28. Dönem POMEM 8 Bin Polis Alımı! Şartları Nedir? Başvuru Kılavuz Tarihi Belli Oldu!

28. Dönem POMEM müjdesi geldi. Adayların beklediği ilan kılavuz ve başvuru tarihi açıklandı. 8 Bin Kadın Erkek Polis alımı şartları ne olacak?

28. Dönem POMEM 8 Bin Polis Alımı! Şartları Nedir? Başvuru Kılavuz Tarihi Belli Oldu!

Merakla beklenen ilan yayımlandı. 28. Dönem POMEM ilanı Akademiden geldi. İşin Olsa ekibi olarak'ta daha önce sizlere Aralık ayında yayımlanacağını söylediğimiz ilan Polis Akademisi Başkanlığı tarafından müjdelendi. Başvurusu Hafta başında başlayacak olan POMEM ilanı hakkında detayları sizlerle paylaşıyoruz.

POMEM İlanı Bekleyen Adaylara Müjde!

Polis Akademisi Başkanlığı yayımladığı duyuru ile 2022 yılı POMEM detaylarını paylaştı. 28. Dönem POMEM kapsamında Emniyet Teşkilatına 8 bin Polis Alımı yapılacak. Aımlar kadın Erkek adaylar olmak üzere Lisans ve Ön Lisans mezunlarından gerçekleştirilecek.

8 Bin Polis Alımı Kontenjan Dağılımı:

8 bin kişilik kadro ile,

  • Ön Lisans Mezunu, 1.280 erkek ve 320 kadın olmak üzere 1600 polis memuru,
  • Lisans Mezunu, 5120 erkek ve 1280 kadın olmak üzere toplamda 6400 polis memuru,

Başvuru Kılavuzu Ne Zaman Yayımlanacak? Başvuru Süreci Nedir?

Polis Alımı hakkında duyuru geldi ancak henüz başvuru kılavuzu yayımlanmadı. Başvuruların 27 Aralık 2021 tarihi ile başlaması ile binlerce aday ilk günden başvuru yapacak. Başvurular 27 Aralık ile başlayıp Ocak ayı başında da devam edecektir.

Başvuru kılavuzu da Polis Akademisinden 26 veya 27 Aralık 2021 tarihi ile adaylarla paylaşılması bekleniyor. Başvuru kılavuzu yayımlanır yayımlanmaz siz değerli adaylarım ile paylaşacağız. Takip etmek için İşin Olsa İnstagram hesabımıza katılabilirsiniz.

Polis Alımı Başvuru Şartları Ne Olacak?

Adayların merak ettiği diğer konulardan birisi de Polis Mesleki Eğitim Merkezi katılmak için adaylarda hangi nitelikler aranacağı oldu.

Öncelikle belirtmek gerekirse en temel ve adayların en çok takıldığı nitelikler Yaş, Eğitim, KPSS şartları oldu. Öte yandan en çok elenen adaylar ise renk körü olan ve Vücudunda yara izi olan adaylar olmuştur.

Genel olarak ise adaylardan,

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Kamu haklarından mahrum olmamak,

Ön Lisans veya Lisans mezunu olmak veya bunlara denkliği olan okullardan mezun veya Yurtdışında YÖK tarafından denkliği verilen yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş olmak,

ÖSYM tarafından yapılan KPSS'den Lisans seviyesine 2020 veya 2021 yıllarında P3 puan türünden en az 60 puan almış olmak ve Ön Lisans mezunları için 2020 yılı KPSS'dem em az 65 puan almış olmak,

Şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için Lisans için 48 puan ve Ön Lisans çin 52 puan almış olmak,

18 yaşını tamamlamış ve 30 yaşından büyük olmamak,

Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak,

Silah taşımasına veya Silahlı görev yapmasına herhangi bir engeli olmamak,

Erkeklerde en az 167cm boyunda ve Kadınlarda en az 162 cm boyunda olmak,

Alkol Uyuşturucu vea beneri maddelerden tedavi görmemiş veya görmüyor olmak gibi şartlar aranacak.

POMEM Yönetmelik Değişikliği hakkında Bilgi Burada

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2021, 19:10
YORUM EKLE