Polis Akademisinden 27. Dönem POMEM Polis Alımı Duyurusu Geldi!

Polis Akademisi Başkanlığından gelen duyuruya göre POMEM adaylarının sınav giriş belgeleri ve tarihleri açıklandı. Online sorgulama için detaylar haberimizde.

Polis Akademisinden 27. Dönem POMEM Polis Alımı Duyurusu Geldi!

Polis Akademisi Başkanlığı yeni duyuru yayımladı. 27. Dönem POMEM adaylarını ilgilendiren duyuruya göre Giriş sınavına katılacak adayların sınav yerleri, belgeleri ve tarihleri açıklandı. Ön Sağlık Kontrolünden sonra yapılacak Fiziki Yeterlilik Parkuru testi belli oldu mu? Parkurda değişiklik yapılır mı? Geçmiş dönemlerdeki parkur nasıldı? Tüm detayları sizlerle İşin Olsa ekibi olarak paylaşacağız.

8 Bin Polis Alımı Yapılacak!

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayımlanan duyuruya göre 2021 yılı 8 bin polis alımı yapılacak. Bu kapsamda Akademiye 27. Dönem POMEM kapsamında lisans mezunu (5.440) erkek, (960) kadın, önlisans mezunu (1.360) erkek, (240) kadın aday olmak üzere toplam (8.000) aday asıl olarak alınacaktır.

İlk Aşama için Polis Akademisinden Duyuru Geldi!

Bilindiği üzere Polis Akademisi Başkanlığı Polis alımı için Ön Başvurudan sonra adaylara 3 aşamalı sınav ile alım yapmaktadır. Bu aşamalar, 

  • Ön Sağlık Kontrolü,
  • Fiziki Yeterlilik Sınavı,
  • Mülakat Sınavı,

şeklindedir. Bu kapsamda İlk aşama olan Ön Sağlık Kontrolü için akademiden duyuru geldi. Gelen duyuruya göre,

27. Dönem POMEM Giriş Sınavı Ön Sağlık Kontrolüne Katılacak Adayların Sınav Yeri ve Tarihleri Açıklanmıştır.

27. Dönem POMEM Giriş Sınavı kapsamında, aday değerlendirme ve seçme sınavı ön saglık kontrolüne  katılacak olan adaylar sınav merkezlerini, T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet kapısı şifreleri ile www.pa.edu.tr internet adresinden sorgu yapmak suretiyle öğreneceklerdir.  İlan edilen sınav tarihi ve sınav merkezinde adaylara ön sağlık kontrolü yapılacaktır. Ayrıca adaylara posta yolu veya değişik iletişim araçları ile sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir. İnternetten yapılan sınav giriş duyurusu tebliğ niteliğindedir. 

Adayların, Sınav Merkezlerine girişte yanlarında cep telefonu, ses ve görüntü kayıt cihazı veya bunlara benzer değişik elektronik eşya bulundurmamaları gerekmektedir. 

Sınav Giriş Belgesi İçin Tıklayınız

İstenen Belgeler Nedir?

a) T.C. kimlik numarası yazılı beyanı, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday 11 haneli T.C. kimlik numarasını ve bu kimlik numarasının kendisine ait olduğunu el yazısı ile ilgili satıra yazacaktır.)

b) Sınav başvuru dilekçesi, tam ve eksiksiz olarak doldurulacaktır.(sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, sınav başvuru dilekçesi www.pa.edu.tr adresinden indirilecektir.)

c) Sağlık Bilgi Formu, tam ve eksiksiz olarak doldurulacaktır. (sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, sağlık bilgi formu www.pa.edu.tr adresinden indirilecektir.)

ç) Adayların Fiziki Yeterlilik Sınavı Parkuruna Katılmasına Engel Sağlık Probleminin bulunmadığına dair beyanı, (sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, söz konusu evrak www.pa.edu.tr adresinden indirilecektir.)

d) Mezuniyet bilgisi mezun olduğu üniversite tarafından YÖK sistemine işlenmemiş olan adaylar diploma veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisini getirecektir. Diğer adaylar mezuniyetine ilişkin herhangi bir belge getirmeyecektir. (Mezuniyet bilginizin YÖK Sistemine işlenip işlenmediğini eDevlet’ten kontrol edebilirsiniz.) (Yabancı ülkeden alınan önlisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)

e) Polis Akademisi resmi internet sayfasından başvuruyu tamamladıktan sonra sınav giriş belgesinde fotoğrafı olmayan adayların son bir yıl içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf getirecektir.

f) Kendisi ve evli ise eşinin sabıka kaydı olması durumunda müracaat kabul komisyonuna ibraz etmek üzere ilgili belgeyi getirecektir.

g) Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi, (Eğer yaş tashihi yaptırmış iseniz, yaptırdığınız yaş tashihinin tarihini gün-ay-yıl olarak yazınız. Kesinleşmiş Mahkeme Karar tarihi yazılacak ve tasdikli mahkeme kararı başvuru sırasında teslim edilecektir.)

ğ) Emniyet teşkilatı şehit veya vazife malullerinin eş veya çocuklarından başvuru yapacak olanlardan şehit veya vazife malulü bilgisini, içeren ve biyometrik fotoğrafın yer aldığı yazılı veya Kurumca kabul edilen elektronik ortamda düzenlenen sınav başvuru formu ile başvuru yapar.

h) Emniyet teşkilatı dışında şehit veya vazife malullerinin eş veya çocuklarından başvuru yapacak adaylar, onaylı şehit veya malullük belgesini yazılı veya elektronik ortamda yaptığı başvurusuna ekler. Elektronik ortamda başvuru yapılmış ise bu adaylar sınav esnasında belgenin aslını Müracaat Kabul Komisyonuna teslim eder.

27. Dönem POMEM Fiziki Yeterlilik Parkuru Nasıl Olacak?

POMEM Fiziki yeterlilik parkuru 29 metre uzunluğunda ve ağırlıkların başındaki duba ile takla minderinin başındaki duba arası 14 metre eninde, takla atma minderinin başındaki duba ile bitiriş çizgisine kadar 29 metre uzunluğunda toplam 7 istasyon ile 72 metre uzunluğundaki parkurdan oluşmaktadır. 26. Dönem yapılan POMEM Fiziki yeterlilik parkuru şöyledir.

Sizce FYT Parkurunda Değişiklik yapılmalı mı?

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2021, 09:59
YORUM EKLE