Nasıl Kaymakam Olunur (2019'da Şartlar Değişti)

Nasıl kaymakam olunur sorusunun yanıtı geçtiğimiz günlerde yapılan bir değişiklikle güncellendi. Bu kapsamda yeni şartlar belli oldu ve kaymakam olmak isteyenleri yakından ilgilendiriyor. İşte detaylar.

Nasıl Kaymakam Olunur (2019'da Şartlar Değişti)

Tanzimat döneminde ortaya çıkan makamlardan birisi olan kaymakamlık günümüzde en prestijli ve zorlu mesleklerden birisidir. Çoğu kişi kaymakam olmayı sağladığı prestij için istiyor olsa da kaymakamlar hali hazırda yüksek ücret alan memurlar arasında yer alır ve sahip oldukları sosyal haklar da azımsanmayacak kadar fazladır. Bu açıdan kaymakam olmak isteyen kişiler için nasıl kaymakam olunur, nelerin bilinmesi gerekir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Nasıl Kaymakam Olunur

Kaymakam olabilmek için meslek sınavları yapılmakta ve adayların bu sınavlarda başarılı olması beklenmektedir. Bu sınava girebilmek için Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisat, İşletme, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden birinden lisans mezunu olunması gerekmektedir. Ek olarak denkliği YÖK tarafından kabul edilen bölümlerden de mezun olanların başvuru yapması mümkündür.

Kaymakam olabilmek için 35 yaşından büyük olmaması gerekiyor, hesaplama içerisinde bulunulan yıldan doğum yılının çıkarılmasıyla yapılıyor. Buna ek olarak 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu’nda belirtilen şartlara da uygun olması gerekmekte.

Kaymakamlık sınavına giriş yapabilmek için öncesinde KPSS’den yeterli puanın alınması gerekmektedir.

KPSS lisans sınavına giren adayların kaymakam olabilmek için P37 puan türünü baz alması gerekiyor. En az taban puanı alan adaylar kaymakam adaylığı sınavına girmeye hak kazanabilirler.

P37 Nedir?

P37 puan türüne etki eden dersler Genel Yetenek (%10), Genel Kültür (%10), Hukuk (%10), İktisat (%20), Kamu Yönetimi (%40), Maliye (%10) olarak sıralanmaktadır.

Kaymakam Adaylığı Sınavı

KPSS P37 türünden yeterli puanı alan adaylar toplamda 160 soruluk bir test sınavına daha tabi tutulur. Bu aşamada 13 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, 16 Türkçe, 99 Hukuk, Ekonomi 16, Türkiye’nin Sosyo-Ekonomik yapısı 8, Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları 8 soru sorulur.

Kaymakamlık Mülakatı

Mülakata belirlenen kadro sayısının 4 katı kadar aday çağrılır. Mülakat süresince analitik zeka, temsil kabiliyeti, genel kültür, çağdaşlık ve benzeri konularda incelemeler yapılır.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Arzu
Arzu - 3 hafta Önce

Evet kalktı geldiğine dair de resmi bir açıklama yok. Neden yalan yanlış haber yapılıyor

Zehra
Zehra - 1 ay Önce

Arkadaslar p37 türü kalmadı mi

kerem
kerem - 2 hafta Önce

kalktı diye kpss baş vuru yapmadım sadece kaymakamlığa çalışıyordum eğer gelirse emeğime yazık olacak

Senem
Senem - 1 hafta Önce

Başvurular niye başlamadı daha

ZEYNEP
ZEYNEP - 4 gün Önce

Sadece lisans mezunu olarak sınava girebiliyor muyuz?5 yıllık kıdem şartı kalktı mı?