Öğretmen Adaylarına Müjde! 15 Bin Atama Daha Yapılabilir

Milli Eğitim Bakanlığı açığa aldığı öğretmenlerin yerinde boşlukların yaşanmaması için 15 bin öğretmen ataması daha yapabilir. İşte atama hakkında detaylar.

Öğretmen Adaylarına Müjde! 15 Bin Atama Daha Yapılabilir
Milli Eğitim Bakanlığı her sene binlerce öğretmen ataması yapmaktadır. Öğretmen adayları Lisans düzeyi Kamu Personeli Seçme Sınavına girdiği gibi Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi Sınavına da girmektedir. Alınan bu puanlar ile tercih yapan öğretmen adayları atanmaya çalışmaktadır. Yurt genelinde FETÖ'cülere yönelik yapılan operasyonda Milli Eğitim Bakanlığı 33 bine yakın öğretmeni açığa aldı. Alınan öğretmenlerine yerine Milli Eğitim Bakanlığı 15 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapacağını duyurdu. Atamaların ise Ekim ayında yapılması beklenmektedir. Görevden alınan 33 bine yakın öğretmenin yokluğunun yaşanmayacağı tahmin ediliyor. Ancak eğitiminde aksaklığın olmaması için Milli Eğitim Bakanlığının yeni bir atama daha yapması beklenmektedir.

60 Bin Atama Yapılabilir

Milli Eğitim Bakanlığı her sene 60 bine yakın öğretmen adayı almaktadır. Alınan öğretmen sayısı 60 bin olmasa da yıl sonunda 15 bin sözleşmeli öğretmen alımı daha yapılırsa bu rakamın ilk defa 60 bine çıkması beklenmektedir. Şu anda bu karar net değil. Ekim ayında yapılacak olan atamalardan sonra eğitimde aksaklığın yaşanması ve Milli Eğitim Bakanlığının gerekli görmesi halinde 15 bin daha atamanın yapılması beklenmektedir. Bu durumunun kesinlik kazanması için okulların başlaması ve Ekim ayında 15 bin daha sözleşmeli öğretmen atamasının yapılması beklenmektedir.

YORUM EKLE