Özel Okul Seçerken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Özel Okul Seçerken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Bi okulun fiziki koşullarının mükemmel olması o okulda mükemmel bir eğitim verildiği anlamına gelmez. Okulların tanıtım günlerine katılmak, web sayfalarını incelemek, sosyal medya haberlerini takip etmek, yaptıkları etkinlikleri takip etmek ve mümkünse okulları birkaç defa ziyaret etmek sizlere okulların profili ile ilgili önemli ölçüde fikir verecektir. Okul seçiminde karar verirken bazı kriterler öncelikli olarak değerlendirilmelidir. Bir veli olarak seçeceğiniz okulun temel değerlerinin beklentinizle uyumlu olması çocuğunuzun geleceğindeki duruşuna ilişkin beklentilerine de cevap vereceği için oldukça önemlidir. Seçeceğiniz okulun vizyonu ve temel değerleri size güven vermeli ve sizi ikna etmelidir. Seçilecek okulun köklü bir geçmişe sahip olması sağlam bir kurum kültürü oluşturur. Bu tür okulların mezunları bir ekolün üyeleri olarak toplumda seçkin bi yer edinmişlerdir. Kardeşlik bağları ile sağlam bir şekilde birbirine bağlanmışlardır.

Çocuğunuzu göndereceğiniz okulun bir vakıf okulu olması ve iş hayatında seçkin bi isim yapmış olması, mezunlardan oluşan bir camianın parçası olması çocuğunuzun yaşama ve iş hayatına ayrıcalıklı başlamasını sağlayacaktır. Seçeceğiniz okulun anaokulundan liseye kadar eğitim gerçekleştirmesi de diğer bir önemli kriterdir. Özellikle her yıl değişen ortaöğretim sistemini göz önünde bulunduracak olursak bu önem daha da artmaktadır.

Günümüzde bir değil birden fazla yabancı dil bilen bireyler yaşama diğerlerinden bir adım önde başlarlar. İngilizce yaşamın içerisinde çok kullanılan ve sıkça karşılaşılan bir dildir. Hemen hemen bütün özel okullar İngilizceyi iyi öğretmektedirler. Ama önemli olan İngilizcenin yanında başka bir dili de çok iyi öğretebilmesidir. Seçileçek okulun birinci yabancı dilinin ingilizceden başka bir dil olması ve ikinci yabancı dil olan İngilizcenin de geri planda kalmaması, karşılaştırmalı olarak verilmesi, her iki dilin de öğrenilmesine ve kullanılmasına imkan verecektir.

Günümüzde değer kazanan ve iş anlamında tercih edilen bireyler sadece bir alanda uzmanlaşmış değil, pek çok alanda kendisini geliştirmiş, hobileri ve rafine zevkleri olan kişilerdir. Bu nedenle eğitim ve öğretim birbirini tamamlayan, birini diğerine tercih edemeyeceğiniz kadar bütünleşmiş bir programla yönetilmelidir. Seçilecek okul sadece akademik başarı indeksli değil aynı zamanda eğitsel etkinliklerin desteklendiği, bireysel becerilerin fark edildiği ve geliştirildiği bir müfredata sahip olmalıdır.

Eğitim öğretimde, planlama, uygulama ve değerlendirme kadar, geri bildirim verme de çok önemlidir. Velileri ile sürekli iş birliği içerisinde olmak için sağlıklı ve çok yönlü iletişim kanalları oluşturmuş bir okulda öğrenci gelişimine ilişkin çok hızlı mesafe kat edilebilir. Bu nedenle seçeceğiniz okulun velisi ile ne tür bir iletişim içerisinde olduğunu da sorgulamak gerekir.

YORUM EKLE