EGM PA 26. Dönem POMEM 7 Bin Polis Alımı Başvuru Ekranı Açıldı!

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olan Polis Akademisi 7 bin Polis alımı için başvuru ekranını açtı. İşte Kılavuz ve başvuru ekranı şöyle.

EGM PA 26. Dönem POMEM 7 Bin Polis Alımı Başvuru Ekranı Açıldı!

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olan Polis Akademisi Başkanlığı geen gün yapmış olduğu duyuruya göre EGM bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 26. Dönem POMEM kapsamında polis alımı yapacağını ilan etti. 11 EKim 2019 tarihinde Polis Akademisinden gelmiş olan duyuruya göre kadın ve erkek adayların başvuru yapabileceği polis alımı için adaylardan aranan başvuru şartları ve mezuniyete göre kadro dağılımı şöyledir.

ÖN LİSANS VE LİSANS MEZUNU DAĞILIM!

Polis Akademisi Başkanlığı toplamda 7 bin kişilik boş kadro ile polis alımı yapacak. Bu kapsamda, Ön Lisans mezunu olarak 1260 Erkek aday ve 140 Kadın aday alımı yapılacak.

Lisans mezunu olan adaylar için ise 5040 Erkek aday ve 560 kadın aday alımı yapılacak. Bu yönde Ön Lisans mezunu 1400 ve Lisans mezunu 5600 olmak üzere toplamda 7 bin polis alımı yapılacak.

Sınavlarda başarılı olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitim gören ve eğitim sonunda başarılı olan adayların polis memuru olarak atamaları yapılacaktır. 

KPSS PUANI DÜŞTÜ!

Polis alımı için genel anlamda KPSS puanı şartı değişmişti. Geçtiğimiz dönemlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılmış olan açıklamalara göre KPSS puanın düştüğünü belirtmişti. Bu yönde geçtiğimiz dönemlerde ön lisans mezunları için 70 baraj puanı 25. dönem alımlarından sonra 65 e düşürüldü.

Bu kapsamda 2018 veya 2019 yıllarında yapılmış olan kamu personeli Seçme Sınavından Ön Lisans mezunları için 65 KPSS puanı ve Lisans mezunları için KPSSP 60 puan şartı aranacak. Ayrıca  Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için Ön lisans mezunlarından 52 ve lisans mezunlarından 48 puan şartı yer almaktadır.

ADAYLARDAN ARANAN DİĞER ŞARTLAR NEDİR?

 • Önlisans, lisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak,
 • Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak, 
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak. 
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,
 • Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak,

İLAN ERKEN GELDİ!

Bakan Süleyman Soylu geçtiğimiz günlerde katıldığı TV programında ilanın eylül veya ekim aylarında beklendiğini ancak sürecin bir kaç ay daha uzayacağını belirtmşti ve bir çok aday bu duruma çpk üzülmüştü ki geçtiğimiz gün sonunda 26. Dönem POMEM 7 bin polis alımı ilanı geldi.

BAŞVURU SÜRECİ BAŞLADI!

Söz konusu 26. Dönem POMEM duyurusu Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet adresi üzerinde 11 Ekim 2019 tarihinde geldi. Başvuru Süreci ise 14 Ekim 2019 ( Bugün ) itibari ile başladı ve adaylara verilen 10 günlük başvuru süreci 25 Ekim 2019 tarihinde sona erecek.

Adaylar başvurularını sadece Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet adresi olan //www.pa.edu.tr adresinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvurularını yapabileceklerdir.

Kılavuzu Okumadan Kesinlikle Başvuru Yapmayınız !!!

26. DÖNEM POLİS MESLEK EĞİTİM MERKEZLERİ ADAY BAŞVURU, SEÇME ve DEĞERLENDİRME SINAVI KILAVUZU

Önbaşvuru İçin TIKLAYINIZ.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2020, 11:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
hers
hers - 2 yıl Önce

önlisans mezunları için yaş neden 35 olmadı.