Eski Kültür Bakanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Fikri Sağlar kayyum kararına tepki gösterdi. Sağlar, yapılanın Türkiye Cumhuriyetinin bir hukuk devleti olmaktan çıkarıldığının en büyük göstergesi olduğunu ifade etti.

Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirinin sorularını cevaplayan Fikri Sağlar, iki gazete, iki televizyon ve bir radyoyu bünyesinde barındıran holdinge kayyum atanmasının tamamen hukuksuz olduğunu vurguladı. "Bir savcı aklına geldiğinde bir işadamının yada herhangi bir insanın mal varlığına el koyabiliyor, bankadaki hesaplarına el koyabiliyor." diyen Sağlar, şöyle devam etti: Makul şüphe diyerek daha önce AKP'nin çıkarmış olduğu yasaya dayanarak her istediğini yapabiliyor, yargı kararı olmaksızın. Bu Türkiye'de yıllardır söylediğim kimsenin can ve mal güvenliğinin olmadığının göstergesi. Susurluk'la birlikte bir gerçek ortaya çıkmıştır; Türkiye'de kimsenin can güvenliği yok. AKP ile birlikte de 2002'den bugüne kadar da kimsenin mal güvenliği de yok. Şimdi en son can ve mal güvenliği, ortaklaşa yok edilme doğrultusunda her türlü alt yapı oluşturulmuştur. Bunun da somut göstergesi, böyle olan bir ülkeye hukuk devleti denmez. Böyle olan bir ülkede demokrasi yoktur. Böyle bir olan ülkede adalet oluşmaz. Böyle olan bir ülke gelişmiş ülkeler içerisinde değil; üçüncü dünya ülkeleri arasında bile zor yer alır. Recep Tayyip Erdoğan ve partisi ülkeyi maalesef bu noktaya getirdi. Toplum, 1 Kasım seçimlerinde kime oy vereceklerini iyi görsünler. Mütedeyyin insanlar, İslam diniyle ilgisi olmayan bir AKP olduğunu, hukuku hiçe sayan insanlardan oluştuğunu ve bir dikta rejimini kurma doğrultusunda büyük bir kararlılık içerisinde hepimizi yok etmeye ve Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyeti yıkmaya kararlı olduklarını görsünler, ona göre oy versinler."

Kayyuma atanan isimlerle ilgili bir soruya ise Sağlar, "Tabi her şey kendi elinde. Atanan da AKP'li, el koyan savcı da AKP'li. Burada bir hukuk yok ki. Burada tamamen bir kişinin ve onun partisinin despotluğu var. Despotizm devam ediyor." karşılığını verdi.

MHP'Lİ İSMET BÜYÜKATAMAN: YARGI ÖNÜNE ÇIKARILACAKLAR

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Koza İpek Grubu'na bağlı şirketlere kayyum atanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Büyükataman, “Milliyetçi Hareket Partisi olarak inşallah 1 Kasım’dan sonra aziz milletimizin teveccühü ile bir sorumluluk tevdi edildiği takdirde herkes emin olsun ki bütün bu haksızlıkların ve hukuksuzlukların gereği mutlaka yerine getirilecek, bunların müsebbibleri de yargı önüne çıkarılacaktır.” dedi.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Bursa il seçim bürosunda milletvekili adaylarıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine Koza İpek Grubu'na bağlı tüm şirketlere kayyum atanmasını değerlendirdi. Büyükataman şu açıklamayı yaptı: “Adalet ve Kalkınma Partisi ne yazık ki kantarın topuzunu kaçırdı. Muhalif hiç bir sese tahammül göstermeyen, muhalif hiçbir beyana ve duruşa neredeyse hayat hakkı tanımayan bir dayatma ile tipik bir AKP anlayışı ile karşı karşıyayız. Demokratikleşmeden, özgürleşmeden, sivilleşmeden, demokrasinin standartlarının yükseltilmesinden dem vuran Adalet ve Kalkınma Partisi yöneticilerinin bu söylemlerinde ne kadar samimiyetsiz olduklarını bir kez daha görmüş olduk. Bu sonun başlangıcı, korkunun ecele faydası yok. Ne kadar kendileri gibi düşünmeyen, kendileri yanında yer almayan, Türkiye’nin içinde bulunduğu gerçekleri vatandaşa ulaştırmak adına gayret sarf eden başta medyamız olmak üzere, bu konuda çaba ortaya koyan sivil toplum kuruluşlarına yönelik bu davranışları ve tavırları tasvip etmemiz mümkün değil. Milliyetçi Hareket Partisi olarak inşallah 1 Kasım’dan sonra aziz milletimizin teveccühü ile bir sorumluluk tevdi edildiği takdirde herkes emin olsun ki bütün bu haksızlıkların ve hukuksuzlukların gereği mutlaka yerine getirilecek, bunların müsebbibleri de yargı önüne çıkarılacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 23:52
YORUM EKLE