TBMM 5 Kamu Başdenetçisi ve Kamu Denetçisi Alınacak

TBMM bünyesine 5 kişi alacak. Kamu Denetçisi ve Başdenetçisi alımı yapacak. Başvuru şartları ve ilan hakkında detaylar haberimizde.

TBMM 5 Kamu Başdenetçisi ve Kamu Denetçisi Alınacak

Resmi Gazetede 30 Eylül 2020 tarihi ile yayımlanan ilana göre Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığından duyuru geldi. Genel Duyuruya göre 14/06/2012 tarihli ve 6328 sayılı kamu Denetçiliği Kurumu kanunun 1!inci maddesi uyarınca Türkiye Büyük Millet meclisi tarafından bir kamu Başdenetçisi ve dört Kamu Denetçisi için seçim yapılacaktır.

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Kamu Başdenetçisi veya Kamu Denetçisi aday adaylığı başvurusunda bulunmak isteyenlerde, kamu denetçiliği kurumu kanunun 10 uncu maddesinde belirtilen aşağıdaki nitelikler aranacak.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Seçimin yapıldığı tarihte Başdenetçi için 50 ve Denetçi için 40 yaşını doldurmamış olmak,
  • En az dört yıllık eğitim veren üniversitelerin Tercihen hukuk, Siyasal Bilgileri İktisadi ve idari bilimler, İktisat ve işletme fakültelerinden mezun olmuş olmak,
  • Kamu kurum ve kuruluşlarında veya özel kuruluşlarda en az 10 yıl çalışmış olmak,
  • Kamu haklarından mahrum olmamak,
  • Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak,

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

Yukarıdaki başvuru şartlarına uyan adaylar başvurularını 01 Ekim 2020 tarihi ile 19 Ekim 2020 tarihleri arasında yapacaklar. Başvurular sadece TBMM 06543 Bakanlıklar / ANKARA adresine şahsen yapılacak.

BAŞVURU BELGELERİ:

RESMİ GAZETE DUYURUSU BURADA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER