Nasıl Sınıf öğretmeni Olunur?

Nasıl Sınıf öğretmeni Olunur? Öğretmenlik, bir çok farklı branşa ayrılmaktadır

Nasıl Sınıf öğretmeni Olunur?

Öğretmenlik, bir çok farklı branşa ayrılmaktadır. Kimya öğretmenliği, fizik öğretmenliği ya da beden eğitimi öğretmenliği... Sınıf öğretmenliği de bu şekilde öğretmenlik mesleği içerisinde yer alan branşlardan birisi olmaktadır ve bu branş dahilinde öğretmenlik eğitimi almanız gerekmektedir. Üniversitelerin Sınıf Öğretmenliği Bölümü Öğretmenlik konusunda genel anlamda tek bir "öğretmenlik" bölümü yoktur. Siz, hangi branşta öğretmen olmak istiyorsanız; o branşın bölümünü okursunuz. Bu nedenle sınıf öğretmeni olmak isteyen bir kişinin, üniversitelerin bünyesinde yer alan sınıf öğretmenliği bölümünü kazanması ve bu bölümü okuması gerekir. Ülkemizde gerek özel üniversitelerde, gerekse de devlet üniversitelerin de rahatlıkla sınıf öğretmenliği bölümleri bulabilirsiniz. Bu bölümün puan türü ise TM-2 şeklindedir.

Yani eşit ağırlık öğrencisi olarak lise eğitiminizi tamamlamanız gerekir. Eğer lise eğitiminizi TM bölümünden başarılı bir şekilde tamamlarsanız, üniversite sınavlarına girmeniz gerekir. Üniversite sınavında hem sözel, hem de sayısal zekanızın orantılı bir şekilde olması gerekir. Sadece sözel ya da sadece sayısal gibi tek bir alana yönelmeniz halinde, sınıf öğretmenliğini kazanmak sizin için çok daha zor ve sıkıntılı bir süreç olacaktır. Soruları bu bağlamda başarılı bir şekilde yapar, TM-2 puan türünde üniversitelerin istediği puanlardan birini elde edebilirseniz, dilediğiniz üniversitede sınıf öğretmenliği okuyabilirsiniz. Tabii puanınızın fazla olması, kontenjan sıkıntısına istediğiniz üniversite de takılmamanızı sağlayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 21:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
özge
özge - 4 yıl Önce

sınıf öğretmeni olmak için sayısal okuyabilir miyiz

Büşra
Büşra @özge - 4 ay Önce

Ben kesinlikle sınıf öğretmeni olacağım, olmak istiyorum işte ama ailem benim sayısal zekamdan dolayı sayısal bölümünü seçmem için zorluyorlar sizce ne yapmalıyım?