Sağlık Bakanlığı 12 bin Personel Alımı Tercih Kılavuzu Başvuru Şartları

Sağlık Bakanlığı 2020 yılı için 12 bin personel alımı yapacağını bildirmişti. Yayımlanacak tercih kılavuzu için başvuru şartları nedir? Kimler tercih yapabilecek?

Sağlık Bakanlığı 12 bin Personel Alımı Tercih Kılavuzu Başvuru Şartları

Sağlık Bakanlığı bünyesine perosnel alımı yapacak. 2020 yılıın son haftalarında 12 bin personel alımı yapacak olan Sağlık Bakanlığı adaylara Mülakat yapmayacaktır. Ölçme, Seçme ve yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yayımlanancak olan tercih kılavuzu ile başvuru alınacak. Peki yayımlanacak olan tercih kıavuzuna kimler tercih yapabilecek?

LİSE, ÖN LİSANS VE LİSAN MEZUNU PERSONEL ALINACAK!

Sağlık Bakanlığı 12 bin personel alımını Ortaöğretim, Ön Lisans ve Lisans mezunu olan adaylar içerisinden yapacak. Alımlar, 7000 Hemşire, 1700 Ebe, 2864 Sağlık Teknikeri / Sağlık Teknisyeni, Psikolog, Sosyal Çalışmacı, Biyolog, Odyolog, Çocuk Gelişimcisi, Diyetisyen, Fizyoterapist, İş ve Uğraşı Terapisti, Dil e Konuşma Terapisti, Perfüzyonist, Sağlık Fizikçisi kadrolarında yapılacak. 

TERCİH KILAVUZUNA BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Bu kılavuzda bulunan sözleşmeli pozisyonları tercih eden adayların, 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile aynı Kanunun 48 inci maddesindeki şartları taşımaları gerekmektedir.

657 sayılı Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilecek sözleşmeli pozisyonlara, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi gereğince mavi kart sahibi olup mavi kartlılar kütüğüne kayıtlı adaylar ve yabancı uyruklu adaylar tercihte bulunamayacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli aylığı alanlar ile 65 yaşını doldurmuş olanlar göreve başlatılmayacaktır.

Durumu “Başvuru Genel ve Özel Şartlarına” uygun olmayan adaylar ile yerleştirildiği sözleşmeli pozisyonun niteliklerini taşımayan, aranan nitelik ve şartları taşıdığı halde istenen belgeleri süresi içerisinde teslim etmeyen adaylar, göreve başlatılmayacaktır.

KPSS ŞARTI:

Tercihler KPSS puanı ile yapılacak. Adyaların ÖSYM tarafından yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavından Lise mezunları için KPSSP94, Ön Lisans mezunları için KPSSP93 ve Lisans mezunları için P3 puan türünden puan almış olmak gereklidir.

ÖZEL ŞARTLAR:

ODYOLOG:

Söz konusu pozisyona odyoloji alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun veya diğer lisans eğitimleri üzerine odyoloji yüksek lisansı veya doktorası yapan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü/mülga Devlet Personel Başkanlığınca bilgileri alınmış adaylar başvurabilecektir.

PERFÜZYONİST:

Söz konusu pozisyona perfüzyon alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun veya diğer lisans eğitimleri üzerine perfüzyon alanında yüksek lisans yapan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü/mülga Devlet Personel Başkanlığınca bilgileri alınmış adaylar başvurabilecektir.

DİL VE KONUŞMA TERAPİSTİ:

Söz konusu pozisyona dil ve konuşma terapisi alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun veya diğer lisans eğitimleri üzerine dil ve konuşma terapisi alanında yüksek lisans veya doktora yapan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü/mülga Devlet Personel Başkanlığınca bilgileri alınmış adaylar başvurabilecektir

 SAĞLIK FİZİKÇİSİ:

Söz konusu pozisyona fizik, fizik mühendisliği veya nükleer enerji mühendisliği eğitimi üzerine radyoterapi fiziği, diagnostik radyoloji fiziği veya nükleer tıp fiziği dallarının birinde yüksek lisans mezunu olan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü/mülga Devlet Personel Başkanlığınca bilgileri alınmış adaylar başvurabilecektir.

TERCİH KILAVUZU NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından gelen açıklamaya göre Sağlık Bakanı 12 bin perosnel alımı detayları belli oldu. Başvurular ÖSYM üzerinden tercih kılavuzu ile yapılacak. Tercih kılavuzuz bu hafta içerisinde yaymlanması bekleniyor.

Tercih kılavuzu yayımlandığında haberdar olmak için İşin Olsa Mobil Uygulamasını indirerek anında haberdar olabilirsiniz. İşin Olsa İOS Mobil Uygulaması İçin BURAYA, İşin Olsa Android Mobil Uygulaması İçin BURAYA tıklayarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

BAKAN FAHRETTİN KOCA AÇIKLAMASI BURADA

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2021, 01:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alp
Alp - 2 yıl Önce

Kardeşim şu Sağlık Bakanlığı alımının ekmeğini yemeyi bırakın artık. 2 aydır olacak bir alım var bu ayrı bir şey zaten, siz de ekmeğini yediniz tabii, oldu,olacak,ne zaman,yeni açıklama,şartları falan. Bu habercilik/gazetecilik değil.

Editör
Editör @Alp - 2 yıl Önce

Merhaba Alp Arkadaşım.

Bakınız lüften haberin sonuna BAKAN FAHRETTİN KOCA AÇIKLAMASI BURADA diye bir yazı veridk. Oraya tıklayarak Sağlık Bakanı tarafından yapılan resmi açıklamaya ulaşabilirsiniz. Sizden ricam lütfen kıyaslama yaparken doğru bilgi ile kıyaslama yapınız. İşin Olsa ekibini diğer haber siteleri ile karıştırmayınız.