Nasıl Avukat Olunur?

Nasıl Avukat Olunur? Sadece adıyla dahi büyük bir prestij yaratan mesleklerden birisidir avukatlık

Nasıl Avukat Olunur?

Sadece adıyla dahi büyük bir prestij yaratan mesleklerden birisidir avukatlık. Yıllar boyunca da anne ve babalarımız "avukat ol, doktor ol" gibi telkinlerde bulunmuştur bizlere. Peki, bu denli popüler olan avukatlık mesleğini icra edebilmek için nasıl avukat olabiliriz? İlk aşamada eğitim sürecinizin hem sayısal, hemde sözel açıdan ilerlemesi gerektiğini belirtmek isteriz. Zira üniversitelerin hukuk bölümlerinde okumak için eşit ağırlık öğrencisi olmanız lâzım. Yani bir lise öğrencisi TM puan türünde alacağı puan ile üniversitelerin hukuk bölümlerine girmeye hak kazanabilir. Yani, ilk kuralımız; lisede TM bölümünde yer almak, üniversite sınavında ise TM puan türünde, ilgili üniversitelerin hukuk fakültesi bölümlerini kazanabilecek puanı elde etmek.

Üniversiteyi Tamamlamak ve Barolara Kayıt Liseyi TM dalında başarılı bir şekilde tamamladınız ve sınavdan da TM puan türünde gerekli puanı alarak herhangi bir üniversitenin hukuk bölümüne girdiniz. Bu andan sonra 4 yıllık hukuk fakültesini başarılı bir şekilde tamamlamanız ve diplomanızı almanız gerekir. Tabii bu süreç oldukça zordur. Üniversite eğitimini de başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra, İstanbul Barosu, Ankara Barosu gibi barolar vardır. Bulunduğunuz ile göre bu barolardan birine kayıt işleminizi yapmanız gerekir. Tabii bu esnada da bazı şartlar vardır. Sonuç Olarak: Lisede TM alanında eğitim görmeli, üniversite sınavında TM puan türünde başarılı olarak hukuk fakültesi kazanmalı, bu hukuk fakültesini başarılı bir şekilde bitirmeli, akabinde baro kaydınızı yaptırmalısınız. Bu şekilde avukat olabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2018, 22:28

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE