EGM 24 Dönem POMEM 3 Bin Kadın Polis Memuru Alımı Başlıyor! Ön Lisans ve Lisans, Özel Şartlar Nedir?

EGM Polis Akademisi başkanlığı 24. Dönem POMEM kapsamında 3 bin kadın polis alımı yapacak. Başvuru tarihleri ve başvuru şartları açıklandı. Başvurular Başlıyor!

EGM 24 Dönem POMEM 3 Bin Kadın Polis Memuru Alımı Başlıyor! Ön Lisans ve Lisans, Özel Şartlar Nedir?

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olan Polis Akademisi Başkanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere polis alımı yapacağını geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Kadın polis alımı yapılacak. Yapılan ilk duyurularda kadro sayısı 2 bin 500 idi ve sadece lisans mezunu olanlar başvuru yapabiliyordu. Ancak sonradan ilan düzeltildi ve Kadın Polis alımı için alım sayısı 3 bin oldu ve ön lisans mezunlarının başvuru yapabilecekleri belirtildi.

İLANIN DETAYLARI:

Polis Akademisi Başkanlığı 24. Dönem POMEM kapsamında yayımladığı duyurusunda, başlı olan Polis meslek Eğitim Merkezlerine lisans ve lisans mezunu olan ve bu yönde KPSS den puanı olan kadın polis memuru olabilecek adaylar alacak. Bu yönde Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde belirtilen diğer şartları taşımak kaydıyla lisans mezunu (2.500) kadın, ön lisans mezunu (500) kadın olmak üzere toplam (3.000) KADIN öğrenci alımı yapılacak.

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Polis memuru olma yolunda ilerleyen kadın adaylardan bazı nitelikler aranıyor. Buna göre adayların, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum bulunmamak, Silah taşımaya veya silahlı görev yapmasına engel olabilecek bir durumu olmamak, Herhangi bir suç hükümlülüğü bulunmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek gibi nitelikler aranacak.

ÖZEL ŞARTLAR:

Adaylardan yukarıdaki niteliklere ek olarak, bazı özel nitelikleri de yerine getirmeleri gereklidir. Buna göre adaylardan yaş şartı, KPSS şartı, Sağlık şartı ve Eğitim şartı gibi kriterler aranmaktadır.

KPSS Şartı: Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından lisans mezunları için 2017 veya 2018 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), ön lisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (70,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak,

Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için 2017 veya 2018 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (56,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak,

Yaş Şartı: Adaylardan yaş olarak, 18 yaşını tamamlamış ve 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak.

Sağlık Şartı: Kadın adayların başvuru yapabileceği bu ilan ile, adayların, 162 cm den kısa boylu olmamaları ve kitle beden indeksi 18 ile 27 arasında olmak, Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak, Alkol uyuşturucu veya herhangi bir benzeri madde den tedavi görmemiş olmak, Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

Eğitim Şartı: Önlisans, lisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak.

BAŞVURULAR BAŞLIYOR:

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre başvurular 08 Nisan 2019 tarihi ( Pazartesi ) başlıyor. Buna göre adaylar başvurularını en geç 22 Nisan 2019 tarihine kadar gerçekleştirmeleri gereklidir. Adaylar başvurularını sadece //www.pa.edu.tr adresinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvurularını yapabileceklerdir.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 14:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Veli Cehver
Veli Cehver - 4 yıl Önce

Ben ben ünideyim mezun olabilecek durumda değildim kpss de ortaöğretim sınavına girmiştim ben buna giremiyo muyum

Melisa
Melisa - 4 yıl Önce

Hayir giremiyorsunn veli cevher

Züleyha
Züleyha - 4 yıl Önce

Ben son sınıf öğrencisiyim KPSS ye girdim başvurabilir miyim yoksa sadece mezunlar mı başvuruyor