Pazarlama iletişiminde sosyal medya kullanımı

Pazarlama iletişiminde sosyal medya kullanımı

Günümüzde internet pazarlama ve satış anlamında çok fazla kullanılıyor. Çünkü tüketici internete girip, bütün ürünleri oradan kontrol edip bütün detayları tek tek görebiliyor. Bu noktada Facebook, Twitter, İnstagram ve Youtube gibi sosyal paylaşım siteleri oldukça revaçta. Pazarlamada interneti kullanırken bir takım videolara da reklamlar verebilirsiniz. Sürekli bu videoları izlediğinizde ürün sizin hafızanızda yer alıyor ve örneğin bir deterjan reklamı izlemişseniz markete gittiğinizde onlarca deterjan arasından gidip o deterjanı alıyorsunuz. Yani pazarlamada sosyal medya büyük önem taşıyor. 

Yine bir sosyal paylaşım sitesi olan Twitter, insanların iletmek istediklerimesajları ve fotoğraflaı paylaştıkları bir platformdur. Markalar Twitter’i nasıl kullanabilir? Öncelikle kişisel markalaşma sürecinde iseniz Twitter oldukça faydalı olabilir. Yani kendi felsefenizi, dünya görüşünüzü, o gün yaptıklarınızı, işiniz ile ilgili bir takım şeyleri Twitter üzerinden yayınlayabilirsiniz. Bir kere insanlarla çok kolay diyolog kurabiliyorsunuz. Belki yolda karşılaşmayacağınız, görme şansınızın olmadığı insanlar bile size buradan ulaşabiliyorlar. Yani geri bildirim açısından Twitter oldukça faydalı. 

Pazarlama iletişiminde hedef kitlenin çok önemli olduğunu biliyorsunuz. Öncelikle hedef kitleyi belirliyorduk ve daha sonra da bu hedef kitleye nasıl ulaşabileceğimizin yollarına bakıyoduk. Bu konuda Facebook hedef kitlenin bütün özelliklerini bulabiliyor. Hedef kitlenini o gün canı bir şeye mi sıkkın, politik görüşü ne, nelerden hoşlanıyor tatile nereye gidiyor, memleketi neresi olduğuna kadar, özel hayatı ile ilgili büyün durumları Facebook üzerinden öğrenmek mümkün. Doğal olarak Facebook üzerinden hedef kitlenize kolay ulaşabilmeniz mümkün. facebook’ta markalar kendilerine birer sayfa yapabiliyor. Bu sayede de eğer kaliteli bir sayfanız varsa siz hedef kitleye gitmeden hedef kitle sizi bulabiliyor. Bu anlamda da Facebook diğer sosyal paylaşım sitelerine oranla daha etkili bir pazarlama aracı oluyor. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
aşk testi
aşk testi - 4 yıl Önce

perşembe kıbrıs merit hotel