Kamuda Gençlere Part Time İş İmkanı!

Kamu kurumlarında istihdam için yeni modeller geliştirilmeye devam ediliyor. Bunlardan birisi de gençlere part time iş imkanı. Peki part time çalışmak isteyenlerin ne yapması gerekiyor? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

Kamuda Gençlere Part Time İş İmkanı!

Türkiye İş Kurumu yeni sisteme göre yeniden yapılandırılıyor ve her ilde öğrencilerin iş bulabilmesi için artı hizmet noktaları kuruluyor. Bunun yanında ise hükümet 5 yıl içinde artı 5 milyon istihdam sözü vermişti. İstihdam oranının 2023'te yüzde 54'e kadınların iş gücüne katılım oranı ise yüzde 41'e çıkarılacak. Peki istihdam nasıl arttılacak? Part time çalışmak isteyen gençlerin ne yapması gerekiyor?

İŞTE DETAYLAR

İstihdam da yeni sektörlere uyum stratejileri geliştirilecek, kadın ve gençlerin niteliklerini geliştirecek eğitim programları uygulanacak ve kariyer danışmanlığı yaygınlaştırılacak. Esnek çalışma modellerinin yaygın olduğu hizmet sektöründe kaliteyi arttırabilmek adına meslek kursları düzenlenecek. Hizmet merkezleri kurulabilecek ve kurulan hizmet merkezleri hem iş arayanın hem de iş verenin taleplerine yanıt verebilecek. Gençlerin tecrübe kazanarak iş gücü piyasasına dahil olması kolaylaşacak, gençlerin talepleri doğrultusunda iş gücü programları çeşitlendirilecek. Okuldan işe geçiş kolaylaşırken mesleki danışmanlar özel gruplara göre uzmanlaşacak, part time çalışma imkanı yaygınlaştırılacak, İŞKUR'un düzenlediği meslek kursları 2 yıl sürecek, esnek eğitim saatlerine sahip olacak, İŞKUR ulusal istihdam politikası oluşturacak, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde işsizlere geçici gelir sağlamaya yönelik programlar oluşturulacak.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 08:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER