Öğrenciler Üniversite Tercihinde Nelere Dikkat Etmeli?

Öğrenciler Üniversite Tercihinde Nelere Dikkat Etmeli?

Üniversite tercihleri yavaş yavaş yaklaşıyor. Peki öğrenciler üniversite tercihinde nelere dikkat etmeli? Puanı düşük olan bir öğrenci istemediği bölümü tercih etmeli mi yoksa bir yıl daha bekleyip tekrar hazırlanmalı mı? İşte bütün bu soruların cevapları…

İstediğimiz üniversite ile istediğimiz bölümün eşleşmesi idealdir. Ama herkesin idealinin geçekleşmesi böyle bir sınav sisteminde ne yazık ki mümkün değildir. İstediği üniversitede istediği bölüme ulaşabilen öğrenci sayısı yüzde 10 civarındadır. Geri kalan yüzde 90ının ise üniversite mi yoksa bölüm mü kararını vermesi gerekmektedir. Bir çok öğrenci iyi bir üniversitenin daha az istediği bölümüne gitmeyi düşünür. Başka bir öğrenci ise istediği üniversite olmasa da başka bir bölüme gitmeyi düşünür. Ama tercih yaparken öğrencinin kendisine ben ne istiyorum beni ne mutlu edecek sorularını sorması gibi görünüyor. Öğrenciler tercihlerini yaparken mutlaka bundan sonraki hayatlarında onları neyin mutlu edeceğini bilmeli ve buna göre karar vermeliler. 

 

Düşük puanlı bir üniversiteye gitmektense istediğiniz ve size uygun bir bölüme girmek için bir yıl daha beklemek en doğrusu. Üniversite tercihi yaparken tercih listenizi puanınıza göre değil kendi istediğiniz üniversiteye göre sıralamalısınız. Puandan bağımsız olarak en çok istediğiniz yeri ilk tercihinize yazmalısınız. Bir yeri kazanalım sonra derdime yanarım demek yerine en baştan tercihinizi istediğiniz üniversiteye göre yapmalısınız. Bu sene istemediğiniz bir yeri kazanıp seneye pişman olduğunuzda büyük bir puan kaybınız olacaktır. Bunu yaşamamak için bir yıl beklemeyi göz alın ve gerekli planlamayı programı yaparak seneye tekrar sınava girin. Aksi halde bu sınav sisteminde kaybedeceğiniz puanı telafi etmeniz çok mümkün olmayacaktır. Bütün bunları yaşamamak için işinizi sıkı tutmalı ve eğer puanınız istediğiniz okula yetmiyorsa bir yıl beklemeyi göze almalısınız. 

YORUM EKLE