Dışişleri Bakanlığı 75 Aday Konsolosluk ve İhtisas Memuru Alacak

Dışişleri Bakanlığı memur alımı yapacak. Resmi Gazete'de yayımlanmış olan ilana göre farklı dillerden 75 memur alımı yapılacak. İşte şartlar ve detaylar.

Dışişleri Bakanlığı 75 Aday Konsolosluk ve İhtisas Memuru Alacak

Resmi Gazete'de yayımlanmış olan ilana göre Dışişleri Bakanlığı memur alımı yapıyor. Bu kapsamda Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki memur personel eksikliğini karşılamak üzere farklı alanlarda alım yapılacağı ilan edildi. Bu kapsamda Dışişleri Bakanlığı söz konusu alımlar için Giriş sınavı yapacak olup adayların ilgili sınava katılmaları için gerekli nitelikleri taşımaları gerekmektedir.

HANGİ DİLLERDE ALIM YAPILACAK!

Dışişleri Bakanlığı 7 farklı dillerde memur alımı yapacağını ilan etti. Bu kapsamda 75 kişilik boş kadro ile İngilizce 35, Almanca Fransızca 18, Rusça 5, Çince ve Japonca 5, Arapça ve Farsça 6, İspanyolca ve İtalyanca 3, Portekizce ve Yunanca 3 kişi alınacak.

SINAV DETAYLARI NEDİR?

Dışişleri Bakanlığı Aday Konsolosluk ve İhtisas Memuru için giriş sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Bu kapsamda 75 kişilik kadro için kadro sayısının 20 katı kadar aday sınava çağırılacaktır. Sınava katılacak adayların YDS puanları esas alınacak olup yapılacak sıralamaya göre yazılı sınav belirlenecektir.

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde sayılan genel şartları taşımak (Sınava başvurabilmek için Türk Vatandaşı olmak gerekmektedir),
  • 01.01.2019 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1984 ve daha sonra doğmuş olanlar)
  • Yurtiçindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin lisans düzeyinde en az dört yıllık eğitim verilen fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir.

YDS ŞARTI ARANACAK!

Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu sınavına yedi farklı kategoriden birinden başvurulabilecek olup, sözkonusu kategorilerin isimleri, sınavların yapılacağı yabancı diller, 2017, 2018 veya 2019 yıllarında sınava girilecek yabancı dilde alınmış olan asgari YDS/e-YDS puanları, atama yapılabilecek azami kadro sayıları ile yazılı sınava kabul edilecek aday sayıları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Puan eşdeğerliği ÖSYM tarafından saptanmış uluslararası dil sınavlarından 2017, 2018 veya 2019 yıllarında alınan puanların, bahsekonu uluslararası dil sınavına ilişkin sonuç belgesinin alındığı sınav dönemi itibarıyla ÖSYM tarafından belirlenen YDS’deki karşılıkları da değerlendirmeye alınacaktır.

BAŞVURULAR:

Dışişleri Bakanlığı Giriş sınavı başvuruları 07 Ekim 2019 tarihi itibari ile başlayacak olup 10 günlük süre verilecektir. Bu kapsamda adaylar başvurularını en geç 17 Ekim 2019 tarihi saat 18:00 a kadar gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Başvurular, Bakanlığın https://sinav.mfa.gov.tr adresli internet sitesi üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır. İlan hakkında daha detaylı bilgi almak için Buraya Tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2019, 07:50
YORUM EKLE