Nasıl Endüstri Mühendisi Olunur?

Nasıl Endüstri Mühendisi Olunur? Aday endüstri mühendisi olmak istiyorsa ilk sorusu şu olacaktır

Nasıl Endüstri Mühendisi Olunur?

Nasıl Endüstri Mühendisi Olunur?

Aday endüstri mühendisi olmak istiyorsa ilk sorusu şu olacaktır. Nasıl Endüstri Mühendisi Olunur ? İşte bunun cevabı, kişinin sadece ve sadece 4 yıllık mühendislik fakültelerinden mezun olmaları gerekmesidir. Mühendislik fakültelerinin endüstri mühendisliği bölümünü başarı ile bitiren aday endüstri mühendisi olur. Kamuda Endüstri Mühendisi Nasıl Olunur? Sorusunun cevabı ise endüstri mühendisi adayın bir takım genel şartları ve özel şartları sağlaması gerekir. Günümüz şartlarını ele aldığımız zaman mühendis olmak her gencin isteyeceği mesleklerden biridir. Bunun nedeni mesleği seçenlerdir diyebiliriz. Hatta demek isterdik.

Ancak bu tarz meslekler mesleği seçenlerden daha çok aile baskısı veya da ailenin isteği veya da çocuğun veya bireyin ailesine karşı olan kendisi ispatlama isteğinden dolayı olabiliyor. Ancak yine de kendi isteği ile mühendis olmak isteyen mühendis adayları vardır. Peki nasıl mühendis olunur? Öncelikle hangi mühendisliği dalını seçeceğini belirlemesi kişinin ilk yapacağı iş olmalıdır diyebiliriz ki mühendislik kendi bilgi birikiminin yanında alanlar için de önemlidir. O halde ilk olarak kişi ne mühendisi olmak istiyorum diye kendine sormalı. Tamam sayısalcı ve analitik düşünmesi onu mühendis yapmaya ya da en azından mühendis adayı olmasına yeterli olacaktır ancak hangi mühendislik dalını seçecektir bu daha önemlidir. Çünkü tüm mühendislik dalları birbirinden farklı alanlardır. Örneğin bir endüstri mühendisi firmanın insan kaynakları gibi çalışırken ve firmalar yani şirketler için bu alanlarda çalışacakken, makine mühendisi daha çok büyük makine firmalarında ya da cnc ile çalışan endüstriyel tasarım becerisi isteyen alanlarda çalışabilir. Yine aynı şekilde inşaat mühendisi olarak çalışmak isteyen bir kişi sahada çalışmayı göze alabilecek kişi olmalıdır.

Fizik mühendisi daha çok laboratuvarlarda çalışırken, kimya mühendisi de aynı fizik mühendisleri gibi daha çok laboratuvarlarda çalışacak ancak fizikçilerden çok daha farklı şeylerle uğraşacaklardır. Kimyasal boyalar, bu boyaların tehlikelerini bilmeli, kokularına ve bazı ufak zararlarını göze alabilmelidir. Ziraat mühendisleri de inşaat mühendisleri gibi saha da çalışabilecek mühendis adaylarıdır ancak ziraat mühendisleri daha çok bitkiler ile ve benzeri alanlarda çalışacaklardır. Bilgisayar mühendisi olmak isteyenlerin tercihleri daha çok bilgisayar ile içli dışlı olabilecekleri sosyallikten biraz daha uzak olacaklarını göz önüne almaları gerekmektedir.

Yazılım mühendisliği de aynı bilgisayar mühendisliği gibidir ancak bilgisayar mühendisleri gibi işin donanım kısmı onları ilgilendirmez. Saha da çalışmak derken jeoloji ve jeofizik mühendisleri de aynı şekilde saha da çalışmayı isteyenlerin seçmesi gereken mühendislik bölümleridir. Tüm bu mühendislik dalları hakkında bilgi verdikten sonra aday bunlardan hangisi olabileceğini seçmeli ? Aday endüstri mühendisi olmak istiyorsa ilk sorusu şu olacaktır.

Nasıl Endüstri Mühendisi Olunur ? İşte bunun cevabı, kişinin sadece ve sadece 4 yıllık mühendislik fakültelerinden mezun olmaları gerekmesidir. Mühendislik fakültelerinin endüstri mühendisliği bölümünü başarı ile bitiren aday endüstri mühendisi olur. Kamuda Endüstri Mühendisi Nasıl Olunur? Sorusunun cevabı ise endüstri mühendisi adayın bir takım genel şartları ve özel şartları sağlaması gerekir. Örneğin en çok aranılan yer olan THY de nasıl endüstri mühendisi olunur bunun şartlarını size anlatalım İlk olarak :T.C. vatandaşı olmak Adli sicil kaydı veya adli sicil arşiv kaydı bulunmamak Erkek adaylar için askerlik görevini yapmış, en az 1 yıl tecilli veya muaf olmak 01.01.1988 ve sonrasında doğmuş olmak (Yüksek lisans mezunları için 01.01.1986 ve sonrasında doğmuş olmak) Lisans eğitimi olarak Endüstri Mühendisliği veya İşletme Mühendisliği bölümlerinden veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından onaylanmış yabancı üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak. İyi derecede İngilizce bilmek (THY A.O. tarafından yapılacak olan İngilizce sınav ve/veya mülakatında başarılı olmak).

İkinci yabancı dil tercih nedenidir. Başvuru Şekli ve İzlenecek Yol : Yukarıdaki şartları taşıyan adayların, ilana internet üzerinden başvurmaları gerekmektedir. İnternet başvurusu dışında herhangi bir şekilde başvuru kabul edilmeyecektir.İlan, yeterli sayıda başvuru alınana kadar yayında kalacaktır.İlan kriterlerini sağlayan adaylar önce yazılı sınava, başarılı olanlar mülakata davet edilecektir. Sınavlarda başarılı olan adaylara mülakat aşamasında Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü (İstanbul) bünyesinde hangi departmanlar için değerlendirme yapılacağı bildirilecektir. Tüm bu aşamalar sonunda kişi kamuda endüstri mühendisi olmuş olur.

YORUM EKLE