Barzani, Türkiye'de Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Görüştü

KUZEY Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Türkiye'ye geldi. KUZEY Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Türkiye'de Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü.

Barzani, Türkiye'de Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Görüştü

KUZEY Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Türkiye'ye geldi. KUZEY Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Türkiye'de Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü.

KUZEY Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Musul krizinin tırmandığı günlerde daha önceden planlanan programı çerçevesinde dün Ankara’ya geldi. Mesud Barzani’yi Esenboğa Havalimanı’nda Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu karşıladı. Barzani’nin ilk durağı Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) oldu. Barzani, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la görüştü. 

Daha sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Barzani’yi Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul etti. 1 saat 10 dakika süren kabulde, Türkiye’nin Irak ve IKBY ile ilişkileri, terör örgütü IŞİD’le mücadele ve bölgesel gelişmeler ele alındı. Tarafların, Türkmenler, Kürtler ve Arapların bölgede uyum ve barış içinde yaşamalarını teşvik için özen gösterilmesinin yanı sıra, Irak’ın huzuru açısından mezhep çatışmasını körükleyici tutumlardan kaçınılması gerektiğine dikkat çektikleri kaydedildi. Erdoğan’ın ardından Başbakan Davutoğlu, Barzani’yi Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Görüşme bir buçuk saat sürdü. Görüşmede Türk bayrağı ile Irak bayrağının yanında Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi bayrağı da yer aldı.

MÜSTEŞARLAR BAĞDAT’A GİDİYOR

Davutoğlu, Barzani’yi tartışmalı bir dönemde ağırlamanın herkes için bir mesaj niteliğinde olduğunu ifade ederek, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun bugün Bağdat’a gideceğini belirtti. 

Görüşmenin ardından, Başbakanlık Basın Müşavirliği tarafından basın kuruluşlarına servis edilen görüntülere göre Davutoğlu şunları söyledi: “Irak’taki mevcudiyetimiz, bu bölgenin istikrarını temin etmek içindir. Çünkü DAEŞ ile komşu olmak istemiyoruz. DAEŞ ile komşu olmamak için de Erbil’in güçlü olması lazım. Bunun için her türlü desteği hem Irak hem de Irak Kürdistan Bölgesi’ne vereceğiz. Tam böyle tartışmaların olduğu bir dönemde sizi ağırlamak bizim için çok önemli. Herkes için önemli mesaj niteliğinde. Ben Irak Başbakanı İbadi’ye de bir mektup yazdım, son gelişmelerle ilgili kanaatimi paylaştım. Yarın da (bugün) Feridun Bey ve Hakan Bey MİT Müsteşarımız, Bağdat’a gidecekler. Her halükârda Irak için ve sizler için her zaman teröre karşı, her türlü desteği vereceğimizden emin olabilirsiniz.”  

HDP’NİN GÖRÜŞME TALEBİ

KDP Ankara Temsilcisi Ömer Mirani, HDP’nin, Barzani’yle görüşme talebinde bulunduğunu belirterek, “Bazı diğer Kürt grupları da başvurdu. Ancak ne zaman görüşüleceğine dair kesin bir şey söyleyemiyoruz” dedi. HDP kaynakları ise randevu için değil diplomatik nezaket çerçevesinde arandığını belirttiler.  

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 15:48

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE