Dün itibari ile sosyal medyada en üstte yer alan, sıcak gündem konularından biri de öğretmen adayları tarafından dile getirilen, Milli Eğitim bakanlığı tarafından gerçekleştirilmesi beklenen 60 bin öğretmen atamasına ilişkin konu idi. Özellikle seslerini sosyal medya üzerinden duyuran adaylar, kısa sürede Trend Topic’lerde yerini aldı. Binlerce aday, 20 bin öğretmen atamasının ardından 60 bin atama için seslerini sosyal medyadan Milli Eğitim Bakanlığı’na duyurmaya çalıştı. #Öğretmene60BinAtamaMüjdesi hashtagi ile atılan mesajlarda ise Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a seslenen adaylar 60 bin atama bekliyor.

60 Bin Atama Olacak Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı 2020 yılı içerisinde geçtiğimiz aylarda 60 farklı alanda 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirmişti. Yıl sonuna yaklaşırken ise öğretmen adayları yeni bir atama için seslerini duyurmaya çalışıyor. 60 bin öğretmen ataması talep eden adaylar, dün akşam sosyal medya üzerinden binlerce mesaj attı. Seslerini Ziya Selçuk’a, Milli Eğitim Bakanlığı’na duyurmaya çalışan adayların bu çağrısına ise Ziya Selçuk’tan ya da Milli Eğitim Bakanlığı’ndan henüz bir cevap gelmedi.

Adaylar Seslerini Duyurmaya Çalıştı

Adaylar tarafından “100 bin öğretmen ihtiyacı varken #Meb60BinÖgrtAta'ması eğitime can getirecektir.

Ücretli öğretmenlik son bulmalı! 100 bin öğretmen ihtiyacı 60 bin atama ile kapatılmalıdır.

Yüz yüze eğitim için seyreltilmiş sınıflara, seyreltilmiş sınıflar içinse acil öğretmene ihtiyaç vardır.

2020 yeterince zorluydu. Öğretmene60bin atama

2020 bizler için kötü başladı güzel bitsin istiyoruz. Öğrencilerimize bir an önce kavuşmak için sizden görsel sanatlar atama sayısını arttırmanızı bekliyoruz. Biz pandemi süresince çalışıp emek verdik. Sıra sizde” şeklinde mesajlar atılarak istek ve talepler Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve bakanlığa yönlendirildi.

Bakanlık Atama Azalacak Demişti

Adayların bu talepleri bir yana geçtiğimiz temmuz ayında Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanı Burhanettin Dönmez, Hürriyet Gazetesi'nden Nuran Çakçakçı'ya verdiği röportajda “Önümüzdeki yıllarda sadece emekli olan öğretmenlerin yerine öğretmen alacağız. Öğretmenlerin yüzde 87'si 50 yaşın altında. 60 yaş üstü öğretmenlerimizin oranı sadece yüzde 1.48 dedi. Dönmez, bu nedenden dolayı önümüzdeki yıllık atanacak öğretmen sayısı giderek azalacak. Yıllık atanacak öğretmen sayısı 10 bin olabilir” açıklamasında bulunmuştu.