MİT İstihbarat Uzmanı Alımı 2022 Yılı Şartları Nedir?

MİT Personel alımı ilanları geldi. İstihbarat Uzmanı alımı için başvuru şartları belli oldu. İstihbarat Uzmanı nedir? Başvuru nasıl yapılacak?

MİT İstihbarat Uzmanı Alımı 2022 Yılı Şartları Nedir?

Milli İstihbarat Teşkilatı personel alımı başvuruları devam ediyor. 2021 yılı MİT Personel alımı sonrasında 2022 yılı ilanları da yayımlandı. Sıra dışı bir kariyer fırsatı ile MİT İstihbarat uzmanı alımı yapacağını bildirdi. Yaş, Eğitim, dil şartlarını taşıyan herkes başvuruda bulunabilecek.

İşin Olsa ekibi olarak bu haberimizde sizlere MİT İstihbarat Uzmanı alımı hakkında;

  • İstihbarat Uzmanı Nedir? Çalışma Alanları nelerdir?
  • Kimler Başvuru Yapabilecek?
  • 2022 yılı Başvuruları Nasıl Yapılacak?

bilgileri paylaşacağız.

İstihbarat Uzmanı Nedir?

İstihbarat uzmanı sıra dışı bir kariyer imkanı olarak biliniyor. Türkiye'nin milli güvenliğini içten veya dıştan gelecek tehditlerin önlenmesi, yabancı unsurlarca yürütülen istihbarat faaliyetlerine karşı koyulması terörizmle mücadele edilmesi, dış politika hedefleri doğrultusunda uluslararası alanda yaşanan siyasi, ekonomik, sosyal, askerî ve teknolojik gelişmelerin takip edilmesi amacıyla istihbarat faaliyeti yürüten personellerdir.

İstahbarat Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

MİT görevlisi olarak bilinen İstihbarat Uzmanı maşşları belli olmaya başladı. En az 4000 TL ve en yüksek 12000 TL maaş alınıyor. Ortalama İstihbarat Uzmanı maaşı ise 8000 TL dir.

Çalışma Alanı Nedir?

İstihbarat uzmanı alımları MSB'ye bağlı olan Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından yapılmaktadır.

2022 Yılı Kimler İstihbarat Uzmanı Olabilir?

MİT İstihbarat Uzmanı alımına başvuru yapacak adayların bazı niteliklere sahip olmaları gereklidir. Bunlara Genel ve özel nitelikler dahildir.

Genel Şartlar:

Yüksek sorumluluk bilinci, Güçlü yazılı-sözlü iletişim becerisi, Stres altında çalışabilme, Detaylara önem verme, Analitik zekaya sahip olma ve yaratıcı düşünebilme, Yönetme-yönlendirme, Uzun ve yoğun çalışma saatlerine uyum sağlayabilme, Ketumiyet Pratik ve hızlı düşünebilme şartları aranacak.

Özel Başvuru Şartları:

Yabancı Dil Şartı:

  • Sınav sonuçları 2017 yılı ve sonrasına ait olmak üzere İngilizce, Fransızca, Almanca dillerinin birinden 70 veya üzeri YDS puanı almış olmak ya da İngilizce için 70 veya üzeri YDS puanına karşılık gelen TOEFL IBT sınav sonucuna sahip olmak (TOEFL IBT’nin YDS puan eşdeğerliği www.osym.gov.tr üzerinden öğrenilebilir)
  • Sınav sonuçları 2017 yılı ve sonrasına ait olmak üzere İngilizce, Fransızca, Almanca dışında kalan ve YDS kapsamında bulunan dillerin birinden 60 veya üzeri YDS puanı almış olmak

Yaş şartı: Adayların 35 yaşını doldurmamış olmaları zorunludur.

Eğitim Şartı: Üniversitelerin en az 4 yıllık örgün eğitim veren lisans programlarının herhangi birinden mezun olmak.

İstihbarat Uzmanı Alımı 2022 Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Milli İstihbarat Teşkilatı personel alımı başvuruları İnternet üzerinden yapılacak. Söz konusu MİT kariyer adresi üzerinde yayımlanan pozisyon için başvurular başvuru havuzuna alınacak. Başvuru yaparken iletişim bilgileri alınacak olup kontenjan ihtiyacı doğrultusunda adaylarla iletişime geçilecektir.

BAŞVURU ADRESİ

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2021, 02:31
YORUM EKLE