Paramızı Nasıl Değerlendirelim

Küçük yatırımcılar için en karlı yatırım araçları

Küçük yatırımcılar için eğer yatırımlarını riske atmak istemiyorlarsa ve geçmiş performanslara baktığımızda hazine bonoları ve devlet tahvilleri yatırım için birinci sıraya konulabilir. Bunun dışında yatırımcının acil kısa vade ihtiyacı yoksa daha uzun vadeye taşıyacaklarsa hisse senetlerini de yatırım için önerebiliriz. Profesyonel yardım almak istiyorlarsa, profesyonel yardım derken profesyonellerin yönettiği pörtföylere dahil olmak istiyorlarsa da yatırım fonlarına katılma belgelerini alarak katılabilirler.

Kısa vadede kâr için nerelere yatırım yapılabilir?

Vade kısaldıkça tabii ki getiri azalmaktadır. Eğer yatırım yapmak isteyen kişiler çok kısa vadede daha fazla getiri elde etmek istiyorlarsa fazla riski de göze alabiliyorlarsa hisse senetlerini birinci sıraya koyabilirler. Hem risk almadan hem de kısa vadede sadece çok sürpriz gelişmeler olması sonucunda yüksek kazanç söz konusu olabilir. Bunun dışında yine kısa vade için hazine bonosu, riski hem daha az olup hem de diğer tasaruf araçlarına göre getirisi daha iyi olan bir kazanç aracıdır.

Uzun vadeli yatırım planı yapanlar hangi yatırım araçlarını değerlendirmelidir?

Uzun vadeye baktığımızda her zaman devlet tahvillerinin dövize göre daha iyi getiri sağladığını görebiliriz. Uzun dönemde uzun vadeli devlet tahvilleri özellikle enflasyonun düşüş döneminde olduğunda ciddi kazançlar sağlamakta. Bunun dışında enflasyon riskini daha minimize etmek istiyorsanız bu devlet tahvillerinin girişken faizli daha devlet tahvilleri üzerine kurulu olanı da var. Eğer bunları tercih ederseniz hem enflasyondan korunabilir hem de iyi bir getiri elde edebilirsiniz.

Paramızı tek bir yatırım aracına mı yatıralım yoksa farklı araçlara mı dağıtalım?

Tabii ki pörtföyünüzü çeşitlendirmekte farklı yatırım araçlarını değerlendirmekte fayda var. Mesela ne kadar risk almayı sevdiğiniz ve ne kadar getiri beklentiniz olduğunu analiz ederek yatırımlarınızı doğru yönde çeşitlendirebilirsiniz. Yüksek getiri istiyorsanız örneğin hisse senetlerini daha ağırlıklı tutabilirsiniz. Daha muhafazakarsanız bu defa devlet tahvillerini ve hazine bonolarını tercih edebilirsiniz. Yüzde 25 birinden, yüzde 25 birinden ve yüzde 50 birinden gibi risk tercihlerinize göre yatırımlarınızı çeşitlendirmenizde fayda vardır.

YORUM EKLE