Barack Obama G20 Zirvesinde Kapanış Konuşması Yaptı

G20 Liderler Zirvesine katılan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barcak Obama, G20 Liderler Zirvesi kapanışında konuşma yaptı. İşte ABD Başkanı Obama'nın o konuşmalarından satır başları.

Barack Obama G20 Zirvesinde Kapanış Konuşması Yaptı

G20 Liderler Zirvesine katılan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barcak Obama, G20 Liderler Zirvesi kapanışında konuşma yaptı. İşte ABD Başkanı Obama'nın o konuşmalarından satır başları.


ABD Başkanı Obama, G20 zirvesinde basın toplantısı düzenliyor. Obama'nın açıklamasından öne çıkanlar şöyle;
Fransa, bizim için önemli bir ortak. Bugün de yeni bir anlaşmayı buradan ilan ediyoruz. Fransız ortaklarımızla istihbarat paylaşımını artıracağız.
Şuana kadar IŞİD'e karşı 8 bin hava saldırısı düzenlendi. IŞİD'in liderlerini ve önemli merkezlerini hedef alıyoruz. IŞİD'in Rakka'daki merkezine giden hatlar kesiliyor. IŞİD üyeleeri hiçbir yerde serbestçe barınamayacak.

Türkiye inanılmaz yük kaldırıyor


Mülteciler konusunda Türkiye, inanılmaz yük kaldırıyor. Mültecilere kapımızı kapatmak değerlerimize karşı olur. G20'de ortak bir anlayışa varıldı.

Esed'in rolü yok


Esed'in Suriye'nin geleceğinde rolü olmadığına inanıyoruz. Görüşmelerimiz sonucunda, Suriye muhalifi ve Esed rejimiyle yapılacak görüşmeler, daha kapsayıcı olması konusuna vardık. Yeni bir anayasa ve reformların yapılması öngörüldü. Müzakereler, daha kapsayıcı biçimde yürütülecek.

Sahaya yardım ediyoruz, eğitim veriyoruz, Suriye'deki muhaliflere destek oluyoruz. IŞİD'in finansal kaynaklarını kesmeye çalışıyoruz. Kısa süre önce IŞİD'in sivilleri katlettiği videolarda sık bir şekilde görülen bir haini öldürdük, onları hedef alıyoruz.
Terörle mücadele konusunda, biz bu tür saldırılardan endişeliydik. AB'li ortaklarımız ve ABD olarak, terör örgütlerine karşı aynı şekilde bakıyoruz. Dünya çapındaki ortaklarımızla bu bilgileri paylaşıyoruz.

Suriye'ye asker göndermek hata olur


Suriye'deki ılımlı muhalefet, geçiş hükümetini oluşturabilir. Kara harekatına ilişkin ise, benim bütün danışmanlarım bana bunun yanlış olduğunu söylüyor. ABD askerinin Rakka'ya veya IŞİD'in merkezlerine giremeyeceğinden değil, daha önce yapılan hataların tekrarlanmaması için böyle bir yanlış yapılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Suriye'ye asker göndermek bir hata olur. Bizim yapmamız gereken IŞİD merkezlerini hedef almak ve onun sahadaki eylemlerini engellemeye çalışmak.

Paris'le ilgili özel istihbarat gelmedi
Paris ile ilgili özel bir istihbarat bize gelmemişti. IŞİD tehditleriyle ilgili endişeler 1 yıldır vardı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 00:13

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE