26. Dönem POMEM 10 Bin Polis Alımı İçin Tarih Verildi! Şartlar Ne Olacak?

İçişleri Bakanı tarafından yapılan açıklamalara göre 2019 yılı içerisinde 10 bin polis alımı yapılacak. Bu yönde Süleyman Soylu tarih verdi. Şartlar ne olacak?

26. Dönem POMEM 10 Bin Polis Alımı İçin Tarih Verildi! Şartlar Ne Olacak?

Polis alımı kapsamında ülkemizde en çok aranan meslek dalı oldu. Bu yöbde binlerce Polis adayı sınavları başarı ile geçip polis olma yolu için hayaller kuruyor. Bu kapsamda ise her yıl polis alımı yapılmakta ve süre Polis Akademisi Başkanlığı tarafında yönetilmektedir. Bu döneme kadar 25 kez alım yapıldı ve önümüdeki 26. Dönem için de polis alımları yapılacak.

SÜLEYMAN SOYLU AÇIKLADI!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geçtiğimiz dönemlerde yaptığı açıklamalara göre 25. Dönem POMEM alımından sonra 26. Dönem POMEM kapsamında polis alımı yapılacağını açıklamıştı. Bu yönde 2019 yılı bitmeden Emniyete 10 bin polis alımı için başvurular alınacak.

Polis Adayları Biraz Daha Bekleyecek!

Bakan daha önce yaptığı açıklamalarda polis alımı ilanının eylül veya ekim ayları için ilana çıkılacağını dile getirmişti. Ancak İçişleri Bakanı dün gece katıldığı CNN Türk'te Tarafsız Bölge programında 2019 yılı yeni polis alımları için açıklamalarda bulundu. Bu yönde açıklama yapan Süleyman Soylu 26. Dönem POMEM 10 bin polis alımı için sürecin bir kaç ay daha uzayacağını bildirdi. Açıklamalrına devam eden Bakan Polis yetiştirme kurs süremizi 4 aya indirmiştik şimdi bunu yeniden 8 aya çıkartılacağını bildirdi.

POLİS ALIMINDA KPSS PUANI DÜŞTÜ!

Geçtiğimiz dönemlerde KPSS puanı 70 olması beklenirken 25. Dönem POLİS alımları için KPSS puanı Ön Lisans mezunları için 65 ve Lise mezunları için 60 puan almış olmak şartı arandı.

Ayrıca 25. Dönem POMEM'de KPSS detayı şöyle: Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi 2018 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının lise mezunları için KPSS P94 puan türünden en az (65), önlisans mezunları için KPSS P93 puan türünden en az (65), 2018 veya 2019 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının lisans mezunları için KPSS P3 puan türünden en az (60) puan almış olmak şartı arandı.

RENK KÖRLÜĞÜNE'DE ÇÖZÜM GELEBİLİR!

Her dönemde olduğu gibi renk körlüğü olan adaylarda Polis alımına başvuruda bulunmak istiyor. Bu yönde de açıklamalrına devam eden Süleyman Soylu renk körlüğü için incelemelerin devam ettiğini ve büyük hassasiyet ile incelediğini ve çözüm gelebileceğini açıkladı.

Bu yönde adayların tepkisi büyük ve umuyoruzki renk körlüğü olan adaylarda Polis Alımında başvuru yapabilecekler.

26. DÖNEM POMEM BAŞVURU ŞARTLARI NE OLACAK!

 • 26. Dönem POMEM kapsamında 10 bin polis alımı yapılacağı açıklandı. Peki adaylardan hangi şartlar aranacak? Geçmiş dönemlerde yapılmış olan polis alımları için detayları aktarıyoruz.
 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Önlisans, lisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak, 
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla,30 yaşından büyük olmamak,
 • Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak, 
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;
 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,
 •  Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 • Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak. 
 • Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak,

KADIN ERKEK POLİS ALIMINI BEKLEYEN ADAYLAR BURADA- TIKLA KATIL

Ayrıca Polis alımları hakkında her gelişmeden haberdar olmak için İşin Olsa mobil uygulamasını indirmeyi unutmayınız.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 13:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dilek
Dilek - 2 yıl Önce

Sayın bakanım yaş birazda olsun esnetilsin lütfen sizden rica ediyoruz.yas hesaplama robotu nekadr doğrudur bilmiyorum yaş hesaplamasi yaptım.agustos 1991dogumluyum.28yasindayim 2019 sınavına başvuru yapmaya hakkım varmış 2020nin sınavına başvurmaya hakkım yokmus.lutfen su sisteme de düzen getirilsin.puanin 65e düştüğüne değsin enazindan.91liler hep elenecek demekki bu sistemle başvuru yapamacaklar .zamanımız hep boşa geçmiş oluyor umarım çok geç olmadan böyle bir düzenlemede getirilir

polis adayi
polis adayi - 2 yıl Önce

Umarim sayin bakanimiz sozunu tutar.onlisans kpss puani 60 olur.yani aciklamalarinda puan musaviligini saglayacagiz demisti.

Meth bkyyy
Meth bkyyy - 2 yıl Önce

Lise demişsiniz

Hasan kaya
Hasan kaya - 2 yıl Önce

Jandarma alımı için de kaldırılır mı acaba renk körlüğü sonuçta o da içişleri bakanlığı na bağlı

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Kpss şartı olmasa çok iyi olur

Ömer Çilingiroğlu
Ömer Çilingiroğlu - 2 yıl Önce

Kpss önlisans puanım 66.5 çağırılma imkanım olur heralde insAllah.. Kafamda tek soru bir sürü torpiller dönüyor 1800 erkekden biri olma şansımız çok düşük belediye başkanlarının milletvekillerinin büyük godomanlarin eş dostu dururken bizim gibi emekle inançla bu işi para için değilde vatan için yapanlara nasip olsa keşke ama nerde???