Bakanlık Yurtdışında KPSS'siz Memur Alımı - 1500 Aday Sınava Alınacak

Dışişleri Bakanlığı bünyesine 150 kişilik kadro ile yurtdışında görevlendirecek memur alımı yapacak. Şartlar ve detayları nedir?

Bakanlık Yurtdışında KPSS'siz Memur Alımı - 1500 Aday Sınava Alınacak

Geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayımlanmış olan ilana göre Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki memur eksikliğini karşılamak üzere farklı pozisyonlarda yurtdışında görevlendirmek üzere memur alımı yapacaını ilan etti. Söz konusu alımlar Aday Meslek Memurluğu ve Aday Konsolosluk ve İhtisas memuru alımı yapacak. Söz konusu alımlar yurtiçi ve yurtdışında görevlendirmek üzere yapılacak.

ADAY KONSOLOSLUK VE İHTİSAS MEMURLUĞU DAĞILIMI VE GÖREVİ:

Konsolosluk ve İhtisas Memurları, Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca, dış ilişkilerin yürütülmesi kapsamında görev, yetki ve sorumluluk üstlenen ve yurtdışında temsil görevi icra eden diplomatik kariyer memurlarıdır. Konsolosluk ve İhtisas Memurları hakkında ayrıntılı bilgiye Bakanlığımızın //www.mfa.gov.tr adresli internet sitesinden erişmek mümkündür.

ADAY MESLEK MEMURLUĞU GÖREV VE DAĞILIMI:

Meslek Memurları, Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çerçevesinde, Türk dış politikasının oluşturulması ve icrasında görev, yetki ve sorumluluk üstlenen ve yurtdışında temsil görevi icra eden diplomatik kariyer memurlarıdır. Meslek Memurluğu hakkında ayrıntılı bilgiye Bakanlığımızın www.mfa.gov.tr adresli internet sayfasından erişmek mümkündür.

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde sayılan genel şartları taşımak (Sınava başvurabilmek için Türk Vatandaşı olmak gerekmektedir),
  • 01.01.2019 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1984 ve daha sonra doğmuş olanlar) 
  • Yurtiçindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin lisans düzeyinde en az dört yıllık eğitim verilen fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir.

YDS ŞARTI VAR!

Bakanlık adaylarda KPSS şartı talep etmiyor ancak adayların YDS şartını taşıyor olmaları gerekmektedir. Bu kapsamda, 2017, 2018 veya 2019 yıllarında sınava girilecek yabancı dilde alınmış olan asgari YDS/e-YDS puanları, atama yapılabilecek azami kadro sayıları ile yazılı sınava kabul edilecek aday sayıları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Puan eşdeğerliği ÖSYM tarafından saptanmış uluslararası dil sınavlarından 2017, 2018 veya 2019 yıllarında alınan puanların, bahsekonu uluslararası dil sınavına ilişkin sonuç belgesinin alındığı sınav dönemi itibarıyla ÖSYM tarafından belirlenen YDS’deki karşılıkları da değerlendirmeye alınacaktır.

BAŞVURULAR:

Giriş sınavı başvuruları 24 Ekim 2019 Perşembe günü başlayacak ve 7 Kasım Perşembe günü saat 18:00’de sona erecektir. Başvurular, Bakanlığın https://sinav.mfa.gov.tr/ adresli internet sitesi üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır. 

İLANIN TAM METNİ

DİĞER MEMUR ALIMLARI BURADA

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2019, 15:32
YORUM EKLE