Mülakatlar Kaldırılsın! Atamalar Puan Sıralaması ile Yapılsın

Kamu kurumlarına atanmak isteyen adaylar Kamu Personeli Seçme Sınavı, varsa kurum sınavı ve mülakatlara girmektedir. Tüm bu aşamaların ardından güvenlik soruşturmaları yapılmakta ve aday detaylı şekilde incelenmektedir. Akabinde uygun bulunan adaylar işe alınmaktadır.

***

Adaylar ne istiyor: Mülakatı kaldırın ya da çeki düzen verin.

Sebep: Torpil bulamayanlar mağdur olmasın ve puanı yüksek olanlar atansın

***

Şimdi adaylar açısından değerlendirdiğimizde ülkemizde mülakat denilince akıllara ilk olarak torpil kavramı gelmektedir. Mülakatlar düzenli olsa ve torpil dahi olmasa kimsenin aklında yer alan mülakat = torpil kavramını değiştirmek pekte mümkün değildir.

***

ADAYLAR NEDEN MÜLAKATI SEVMİYOR

Çünkü aday diyor ki A kadrosu için 1000 personel mi alınacak? İlgili branşta en yüksek ilk 1000 KPSS puanıan sahip olan kişi kuruma atansın. Mülakat olduğunda adaylar 90 - 95 puan bile alsak atanamayabiliriz endişesine kapılmaktadır.

***

ÖRNEK BİR ÇÖZÜM

Bazı adaylar ise şundan korkmaktadır. Kimsenin istemeyeceği pozisyonlar için dahi yapılan mülakatlarda çok farklı sorular sorulabilmekte ve kadro ile alakası bulunmayan sorular adaylara yöneltilebilmektedir. Adaylar kadro ile alakasız soruların sorulmaması ve normal düzeyde alan sorularının ya da genel kültür sorularının sorulmasını talep ediyor.

***

Mülakatlar elbette adayı incelemek için yapılmış bir sistemdir. Ancak adayların gözünde var olan zor mülakat sisteminin giderilmesi gerekiyor. Buna göre mülakatlar hakkında örnekler yayımlanabilir, bürolar açılarak adaylara bilgiler verilebilir ve mülakatların kolaylaştırılması sağlanabilir. Umut ediyoruz ki en kosa sürede mülakatlara adayların istenildiği şekilde düzenlemeler yapılır.

YORUM EKLE