2020 Yılı PAEM Alımı Yapılacak Mı? PAEM Kimler Başvuru Yapabilir 2020?

Polis Akademisi tarafından her yıl yapılan PAEM alımları bu yıl yapılacak mı? Adaylardan hangi şartlar aranacak? KPSS Kaç Taban Puan Kaç olur? İşte detaylar.

2020 Yılı PAEM Alımı Yapılacak Mı? PAEM Kimler Başvuru Yapabilir 2020?

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından her yıl yapılan Polis alımları 2020 yılında devam edecek mi? Koronavirüs sebebi ile bir çok alım ve eğitimlerin ertelenmesi ile birlikte polis memuru olmak isteyen adayların aklında bulunan tek soru bu oldu. Peki Polis alımları ile birlikte her yıl yapılan Polis Amirleri Eğitim Merkezi alımları 2020 yılında yapılacak mı? Yapılacaksa aranan şartlar ne olur? Tüm detayları için Olsa ekibi olarak sizlerle paylaşacğaız.

GEÇMŞ YILLAR İÇİN PAEM ALIM KONTENJANLARI:

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayımlanan ve başvuru alınan PAEM Alımları için 2017 yılından beri yapılan alımlar için alım kontenjanlarını sizlerle paylaşıyoruz.

2017 PAEM Alımları: 2200 kişilik kadro ile 200 Kadın ve 2 Bin Erkek alınmıştı

2018 PAEM Alımları: 3000 kişilik kontenjan ile 2700 Erkek ve 300 Kadın Alınmıştı.

2019 PAEM Alımları: 200 kişilik Kontenjan ile 1800 Erkek ve 200 kadın Alınmıştı.

2020 YILI PAEM ALIMLARI YAPILACAK MI?

Yukarıda sizlere geçtiğimiz 3 yıl için PAEM alımları kontenjan dağılımını paylaştık. Söz konusu polis alımları için bu yıl yapılacağına dair herhangi bir bilgi yok. Bilindiği gibi Polis Akademisi Başkanlığı PAEM alımlaırnı ihityaç doğrultusunda yapmaktadır. PAEM alımı yapılacak mı yapılmayacak mı ancak 2020 yılı KPSS Sınavından sonra belli olur. 

Yani geçtiğimiz yıllardaki alımlara baktığımızda PAEM Polis alımları Eylül ayında yapılmış ve bu yıl Koronavirüs sebebi ile sınavların ertelenmesi ile birlikte PAEM alım sürecide uzayabilir. Bu kapsam İçişleri Bakanı Süleyman Soyludan herhangi bir açıklama yok.

Ancak 2015 yılında çıkan güvenlik paketi maddlerine göre 01 Ocak 2020 tarihi ilr Sivil kaynaktan PAEM alımları yapılamaz şeklinde madde bulunmaktadır. Bu süreçte 5 yıllık süreç doldu. Bu yönde Cumhurbaşkanımızında 2017 yılı açıklamasına göre PAEM Mezuniyetinde 2020 yılı itibari ile tamamen meslek içinden Polis Amiei alımı yapılacağını belirtmişti.

Sonuç: Meydana Gelen farklı olaylar ve ihtiyaç doğrultusunda PAEM alımları olup olmayacğı belli değil. Bu kapsamda bir açıklama geldiğinde anında haberdar olmak için aşağıdaki bağlantılardan Tamamen Ücretsiz olarak İşin Olsa Mobil uygulamasını telefonunuza indiriniz ve anında bilgi sahibi olunuz.

KPSS TABAN PUANI KAÇ OLUR?

2020 Yılı PAEM alımları yapılırsa adaylardan 2019 veya 2020 yıllarında yapılmış olan Kamu Perosneli Seçme Sınavından Lisans seviyesinde KPSSP3 puan türünden en az 70 puan almış olmak şartı aranacak.

PAEM BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Geçmiş yıllarda yapılan PAEM alımlarına göre adaylardan aşağıdaki nitelikler aranmıştır.

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2) Lisans mezunu veya denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

3) KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek puan türünden taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (2018 veya 2019 yılı KPSS lisans P3 puan türünden (70,000) taban puan veya üzerinde puan almış olmak)

4) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın (Değişik ibare:RG-17/8/2018-30512) 1 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için otuz yaşından gün almamış olmak,, (01/01/1990 ve sonrası doğmuş olmak)

5) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

6) Boy ölçüsü, beden kitle endeksi ile sağlık yönünden Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,( PAEM Lisans mezunu adayların boyları en az erkeklerde 167 cm, bayanlarda 162 cm olacaktır. Adayların; herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, beden kitle endeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olanlar öğrenciliğe kabul edilir. )

7) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,,

8) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin; kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak, affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,

9) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

10) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

11) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmış olmamak,

12) Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş, katılmamış olmak,

13) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,

14) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

15) Erkek adaylar için şahsen başvuru tarihi itibariyle 1111 sayılı Askerlik Kanunu çerçevesinde askerlik ile ilişiği bulunmamak,(Ocak 2020 tarihine kadar askerliği ile ilişiği bulunmamak)

YORUM EKLE