Tarım Çalışanlarının Sigortası Nasıl ve Neye Göre Yapılır?

Tarım çalışanlarının sigortasının nasıl yapıldığı ve kaç yıl sonra emekli olunabileceği merak konusudur. Tarım çalışanlarının emeklilik hakkındaki tüm bilgiler haberde.

Tarım Çalışanlarının Sigortası Nasıl ve Neye Göre Yapılır?

Ülkemizde farklı meslek gruplarında çalışmakta olan birçok çalışan bulunmakla birlikte bunlardan biri de çiftçilerdir. Özellikle çiftçi olmak isteyen ya da çiftçilik yapan birçok vatandaşın merak ettiği konulardan biri de emeklilik durumudur. Bu noktada birçok kişi tarım çalışanlarının sigortasının nasıl yapıldığını, hangi SHK koluna dahil olduğunu merak etmektedir. İşte ilgili konuya ilişkin detaylar ve merak edilen konular.

EK 5 ve Tarım Sigortası

Tarımsal faaliyetlerde çalışanlar, daha az prim ödeyerek erken emeklilik şansı elde etmektedir. Bu olanağı onlara sağlayan ise EK 5 Tarım sigortasıdır. EK 5 Tarım sigortası, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununa 6111 sayılı torba kanunla 01.03.2011 tarihinde eklenen ek 5. Madde uygulanmaya başlamış ve kamu idarelerinde tarım veya ormancılık faaliyetleri gerçekleştirilenler için uygulanır.

Tarım Sigortası 2925 sayılı Kanun gereğince uygulanan bir sosyal güvenlik statüsü olup bu sigortalılık da ise bir hizmet akdiyle tarım sektöründe işverene bağlı olarak çalışanlara uygulanan sigorta türüdür. Özellikle sigorta başlangıcına göre bireylerin emeklilik tarihi de değişmektedir.

Emeklilik Şartları Nelerdir?

1999 yılındaki SGK Kanunu ile birlikte tarım sigortalıların da emekli olabilmek için birtakım şartları sağlamaları gerekmektedir. Bu şartlardan ilki 08.09.1999 itibari ile 13 yıl ve daha fazla prim ödemiş bulunmaları şartıdır. SSK’dan emeli olacak olan tarım sigortalılar yaş şartına tabi olmadan 3600 gün prim günü ve 15 yıl sigortalılık süresi şartlarını tamamlamaları halinde emekli olabilmektedirler.

Fakat 199 yılından sonra başlangıcı olanlar için ise tarım sigortalı olanların 60 yaşını doldurmaları gerekmektedir. Aynı zamanda 15 yıl sigortalılık ve 3600 prim gün sayısını tamamlamaları da emeklilik hakkı kazanmaları için gerekli koşulmuştur.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 18:08
YORUM EKLE