AK PARTİ'nin Seçim Beyannamesi'ni Ahmet Davutoğlu Açıklıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim vaatlerin açıklıyor. 1 Kasım seçimleri için bildirgesini açıklayacak olan AK Parti, YSK'nın yasakladığı 'Haydi Bismillah' şarkısıyla salonda coşku dolu anlar yaşadı. Ak Parti'nin seçim beyannamesinde yok, yok. İşte Ak Parti'nin seçim vaatleri.

AK PARTİ'nin Seçim  Beyannamesi'ni Ahmet Davutoğlu Açıklıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu,  seçim vaatlerin açıklıyor. 1 Kasım seçimleri için bildirgesini açıklayacak olan AK Parti, YSK'nın yasakladığı 'Haydi Bismillah' şarkısıyla salonda coşku dolu anlar yaşadı. Ak Parti'nin seçim beyannamesinde yok, yok. İşte Ak Parti'nin seçim vaatleri.


Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti’nin 3 Kasım seçim beyannamesini açıklıyor. Davutoğlu, kendi işini kuracak gençlere karşılıksız 50 bin TL verileceğini söyledi.

DAVUTOĞLU SALONA "DAVUTOĞLU AHMET HOCA" ŞARKISIYLA GİRDİ

Ak Parti genel başkanı AHMET DAVUTOĞLU ve eşi Sare Hanım, beyanname tanıtım toplantısı için salona "Davutoğlu Ahmet Hoca" şarkısıyla girdi.

SALONDAN İLGİNÇ NOTLAR
SALONDA "HAYDİ BİSMİLLAH" ŞARKISI ÇALDI

AK Parti, Yüksek Seçim Kurulu'nun yasak kararına rağmen, "Haydi Bismillah" şarkısından vazgeçmediği görüldü.
Davutoğlu, konuşmasını yapmak üzere kürsüye "Haydi Bismillah" şarkısıyla çıktı.

Tuğrul Türkeş, Başbakan Davutoğlu'nu beklerken salonu arkasına alarak selfie yaptı - Fotoğraf: Rıza ÖZEL

İşte Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları:

Sizleri sevgiyle, saygıyla muhabbetle selamlıyorum. Allah’ın selamı üzerinizde olsun. Konuşmamım başında son huzur ve demokrasi operasyonu başta olmak üzere tüm şehitleri saygıyla anıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ımıza saygılarımı sunuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız biraz az önce Brüksel’e yola çıktı, Allah yolunu açık etsin.

Geleceğe yürüyen bu siyasi hareketin görünmez kahramanlarını, gönül değerlini bir kez daha selamlıyorum.

Bugün bir dönüm noktası, bugün bir milat, bugün ilk aşkla yeniden başlıyoruz.

Türkiye’nin en büyük siyasi kadrosu olarak omuz omuza hep beraber tüm dava arkadaşlarımızla Türk milletinin huzurundayız.

Bize böyle yoldaşlar nasip eden Allah’a ham olsun. Bu aziz kadroyla birlikte Türkiye’nin emanetine saygı duyduğumuzu bir kere daha söylüyoruz.

Büyük AK Parti ailesi olarak 1 Kasım seçimlerine doğru ilk günkü aşkla, coşkuyla gittiğimizin en büyük göstergesi bu salondaki aşktır, bu salondaki tutkudur, coşkudur. 1 Kasım seçimlerinin hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

Geçen hafta aday tanıtım toplantısında hatırlattığım gibi bütün partilere sesleniyorum, birbirimizi kırmayalım, üzmeyelim, 1 kasım seçimleri şimdiden hayırlı olsun.

Ak parti hareketini diğerlerinden ayıran 3 temel hareketi anlatmak istiyorum.

-AK Parti bir reform hareketidir
-AK Parti halkın içinden çıkmış bir harekettir.
-Vizyon hareketidir


Başbakan Davutoğlu'nun ilk kez 'prompter' kullandığı görüldü - Fotoğraf: Rıza ÖZEL

“BİZİM SÖZÜMÜZ SENETTİR. AYRICA NOTERE İHTİYACI OLMAYAN BİR SENETTİR”
7 Haziran seçimlerinden çıkan sonuçlardan her bir partimizin kendisi için çıkan dersleri aldığını düşünüyorum. Yeni dersler, Türk siyasetine yeni soluklar getirecektir.

7 Haziran’dan gerekli dersleri çıkaracağımızı söylemiştim o akşam, 3 aydır bunun üzerine çalıştık. İç muhasebeyi derinden yaptık ve gereğini hayata geçirdik.

Herkese beklentilerini sunduk, eleştirilerini dinledik. Bugünkü beyanname, milletin katılımıyla geniş bir konsensüs ile hazırlanmış bir beyannamedir. 

Yarın istiklal  harbimiz gibi Samsun’dan yola çıkacağız.

Bize göre beyan esastır, milletimiz de beyanı esas alır. Milletimiz 13 yıllık tecrübeyle yakından biliyor ki bizim sözümüz sözdür, bizim sözümüz senettir. Ayrıca notere ihtiyacı olmayan bir senettir. Bizim için asıl olan millettir.

“KESİNLİKLE NEFRET SÖYLEMİNDEN UZAK DURACAKSINIZ”
7 Haziran seçimlerinden milletimizin verdiği temel mesaj, partilerin uzlaşma yoluna girmesidir. Biz AK Parti olarak bunu sorumluluk bilinciyle kabul ettik. Bütün parti teşkilatlarına herkese hitap edeceksiniz, kesinlikle nefret söyleminden uzak duracaksınız.

Maalesef aynı demokratik yaklaşımı muhataplarımızdan bulduğumuzu söylemek çok güç. Bütün ısrarlı gayretlerimize rağmen, muhataplarımız karşı tepkiye geçti. CHP blok siyasetini seçti. MHP hayır siyasetini takip etti. Her şeye hayır dedi. Hükümet kuralım, hayır, erken seçim hükümeti kuralım, hayır. Blok siyaseti ve hayır siyaseti milletten hak ettiği cevabı alır. HDP ise terör siyasetine kalkıştı. Biz bu siyasetlere karşı birlik siyaseti takip ettik. Blok siyasetine karşı toplumsal uzlaşma dedik, hayır siyasetine karşı milletin gereklerini düşündük.

Türkiye’de AK Partisiz siyaset olmaz, AK Parti olmadan Türkiye’nin siyasetine şekil ve düzen verilemez.

Bütün siyasi partilerin kapısını çaldık, ayrım gözetmeden konuştuk. Her şeyi paylaştık, bizim için mesele bir ülke meselesiydi. İyi niyetle bir hükümet formülü bulmaya çalıştık. Ne olursa olsun ben yokum diyenler oldu, el sıkışmadan hayır diyenler oldu. İpe un serdiler, anayasal ve uzlaşmacı siyasete katılmama tavrına girdiler.

Bizim ağzımızdan gerilim üreten tek bir söylem çıkmadı. Kimseyle gerilim yaşanmasına izin vermedik. Özellikle CHP ve MHP ile yapılan görüşmelerde tüm yolları denedik.

Görüşmelerin sonuçsuz kalması AK Parti’nin yetersizliğiyle ilgili değildir.

Anayasanın ön gördüğü ve sorumluluk verdiği bu hükümete katılma konusunda CHP ve MHP çekindiler ve geride kaldılar.

“TÜRKEŞ DIŞINDA BABA YİĞİT ÇIKMADI”
MHP’den şu anda aramızda bulunan Sayın Tuğrul Türkeş dışında, elini taşın altına koyan, bu zor günlerde ülke sorumluluğu için görev almak isteyen bir baba yiğit çıkmadı.


Davutoğlu'nun Türkeş ile ilgili sözleri salondan büyük alkış aldı

“BU ÇAKALLAR ZANNETTİLER ÜLKE HÜKÜMETSİZDİR”

Tazelendik, yenilendik haydi bismillah diyoruz. Zaman bundan sonra artık bizim elimizdedir. Bizim yapılacak işimiz var, bizim fethedilecek menzillerimiz var, hayırlı olsun. 
Aziz kardeşlerim yeni bir seçim sürecine girdiğimiz şu dönemde eminim ki gündemdeki en önemli madde toplumsal barışısın yeniden sağlanmasıdır. 12 Eylül sonraki bütün yasakları ortadan kaldırarak çok önemli mesafe kaydettik. Ancak ne yazık ki varlığını ve geleceğini teröre bağlayanlar bunun devam etmesini istemediler. 7 Haziran’dan bu yana dış gruplarla bağlantılı terörist grupları milletin huzurunu kaçırmaya devam etti. Puslu havayı seven bu çakallar zannettiler ülke hükümetsizdir. Bütün odaklara haddini bildirmek işte bu sizin temel görevinizdir dedik. O günden bugüne, güvenlik birimlerimiz büyük bir kahramanlıkla bütün terör odaklarına haddini bildirdi. Biz buna demokrasi ve huzur operasyonu dedik. Bu süreçte hayatını kaybeden herkese rahmet, geride kalanlara sabır diliyorum.

İKİ HATIRASINI ANLATTI

Burada çok güzel, derinden beni etkileyen iki hatırımı anlatmak istiyorum:
Kurban Bayramı’ndan Konya’daydık, oradan Diyarbakır’a geçtik. Binlerce Diyarbakırlı kardeşim kulağıma eğilip, “Allah sizden razı olsun, Allah devletimize zeval vermesin” diye dua etti. Terinde kardeşliğimizin terini gördüm. O terler ne mübarek terlerdir ki bundan sonra da bir ve bütün Türkiye Cumhuriyeti’ni yükseltecek terlerdir. Çorbacıda katledilen Garson Şehmuz ve oradaki ailesiyle görüştüm. Onlar da aynı şeyi söylediler. Oradan Yüksekova’ya geçtim. Dağlıca ’da hayatını kaybeden şehitlerin arkadaşlarıyla öğlen bir araya geldim. Hepsinin alnından öpüyorum. Bu topraklarda kardeşliği egemen kılacağız.  Kamu düzene ihlas edilene, bütün silahlar gömülene, üzerine beton dökülene dek mücadelemiz sürecek. Dağdan aldığı emirle siyaset yapanları bin yıllık kardeşliğimize zarar vermesine asla izin vermeyiz. 

Türkiye’nin 13 yılda elde ettiği kazanımlardan asla taviz vermeden yola devam edeceğiz. Şartlar ne olursa olsun adaletlerden, hak ve özgürlüklerden asla taviz vermeyeceğiz. İstiyorlar ki bu milletin çocukları birbirine düşman olsun. Hedef Türkiye’dir, milletimizdir. 
Hepiniz takip ettiniz. Geçtiğimiz günlerde BM’de Filistin devletinin bayrağı göklere çekildi. 29 KASIM 2012’de demiştim ki birileri istemese bile bir gün Filistin bayrağı bu binanın önünde dalgalanacaktır. Bu gözler bunu gördü ya inşallah o bayrağın bir gün Kudüs’te dalgalandığını da göreceğiz. 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, yanıma gelip, “kimse yokken siz vardınız” diye teşekkür etti.

7 Haziran günü tek başına iktidar olamadığımız zaman, nice mesajlardan gelen gözyaşlarını hala zihnimizde tutuyoruz. 1 Kasım’a yönelik her adımda hem bu ülkenin hem de bizim yanımızda olan o vatandaşların, mazlum milletlerin yanında olacağınızı unutmayın. 
Önümüze engel çıkaranlar bütün bu milletlerin önüne engel oldular. Selam olsun Filistin’e, Balkanlar’a, Kafkasya’ya. 
Türkiye’nin ne kadar zor şartlardan geçtiği malumdur.

Davutoğlu, konuşması sırasında salondan bir gencin kendisine seslenmesi üzerine korumalara "Bırakınız gelsin... Böyle aşkla gelene hayır diyebilir miyiz arkadaşlar" dedi. Kürsünün yanına gelen genç ağlayarak başbakan'a sarıldı - Fotoğraf: Rıza ÖZEL

AK Parti milletle birlikte yürümenin adresidir. Bugüne kadar milletimizin güvenini emanetini boşa çıkarmadık. Bu beyanname diğer partilerin beyannameleriyle değil, G20 ülkelerinin beyannameleriyle kıyaslanabilecek bir beyannamedir. Bu beyanname halkı önceleyen bir beyannamedir. Bu beyanname insan hayatının tamamına dokunan bir beyannamedir. Beyannamemiz 3 ana bölümden oluşuyor:
-Yapacağımız reformlar
-Vatandaşlarımızı hedef alan kararlar
-Milletimizin her köşesine dokunan hedefler 

“TOPLUMUN ADALET TALEPLERİNE YANIT VERECEĞİZ”

Bu beyannamemizin temel özelliği de demokrasi ve insan hak ve özgürlüklerinin iyileştirmesidir. Toplumun adalet taleplerine yanıt vereceğiz. Adalet terazisini her zaman vatandaş odaklı tutacağız. 
İnsana selam olsun, mekana ve zaman selam olsun derken, insan onuru diyoruz. Hukukun üstünlüğü ilkesinin gereği olarak bütün vatandaşlarımıza dokunan hedeflerimizi koruyacağız. İnsan onurunu esas almayan hiçbir politika meşru görülemez. Demokratik gelişme, ekonomik gelişmenin olmazsa olmaz şartıdır. 

“BEYANNAMEMİZİN İLK ÖNCELİĞİ: YENİ BİR ANAYASA” 

Beyannamemizin ilk önceliği: Yeni bir anayasa vaat ediyoruz. AK Parti genel başkanı olarak sizler adına söz veriyorum. Verdiğim sözün arkasında milletin sözü vardır. Özgürlükçü, katılımcı, kurumsallaşmış bir anayasa yapacağız. Uluslararası sözleşmelere tam uyum sağlayacağız. Reform adımlarının ilki anayasadır. Demokratikleşme ve hukuk devletinin gelişimi için AK Parti olarak çalışıp, bu çerçevede özgürlüğü ve insanı temel olan, merkezi ve yerel yönetimin güçlendiği bir siyaset izleyeceğiz.

AK Parti olarak seçimlerden sadece seçilenlerin değil, herkesin temsil hakkını savunacağımızı söylüyoruz. Yeni sistemde meşru yapıya uygun olmayan hiçbir paralel yapıya izin verilmeyecektir. Türkiye’nin Avrupa birliğine tam üyelik hedefini koruyacağız. Merkezi ve idari yönetimler arasındaki ilişkileri güçlendireceğiz.

Sivil toplum kurumlarının hukuki statüleri gibi alanları düzenleyen sivil toplumun güçlendirilmesine yönelik kanun çıkaracağız. Siyasi parti özgürlüğünü savunacak yeni bir siyasi partiler kanunu ivedilikle çıkaracağız. 
Siyaset kurumunu her manada güçlendireceğiz. Siyasi partilerin ve seçim kampanyalarının finansmanının şeffaflaştırılmasına yönelik çalışmalarımızı hızlandıracağız. Ak Parti bir erdemliler hareketi olarak başladı ve siyasette de erdemi temel doku olarak egemen kılacağız.

Siyasi partilere yapılan bağış miktarının elektronik ortamda ilan edilmesini sağlayacağız. Siyasi partileri güçsüz kılan, istikrarı engelleyen ülke seçim barajı ile ilgili yeni bir düzenleme yapacağız. 
Burada bütün toplum kesimlere özgün olarak yeni düzenlemeler getireceğiz. Cemevlerinde alevi diyalog önde gelenleriyle diyaloglara gireceğiz. Buradan Hacı Bektaşi Veli'ye selam olsun.
“ÖZGÜRLÜK VE GÜVENLİK DENGESİNİ KORUYACAĞIZ”
Her türlü ayrımcılık zeminini ortadan kaldıracağız. Bu ülkede kimse ait olduğu kesim yüzünden ötekileştirilemeyecek. Öte yandan çözüm sürecini garanti altına almak için çıkardığımız terörün sona erdirilmesi kanunu ile silahın tamamen gündemden çıktığı bir noktaya gelinmesi için elimizden geleni yapacağız.

Ak parti olarak uzun yılların yaralarını sarmayı, hiçbir zaman dönemsel bir konu olarak bakmadığımız milli birliği devam ettireceğiz. Çözüm sürecini varlığına tehdit gören terör örgütü eylemlerini devam ettirmiştir.

Yeni Türkiye sözleşmesinde vurguladığımız gibi, her özgürlük bir sorumluluk getirir. Özgürlük ve güvenlik dengesini koruyacağız.

Ak parti reformlardan asla vazgeçmeyecektir. Çözüm sürecinin de milli birlik ve kardeşliğin mimari ve lokomotifi ak partidir. Yargı reformu stratejimizi açıkladık bu beyannamemizde de yargı reformunda kararlıyız.

Yeni yargı reformu stratejimizi hayata geçireceğiz. Disiplin mahkemeleri dışında askeri yargıya son vereceğiz. Yüksek mahkeme üyeliklerini ömür boyu kazanılmış hak olmaktan çıkarıp makul süreyle sınırlandıracağız.

HSYK İKİYE AYRILACAK
HSYK’yı yeniden yapılandıracak Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu olarak ikiye ayıracağız. Bilirkişilik kurumunu yeniden canlandıracağız.

Hukukun tüm dallarında alternatif çözüm yollarına ağırlık vereceğiz. Yargıda zaman yöntemini geliştireceğiz. Yargının en etkin şekilde çalışmasına izin vereceğiz.

Bütçeden en fazla payı eğitime ayırmış bir iktidar olarak, eğitimde reformlara devam edeceğiz.  Özellikle öğretmenlerimizin hak ettikleri eğitimi daha iyi almalarını sağlayacağız. Eğitim istihdam bağını güçlendirecek, iş dünyasının taleplerine göre hareket edeceğiz.

Kamu yönetiminde reformu kimliğimizi etkin bir şekilde devam ettireceğiz. Bu çerçevede kamu maliyesi alanında önemli reformlar sağlayacağız. Bu yöndeki reform çabalarımızı artıracağız. AB’nin çerçevesine uygun hareket edeceğiz.

Yeni bir taşıt kanunu çıkaracağız. Yeni gelir vergisi kanunu çıkaracağız.

İleri teknolojiyle dayalı bir ekonomik dönüşüm hedefliyoruz. İş yeri açma ve çalışma ruhsatlarında bir basitleştirme dönemine gireceğiz. Bu çerçevede enerji, sağlık, havacılık, bilişim ve uzay gibi köklü sektörlerde bilişim reformlarını tamamlayacağız.  4,5g ihalesini yaptık, 5g ihalesini de en kısa zamanda 5Gye geçişi de yapacağız.

BEYANNAME İKİNCİ ANA UNSURU: TAHAHÜTLER
VAATLER: Biz vaatlerimizi masa başında hazırlamadık. Bizden ne istiyorsunuz deyip taleplerini kaydettik:
Bir kısmı şöyle:

Aile ve çocuklara yönelik olarak, ailenin ve çocuklar için sosyal yardım ve sosyal hizmete gereksinim duyan tüm vatandaşlarımız için ASDEP’İ HAYATA GEÇİRİYORUZ. 
Koğuş sisteminden ev ortamına geçiş için zemin hazırlayacağız

Ev almak için peşinat biriktiren vatandaşa yüzde 15 destek vereceğiz.

Bütün annelerimize, doğum hediyesi programında ilk çocuk için 300 ikincisi için 400 üç ve sonraki için 600 yani tam altın parası vereceğiz.

Çocuklarımızın çok yönlü kültür alt yapısına sahip olabilecek ve aynı zamanda bizim kültürümüzün, yabancı kültürdeki değil bizim kültürümüzdeki masalları beyinlerine kazımaları için çalışacağız.

Kadınların karar alma mekanizmalarına etkin bir şekilde katılmaları için elimizden geleni yapacağız. 
Kadınların iş gücü piyasasına katılım için çalışacağız.

Kadınların ilk çocukta 2 ay ikinci çocukta 4, ay üçüncü çocukta 6 ay yarı zamanlı çalışacak anneler ama tam maaş almaya devam edecekler

Bu süre dolduktan sonra eğer anneler çocukların yanında kalmaya devam etmek isterse çocukların okul zamanına kadar yarı zamanlı ve yarı ücretli çalışmasına izin verilecek.

GENÇLERE SINIRSIZ İNTERNET VAADİ
Seçilme yaşını inşallah 18’e indireceğiz.  18 yaşındaki gençlerimizin  dahi ülke yönetiminde yer almasına izin vereceğiz.
Gençlerimize sınırsız internet imkanı vereceğiz.

KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYEN GENÇLERE KARŞILIKSIZ  50 BİN LİRA
Kendi işini kurmak isteyen gençlerimize 50 bin liraya kadar destek vereceğiz. Karşılıksız destek verilecek.
Eğer bu yetmiyorsa, kendi işini kurmak ve geliştirmek isteyen gençlerimiz 50 bin liralık hibe üzerine, 100 bin lira faizsiz kredi de alabilecek. Gençler faizsiz kredi için kredi fonu arayıcılığıyla yüzde 85 kefaret sağlayacağız. Yeni iş kuran gençlerimize 3 yıla kadar gelir vergisi ödemeyecek. İlk kez iş bulan gencin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız.

Gençlerimizin istihdamının bu derece desteklendiği dünyada başka bir örnek yok. Yine bugünlerde çok gündemde olan bir husus. Lise ve üniversite mezunu gençlerimizin genel sağlık sigortası primlerinin ücretsiz bir şekilde devlet tarafından yapılmasını ve bu şekilde iki yıl boyunca gençlerin sağlık sigortasından yararlanmasını sağlayacağız.

Yeni bir destek programı geliştiriyoruz. Gençdes… Bu programdan sanatsal ve sportif faaliyetlerine proje bazlı destek vereceğiz. Gençlerde evliliğin teşvik edilmesi kapsamında çeyiz hesabı başlatacağız.

Çeyiz hesabında biriktirilen paranın yüzde 20’si oranında, devlet destek verecek. Doğum hediyesi gibi devlet destek verecek. Engelli vatandaşlarımız için engelsiz bir hayat için gerekli her türlü yapıyı oluşturacağız. Yine sadece engellileri değil aileleri de ilgilendiren bir karar da engelli yaşam merkezlerinin kurulması.

EMEKLİLER
Emeklilere de en büyük saygıyı göstermek bizim vazifemizdir. 7 Haziran seçimlerine giderken bir söz vermiştik. 1100 liranın altında maaş alan vatandaşlarımıza 1200 lira ödeyeceğiz demiştik. Temmuz ayından itibaren ödenmeye başladı. Şimdi bütün bu düzenlemelerden sonra bir kez daha 1100 liranın üzerine verdiğimiz 100 liranın üzerine bütün emeklilerimizi kuşatacak şekilde 1200 lira zam yapıyoruz. 1000 liraya kadar olan emeklilerimizi 1100 liraya tamamlamıştık. Şimdi tüm emeklilerimize ayda 100, yılda 1200 lira, takribi bir maaş zam gelecek gibi zam yapıyoruz. Böylece tarım bağ kur emeklileri hariç, 1000 liranın altında maaş alan hiçbir emekli kalmamış olacak. Tarım Bağkur emeklisinin de maaşı 884 liraya çıkacak. Bir iktidara geldiğimizde kıyaslama için söylüyorum 66 liraydı.
Bağkur ve ssk emeklililerin maaşlarından kesin sosyal güvenlik kesintisini tamamen ortadan kaldırıyoruz.

Herhangi bir emeklimiz 250 lira taksitle ev alabilecek, TOKİ yardımıyla.

Esnaf için önümüzdeki dönemde düşük faizli kredi uygulamaya devam edeceğiz. 30 bin liraya kadar faizsiz kredi vereceğiz.

Emek yoğun sektörlerde çok sayıda işçi istihdam edecek ama fabrikası yok sembolik bir kira karşılığında fabrika vereceğiz.

51 ilimizde uygulanmakta olan 10 işçi çalıştırıp, vergi indirimi alma şartımızı kaldırıyoruz. 

ÇİFTÇİLER
Yeni destekler:
Yemde ve gübrede KDVyi kaldırıyoruz. Şimdi yine gençlerimize, hangi alanda olursa olsunlar, genç çiftçilerimize proje karşılığı 30 bin liraya kadar destek vereceğiz. Bunun özellikle köyden kente göçme konusunda önemi büyük.
İşletme büyüklüğü 5 dekar altında olan aromatik bitki üretenlere destek vereceğiz.

Seracılara bölgesel sulama talebi yardımı yapacağız.

Ürünlerini lisanslı depolarda koruyanlara kira desteği sağlayacağız. Su yönetiminde bütün önlemleri alacağız.

Eğitim alanı:
Öğretmenlerimize, 18 milyon  öğrencimize eğitim veren  öğretmenlerimize kulak verelim:
Şu konularda:
Tüm okullarımızda tam gün eğitim öğretime geçilmesini sağlayacağız. İkili eğitim öğretim kalmaayacak.

Fatih projesiyle eğitim alt yapısını güçlendireceğiz.
Orta öğretimi bitiren her öğrencimizin bir spor dalı bir enstrüman alanında uzmanlaşmasını sağlayacağız

Öğretmen akademisi kuracağız

Meslek eğitimini yeniden canlandıracağız.

Öğrencilerimiz üzerindeki sınav baskını azaltmak için yüksek öğretime geçme sınavlarını yılda bir kez değil her aşamada öğrencilere fırsat verilecek şekilde yılda iki ya da üç

Ücretsiz müze kartlar

Mekan sağlığı kavramı ile sağlıklı ortam yapacağız

 

Hürriyet

YORUM EKLE