Psikoteknik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Psikoteknik Belgesi Nedir,belge nasıl alınır? Adaylar belge alımında ne gibi sınavlara tabi tutuluyor? Haberin ayrıntıları ve detayları burada.

Psikoteknik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Özellikle son zamanlarda artan şoför alımları ile sıklıkla gündeme gelen psikoteknik, bazı kurumların personel alımlarında adaylardan talep edilen belgeler arasında yer almaktadır. Bu belgeyi vermeye yetkili kuruluşlar tarafından alınacak olan belge, özellikle adayların zihinsel idrak, algılama ve farkındalık gibi çeşitli temel işlevlerini ölçmektedir. Bu belgeyi talep eden kuruluşlar adayların bu temel işlevlerinin pozisyon için uygun olup olmadığının değerlendirmesini yapmaktadır.

Psikoteknik Belgesi Alma

Psikoteknik belgesi almak için bu belgeyi vermeye yetkili olan özel kurumlara başvuru yapılmaktadır. Sürücü adayları, Psikoteknik Belgesi almak için 3 resim, kimlik fotokopisi ve ehliyet fotokopisi ile birlikte, Psikoteknik Belgesi vermeye yetkili büroya başvurmaktadır. Bu kurumlarda görevli psikiyatri uzmanı, ticarî olarak yük/eşya ve yolcu taşımacılığı ve sürücülük pozisyonları için adaylar, bedeni ve psikolojik açıdan sağlıklı olup olmadıklarına yönelik çeşitli testleri içeren 60 dakika süren uygulamalar yapılır. Belge sonucunda elverişli olup olunmadığı gösterilmektedir.

Psikoteknik Testleri Nelerdir?

Özellikle şoförlük ve diğer sürüş pozisyonların adaylardan talep edilen belgelerden biri olan psikoteknik belgesi, bu belgeyi vermeye yetkili kurumlardan alınmaktadır. Sürücü adaylarına uygulanan çeşitli testleri kapsayan bu uygulamada sürücülerin algılama, dikkat, hafıza, muhakeme ve benzeri yeteneklerine yönelik uygulamalar yapılmaktadır. Ayrıca psikomotor yetenek ve becerilerine tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu ve benzeri davranışları incelenmektedir. Test sonunda ise uygunluğu yeterli bulunursa psikoteknik belgesi adaylara temin edilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019, 22:30
YORUM EKLE