Bakan Soylu "Polis Alımında KPSS Puanını Düşürebiliriz" dedi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu polis alımları için şart koşulan KPSS puanının düşürülebileceğini açıkladı.

Bakan Soylu "Polis Alımında KPSS Puanını Düşürebiliriz" dedi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından polis olmak isteyenleri yakından ilgilendiren bir açıklama yapıldı. Katıldığı bir televizyon programında polis alımlarındaki KPSS şartıyla ilgili düşüncelerini dile getiren Süleyman Soylu, adaylardan talep edilen KPSS puanının düşürülebileceğini söyledi.

TGRT Haber'de katıldığı bir televizyon programında Cem Küçük ve Fuat Uğur'un sorularını yanıtlayan Soylu, "Bu arkadaşlardan talep gelince araştırdım, kimsenin hakkına girmeyelim dedim. Arkadaşlarımızın tüm dosyaları bende ben de gerekli yerlere ilettim. Bunun sonucunu da paylaşacağız. Benim ihtiyacım olur 26’da da polis alırım aslında bu alım yaşı kanununa da bir eleştirim var. Biz polis alımlarında ön lisans iyileştirmesi de getirdik. Puanları da düşürebiliriz KPSS’de. Koyacağınız puanı aşağı düşürürseniz daha fazla girecek. Biz 4 ayda polis yapıyoruz şuanda. Neden ihtiyacımız var şuanda. Bu puanı 60-65’e düşürebiliriz." dedi.

RENK KÖRLÜĞÜ

Renk körlüğü ile ilgili de açıklama yapan Soylu, "Bende çok karşılaşıyorum, dünyanın bir kısmında renk körlüğü konusunda renk körlüğü konusunda bir kısıt yok ve bununla ilgili arkadaşlardan bir talep gelince konu hakkında değerlendirmelerimizi yapalım ve arkadaşlarımızı mağdur etmeyelim dedim. Dosyalar bende var, arkadaşlarıma ilettim ne noktada olduğumuzu paylaşacağız." dedi.

YAŞ SINIRI

Yaş sınırı ile ilgili de bir açıklama yapan soylu "Bu konuyla ilgili bir söz vermiştim, sözümü tuttum ve 31 Ocak'ı 1 Aralık olarak değiştirdik. Kanun olarak yaş sınırı olması konusuna benimde eleştirim var, yeri geldiğinde 40 yaşında da personele ihtiyacım olabilir. Temel problemimiz eleme süreciyle ilgili, ancak biz yine de bir iyileştirme yaptık ve ön lisans yokken ön lisanstan alım yapmaya başladık. O dönem ön lisans alımına ihtiyaç vardı ve bunu yaptık, ancak bir alt sınır koymamız gerekiyor. Eleme zaman dilimini arttırmamak kaynaklı böyle bir yol tercih ediyoruz. 4 ayda polis yapıyoruz, FETÖ nedeniyle binlerce polis gönderdik ve yerini doldurmaya çalışıyoruz. Bu konuda anlayış bekliyoruz, zamana ihtiyacımız var." 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2019, 18:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Hoca
Ali Hoca - 3 yıl Önce

Boy 1.64 olsun

Eray Mersin
Eray Mersin - 3 yıl Önce

Yaş sınırı yükselir inşallah

Burak
Burak - 3 yıl Önce

120 soruda 30 net yapamayan birisi bırakın polis olmasın ya. 30nette 70 puan geliyor zaten. Lisansta 30 net 60 puan getiriyor. Önlisans düşüyorsa lisansta düşsün ozaman ikiside orantılı cünkü

sude
sude - 3 yıl Önce

Kpss puan şartı lisans 50 önlisans 55 olmalı bence

Pôh
Pôh - 3 yıl Önce

Düşürmeyin biz yüksek puan alanların şansi o zaman azalir

serap yavuz
serap yavuz - 2 yıl Önce

puan 60 a düşsün ne olur bizde şansımızı deneyelim