Dışişleri Bakanlığı 75 KPSS'siz Memur Alımı Başvuruları Başladı

Dışişleri Bakanlığı memur eksikliği için bünyesine farklı alanlarda olmak üzere 75 memur alımı yapacağını ilan etti. Peki kimler nasıl başvuru yapabilir?

Dışişleri Bakanlığı 75 KPSS'siz Memur Alımı Başvuruları Başladı

Dışişleri Bakanlığı Yurtışı veya Yırtiçi birimlerindeki memur personel ihtiyacını karşılamak üzere 75 kişilik boş kadro ile farklı alanlarda olmak üzere memur alımı yapacağını ilan etmişti. Söz konusu alım duyurusu 26 Eylül 2019 tarihinde gelmiş olup adaylar için artık başvuru süreci başlıyor. Peki Kimler başvuru yapabilecek? Nasıl başvuru yapılacak? 

KPSS ŞARTI YOK AMA YDS ŞART!

Dışişleri Bakanlığı 75 memur alımı için adaylardan Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı aramıyacak. Ancak alım yapılacak alanlar için toplamda 12 farklı dilde olmak üzere 2017, 2018 veya 2019 yıllarında yapılmış olan Yabancı Dİl Sınavından en az 70, 80 veya 85 puan almış olmaları gerekmektedir.

HANGİ KADROLARDA MEMUR ALIMI YAPILACAK?

Dışişleri Bakanlığı toplamda 75 kişilik kadro ile memur alımı yapacak olup alımlar, Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurlğu alımı yapılacak.

POZİSYONUNA GÖRE ALAN DAĞILIMI:

Aday Konsolosluk ve ihtisas Memuru Dağılımı

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde sayılan genel şartları taşımak (Sınava başvurabilmek için Türk Vatandaşı olmak gerekmektedir),
  • 01.01.2019 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1984 ve daha sonra doğmuş olanlar) 
  • Yurtiçindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin lisans düzeyinde en az dört yıllık eğitim verilen fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir.

BAŞVURULAR BAŞLADI!

Dışişleri Bakanlığı memur alımı için başvuru süreci 07 EKim 2019 tarihi itibari ile başladı ve adaylar başvurularını en geç 17 Ekim 2019 tarihine kadar başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Başvurular, Bakanlığın https://sinav.mfa.gov.tr/ adresli internet sitesi üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır.

BAŞVURU İÇİN İSTENEN BELGELER NEDİR?

  1. T.C. kimlik numarası,
  2. YDS/e-YDS veya puan eşdeğerliği ÖSYM tarafından saptanmış uluslararası dil sınavlarından alınan sonuç belgesi,
  3. Diploma (Yabancı üniversitelerden alınmış olması halinde, YÖK onaylı denklik belgesinin de iletilmesi gerekmektedir),
  4. Mevcut görünümü yansıtan vesikalık fotoğraf (erkekler için sakalsız ve kravatlı), e) Varsa lisansüstü eğitim diploması (Yabancı üniversitelerden alınmış olması halinde, YÖK onaylı denklik belgesinin de iletilmesi gerekmektedir),
  5. Uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye, finans, çalışma ekonomisi, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım veya psikoloji bölümü mezunu olmamakla birlikte, bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az %80’ine sahip olan diğer bölümlerden mezun olan aday adayları, eğitim programının uygunluğunun tespiti amacıyla, transkriptlerini de başvuruları çerçevesinde Bakanlığa elektronik ortamda ileteceklerdir

BAŞVURU KILAVUZU

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2019, 21:40
YORUM EKLE