Kalan SGK Primi, Unutulan Banka Hesabı Tutarı Nasıl Sorgulanır?

Bankalarda kalan SGK primi ve hesaplarda unutulan paralar nasıl sorgulanır? Adımıza kayıtlı ve unutulan paraların olup olmadığı nasıl öğrenilir ? İşte detaylar.

Kalan SGK Primi, Unutulan Banka Hesabı Tutarı Nasıl Sorgulanır?

Hem ekonomik hem de sosyal ve sağlık açısından zor günleri yaşadığımız şu zamanlarda vatandaşlara kritik bir uyarı yapıldı. Aynı zamanda birçok kişinin bu duruma düştüğü ifade edilmekte olup bankalarda unutulan paralar, SGK primleri önemli boyutlara ulaşmış bulunuyor. Birçok vatandaş yatırdığından habersiz bir şekilde bu paraları unutuyor. Özellikle ödenen ve unutulan SGK primleri önemli boyutlara ulaşmış olmakla birlikte vatandaşlar bu unutulan tutarları evinden, e-devlet üzerinden tek tıklama sorgulama olanağı da bulmaktadır.

E-devlet Üzerinden Sorgulama

E-devlet üzerinden binlerce hizmet çerçevesinde sorgulama, başvuru ve farklı birçok işlem yapılabilmekte olup özellikle bankada unutulan tutarlar, ödenen ve unutulan SGK primleri de bu sorgulama hizmetleri arasında yer alıyor. Rapor parası, şahıs ödemesi gibi diğer unutulan ödemeler de yine aynı şekilde e-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir.

İlgili durumlara yönelik sorgulama yapmak isteyenler için ilgili sorgulama adımları şu şekildedir.

https://www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet hesabına giriş yapılmaktadır. Bankalarda unutulan paralar TMSF hizmeti üzerinden Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanlığı =>Bu Yıl TMSF’ye Devredilecek Hesaplara İlişkin Sorgulama işlemi ile kolaylıkla sorgulanabilmektedir.

TMSF üzerinden aynı zamanda https://zamanasimisorgu.tmsf.org.tr daha önce zamanaşımına uğramış, unutulan tutarlara ulaşmak da mümkün olabilmektedir. Bu tutarlar zamanaşımından sonra bütçeye aktarılmaktadır.

Unutulan SGK Primi Sorgulama

E-devlet üzerinden aynı zamanda https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odeme-goruntuleme adresi üzerinden kolaylıkla ulaşmak mümkün olmaktadır.

İlgili sorgulama çerçevesinde ödemeye ilişkin başlangıç ve bitiş tarihlerini girerek, ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda BAĞ-KUR Tütün Ödemesi Bloke Konulan Emekli Maaşı Çölyak Metabolizma Ödemesi Emekli Hareketsiz İadesi Emsan Devir Öncesi Emanet İade Emzirme Yardımı Ödemesi Geçici İşgöremezlik Ödemesi Gelirlerden Red ve İadeler gibi birtakım sorgulamalar ve unutulan tutarlara ulaşmak mümkündür.

YORUM EKLE