POMEM 10 Bin Polis Alımına Kimler Başvurabilir? Başvuru Kriterleri Nelerdir?

Emniyet Gele Müdürlüğü Polis Meslek Eğitim Merkezleri’ne 10 bin polis alımı ilanı yayımlandı. Ön başvuruların devam ettiği ilanda adayla aranan kriterler nelerdir? Kimler 10 bin polis alımına başvurabilir? Detaylar haberimizde…

POMEM 10 Bin Polis Alımına Kimler Başvurabilir? Başvuru Kriterleri Nelerdir?

23. Dönem POMEM 10 bin polis alımı ön başvuruları başladı. Adaylar 1 Ekim’den itibaren e-Devlet şifreleri ile POMEM’lere başvurabiliyor. 14 Ekim saat 18:00’e kadar devam edecek ilana kimler başvurabilecek? Adaylarda aranan başvuru kriterleri nelerdir? Sizler için bu soruların yanıtlarını bir araya getirdik.

23. Dönem POMEM’lere toplamda 10 bin polis alım yapılacak. Bu alımların 8 bini lisans mezunlarına 2 bini ise önlisans mezunlarına ayrıldı. Bununla birlikte lisans kontenjanının 7 bin 200’ü erkeklere, 800’ü kadınlara ayrılırken, önlisans mezunlarının bin 800’ü erkeklere 200’ü kadınlara ayrıldı. Yaş, eğitim, boy-kilo ve KPSS puanı olmak üzere belirli kriterleri yerine getiren adayların başvuruları geçerli sayılacak. Bu kriterleri de açacak olursak,

EĞİTİM ŞARTI

Adaylar POMEM’lere başvurabilmek için en az önlisans mezunu olmak zorunda. Kontenjan dağılımına baktığımızda önlisans ve lisans mezunları için iki ayrı kontenjanın verildiğini ve büyük çoğunluğunu lisans mezunlarının oluşturduğunu görüyoruz.

YAŞ ŞARTI

Yaş şartı polis alımlarında en çok tartışılan konulardan bir tanesi. 23. Dönem POMEM alımlarında düzenleme bekleyen üzücü haber geldi ve alımlarda 30 yaş şartında Emniyet Genel Müdürlüğü düzenlemeye gitmedi. 10 bin polis alımı ilanına göre 18 yaşını tamamlamış ve 30 yaşından gün almamış olmayanların başvuruları geçerli sayılacak. Yaş hesaplanırken de 30 Aralık 1989 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak kriteri aranıyor.

BOY-KİLO ŞARTI

Boy-kilo şartı erkeklerde en az 167 cm, kadınlarda 162 cm olarak belirlendi. Ayrıca beden kitle endeksi de 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olma şartı var.

KPSS ŞARTI

Polis adayları için KPSS puan şartı da başvuruda aranan kriterlerden. Buna göre lisans mezunları 2017 ve 2018 yıllarında ÖSYM tarafından yapılan KPSS’de P3 puan türünden en az 60; önlisans mezunları 2016 yılında yapılan KPSS’de P93 puan türünden en az 70 puan almak zorunda. Bu kriter Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için lisans düzeyinde 48, önlisans düzeyinde ise 56 olarak belirlendi.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Polis alımlarına başvuracak adaylar için diğer şartlar da kılavuzda ayrıntılı olarak yer alıyor. Adaylar kılavuzda belirtilen tüm kriterleri ve başvuru aşamalarını dikkatlice gözden geçirmeli ve alımlara en geç 14 Ekim saat 18:00’de başvurularını yapmış olmaları gerekiyor.

Ön başvuruların ardından tüm adayların başvuruları değerlendirilecek ve ön başvurusu kabul edilen adaylar Aday Değerlendirme ve Seçme Sınavına tabi tutulacak. Herhangi bir nedenle başvurunuzun geçersiz sayılmaması için kılavuzu dikkatlice okumanız gerekiyor.

23. dönem POMEM sınavı ön başvuru kılavuzuna ulaşmak için TIKLAYIN

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 22:40
YORUM EKLE