Adalet Bakanlığı Tarafından 5 Bin Arabulucu Personel Alımı Yapılacak!

Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak olan arabuluculuk personel alımı ile ilgili olarak başvuru şartları ve sınav mülakatını sizler için derleyerek haberimize yansıttık. Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışarak düzenli bir işe sahip olmak isteyen yüz binlerce hukukçu bu sınavı dört gözle beklemektedir. Detaylar haberimizde...

Adalet Bakanlığı Tarafından 5 Bin Arabulucu Personel Alımı Yapılacak!

Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen arabuluculuk kadrosuyla birlikte 5 bin kişinin alınacağı resmi internet sitesinden açıklanmıştır. Arabulucu olmak isteyen birçok hukukçu bu sınav ile alakalı başvuru şartlarını ve nerelerde bu sınavın yapılacağı konusunda merak uyandıran soruları sormaya başlamıştı. İnternet sitesi aracılığıyla yapılan açıklamaya göre 16 farklı merkez bünyesinde aynı anda yapılacak sınav sonuçlarına göre mülakatlar ve alımların devam ediceği açıklandı. 2019 yılı içerisinde olacak olan Arabuluculuk sınavı Adalet Bakanlığı tarafından 24 Kasım 2019 tarihinde yapılacağı açıklandı. Tek oturum şeklinde yapılacak olan sınavda adaylara 100 soru için 150 dk süre verilecek.

Arabuluculuk Sınavı Başvuru Şartları

Adalet Bakanlığı bünyesine alınacak olan 5 bin Arabulucu personeli için yapılacak olan sınav ile ilgili belirlenen başvuru şartları şu şekildedir; " Türk Vatandaşı olmak, Hukuk fakültesinden mezun olmak, herhangi bir şekilde eksik kalan dersi bulunmamış olmak, tahm ehliyetli olunması, kamu haklarından mahrum olmaması, hiçbir şekilde sabıkası bulunmaması, hukuk alanında en az 5 senelik bir kıdeme sahip olmak, arabuluculuk eğitimini tamamlamış olmak" adaylar için belirlenen başvuru şartlarındandır. Belirlenmiş başvuru şartlarını tamamlamış olan adayların 16 farklı merkezde yapılacak olan sınava girme hakkı elde edeceklerdir. Başvurusu kabul edilen adayların sınava girerek Arabulucu olmak için ter dökecek.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2019, 19:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Arabulucu
Arabulucu - 2 yıl Önce

Haberiniz tamamen hatalı. Arabuluculuk serbest meslek. Sınava tabi. Adlaet bakanlığı sınavı yapiyor. Personel alımı değil.
Lütfen okumadan haber yapmayın