Nasıl Elektronik Haberleşme Mühendisi Olunur?

Nasıl Elektronik Haberleşme Mühendisi Olunur? Türk Telekom gibi kurumlarda çalışmak isteyen adayların kafalarında mühendislik bölümü Elektronik Haberleşme bölümüdür? Nasıl elektronik haberleşme mühendisi olabilirim diye soran bir adaya cevap vermemiz gerekirse, her mühendislik gibi elektronik haberleşme mühendisliği içinde mühendislik fakültelerinin elektronik haberleşme bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir

Nasıl Elektronik Haberleşme Mühendisi Olunur?

Nasıl Elektronik Haberleşme Mühendisi Olunur?

Türk Telekom gibi kurumlarda çalışmak isteyen adayların kafalarında mühendislik bölümü Elektronik Haberleşme bölümüdür?

Nasıl elektronik haberleşme mühendisi olabilirim diye soran bir adaya cevap vermemiz gerekirse, her mühendislik gibi elektronik haberleşme mühendisliği içinde mühendislik fakültelerinin elektronik haberleşme bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Günümüz şartlarını ele aldığımız zaman mühendis olmak her gencin isteyeceği mesleklerden biridir.

Bunun nedeni mesleği seçenlerdir diyebiliriz. Hatta demek isterdik. Ancak bu tarz meslekler mesleği seçenlerden daha çok aile baskısı veya da ailenin isteği veya da çocuğun veya bireyin ailesine karşı olan kendisi ispatlama isteğinden dolayı olabiliyor. Ancak yine de kendi isteği ile mühendis olmak isteyen mühendis adayları vardır.

Peki nasıl mühendis olunur? Öncelikle hangi mühendisliği dalını seçeceğini belirlemesi kişinin ilk yapacağı iş olmalıdır diyebiliriz ki mühendislik kendi bilgi birikiminin yanında alanlar için de önemlidir. O halde ilk olarak kişi ne mühendisi olmak istiyorum diye kendine sormalı. Tamam sayısalcı ve analitik düşünmesi onu mühendis yapmaya ya da en azından mühendis adayı olmasına yeterli olacaktır ancak hangi mühendislik dalını seçecektir bu daha önemlidir.

Çünkü tüm mühendislik dalları birbirinden farklı alanlardır. Örneğin bir endüstri mühendisi firmanın insan kaynakları gibi çalışırken ve firmalar yani şirketler için bu alanlarda çalışacakken, makine mühendisi daha çok büyük makine firmalarında ya da cnc ile çalışan endüstriyel tasarım becerisi isteyen alanlarda çalışabilir. Yine aynı şekilde inşaat mühendisi olarak çalışmak isteyen bir kişi sahada çalışmayı göze alabilecek kişi olmalıdır. Fizik mühendisi daha çok laboratuvarlarda çalışırken, kimya mühendisi de aynı fizik mühendisleri gibi daha çok laboratuvarlarda çalışacak ancak fizikçilerden çok daha farklı şeylerle uğraşacaklardır.

Kimyasal boyalar, bu boyaların tehlikelerini bilmeli, kokularına ve bazı ufak zararlarını göze alabilmelidir. Ziraat mühendisleri de inşaat mühendisleri gibi saha da çalışabilecek mühendis adaylarıdır ancak ziraat mühendisleri daha çok bitkiler ile ve benzeri alanlarda çalışacaklardır. Bilgisayar mühendisi olmak isteyenlerin tercihleri daha çok bilgisayar ile içli dışlı olabilecekleri sosyallikten biraz daha uzak olacaklarını göz önüne almaları gerekmektedir.

Yazılım mühendisliği de aynı bilgisayar mühendisliği gibidir ancak bilgisayar mühendisleri gibi işin donanım kısmı onları ilgilendirmez. Saha da çalışmak derken jeoloji ve jeofizik mühendisleri de aynı şekilde saha da çalışmayı isteyenlerin seçmesi gereken mühendislik bölümleridir. Tüm bu mühendislik dalları hakkında bilgi verdikten sonra aday bunlardan hangisi olabileceğini seçmeli ? Türk Telekom gibi kurumlarda çalışmak isteyen adayların kafalarında mühendislik bölümü Elektronik Haberleşme bölümüdür? Nasıl elektronik haberleşme mühendisi olabilirim diye soran bir adaya cevap vermemiz gerekirse, her mühendislik gibi elektronik haberleşme mühendisliği içinde mühendislik fakültelerinin elektronik haberleşme bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir.

Özelde çok büyük kurumlarda çalışabilecek elektronik haberleşme mezunları kamuda da belirli şartları sağladıkları takdirde rahatlıkla iş bulabilirler. Peki elektronik haberleşme mühendisi kamuda nasıl çalışabilir ? kendi mesleğini yapabilecek adaylar aynı zamanda büyük kurumlarda uzman ya da uzman yardımcısı olarak ta çalışabilirler. Bankacılık uzman yardımcısı (bilişim alanı) için; üniversite ve yüksekokulların en az dört yıllık eğitim veren; bilgisayar mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği, endüstri mühendisliği, matematik mühendisliği, fizik, matematik, istatistik, istatistik ve bilgisayar bölümlerinden veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt içindeki veya yurt dışındaki fakülte veya yüksekokullardan mezun veya belirtilen alanlarda lisansüstü eğitim yapmış olması şartı aranır. Bu bölümlerden biri olan elektronik haberleşme mühendisleri için şu genel şartlar da şağlaması gerekir :

Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği ve dengi alanlardan gelen adaylar için ayrıca; elektronik devreler, sayısal mantık tasarımı, mikro işlemciler, haberleşme, sinyaller ve sistemler.

Yazılı sınava giren mühendisler için Yazılı sınav aşamasında, her sınav konusu veya grubu 100 üzerinden değerlendirilir ve başarılı sayılabilmek için her sınav konusundan veya grubundan en az 60 puan alınması ve sınav ortalamasının en az 70 puan olması gerekir. Yazılı sınav sonucunda 70 puandan az olmamak üzere, en yüksek puandan başlanarak açıktan atama izni verilen kadronun dört katına kadar aday sözlü sınava çağrılır. Sözlü sınav yani mülakatta da başarılı olan mühendisler uzman yardımcısı olarak göreve başlarlar.

YORUM EKLE