Temmuz Ayında Milyonlarca Memurun Maaşına Zam Yapılacak! Kritik Süreç

Temmuz ayı itibariyle milyonlarca vatandaşın maaşlarına zam uygulanacak. Kritik süreçteki son 4 ay içerisine girmiş bulunmaktayız. Peki kimler maaşlarına zam alacak? İşte detaylar...

Temmuz Ayında Milyonlarca Memurun Maaşına Zam Yapılacak! Kritik Süreç

SSK ve BAĞKUR emeklilerinin maaş zamlarının belli olması bekleniyor. 6 aylık enflasyon verilerinin gelmesinin ardından, memurların ve memur emeklilerinin zam oranı en az yüzde 5 olarak belirlenebilecek ve yansıtılacak. Toplu sözleşmelerle belirlenen zam, bu yılın ilk 6 ayının enflasyon verilerinin gelmesiyle netlik kazanıyor. Öyle ki enflasyon yüzde 4' ün üzerinde gelirse, memurların maaş kat sayılarında artış yaşanacak ve bu da doğrudan maaşlara etki edecek. Bu miktarlar elbette enflasyondan gelecek verilerle kesinlik kazanacak. Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına minimum yüzde 5 zammın söz konusu olduğu bu süreç, Temmuz ayı itibariyle kesinlik kazanacak. Yüzde 5 bir artış olması durumunda en düşük memur emeklisinin maaşı 118 lira artacak. Buradaki artışta en yüksek memur maaşı ise artışın ardından 2 bin 498 lira olarak belirlenmiş olacak.

Emekli sandığı kapsamında değerlendirilen emekli doktor ve diş hekimlerinin de Ocak ayında başlayan ek ödemelerinde artış yaşanacak. Yine yüzde 5 artış üzerinden yapılacak hesaplamalara göre aylık ek ödemeler 2331 TL' ye çıkacak. Uzman olmayanların da bin 782 TL olarak belirlenmiş olacak. 65 yaş aylıklarında da artış görülecek.  65 yaş aylıkları 631 liraya ulaşmış olacak. Engelli aylıklarının da yüzde 5 olarak hesaplanması durumunda yüzde 40-49 arasında engeli olanların aylığı 504 liraya, yüzde 70 ve üzerinde engeli olanların aylığı da 756 liraya yükselmiş olacak.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2019, 23:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
kamuran
kamuran - 4 yıl Önce

memura zam asgari ücretliye simit ile yaşama dersi