5 Başlıkta 2019 Yılı Memur Alımları Nasıl Olacak? İşte Süreçler

2019 yılında memur alımları, kamuda meydana gelen gelişmeler, memur alım ilanlarında yaşanacak muhtemel süreçler ve çok daha fazlasına haberimizden erişim sağlayabilirsiniz.

5 Başlıkta 2019 Yılı Memur Alımları Nasıl Olacak? İşte Süreçler

Kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan alımlar 2018 yılı için sürüyor olsa da adayların büyük bölümü tarafından 2019 yılı memur alımları merak ediliyor. Öyle ki hem Bakanlar hem de hükümetin diğer isimleri tarafından yapılan açıklamalardan dolayı, memur alım sürecinin önümüzdeki sene için biraz daha az sayılarda gerçekleşeceği öngörülüyor. Kamudaki 2019 yılı süreçlerine ve muhtemel gelişmelere 5 başlık altında göz atalım...

1-Memur alımları azalıyor mu?

Kamu kurumlarına yapılacak alımların sayısının geçtiğimiz yıllara oranla azaltılacağıyla alakalı Bakan' ın açıklamalarını gündeme getirmiş, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak' ın bu ifadelerini sizlere ulaştırmıştık. Bakanın açıklamalarından da anlaşılacağı üzere 2019 yılı, 2018 yılına oranla daha az sayıda memur alımlarıyla gündeme gelecek.

2-Kamuda taşeron süreci işliyor

Taşeron işçilerinin kadroya alınışının ardından KİT işçilerinin de kadroya daimi işçi statüsüne getirilmesiyle, kamudaki personel ihtiyacı epey doldurulmuş olacak. Yayımlanacak kurum nezdinde ilanların sayısında da bir eksilme yaşanması muhtemel gözüküyle bakılanlardan.

3-Eğitim sistemi değişti, kalite artacak, öğretmen alımları etkilenecek mi?

Eğitim sistemi 2013 Eğitim Vizyonu belgesinde de aktarıldığı üzere önemli değişiklikler uygulanacak ve eğitim sisteminin neredeyse temel taşları olan öğrenci ve öğretmen kavramları tekrar düzenlenmiş olacak. Buradan hareketle öğretmen alımlarında ya da öğrencilerin seviyelerinin yükseltilmesinde önemli bir 2019 yılı bekleyecek. Öğretmenlerin de eğitim-öğretim göreceği bir dönem olan 2019 yılında, öğretmen alım sayılarında azalma beklenmese de aranacak şartlar ve filtrelemeler daha özverili ve dikkatli yapılacaktır. Formasyon eğitiminin kalkmasıyla beraber, öğretmen alımları noktasında da son derece merak edilen sürpriz değişiklikler beklenebilir.

4-Jandarma personeli alımları yapılacak

Jandarma' nın görev aldığı pozisyonlar ve sağladığı faydalardan bahseden Bakan' ın açıklamalarının ardından Jandarma bünyesine alımların hızlanacağı düşünceleri ön planda. Öyle ki zaten Aralık ayı itibariyle de bu sürecin yaşanacağı öngörülüyor.

5-Polis alımları

(PMH,PMYO, POMEM, PAEM) gibi alımlar da aynı alım miktarları üzerinden yürütülecek. Bu bağlamda polis alımını bekleyenler için sürecin devam edeceğini söylemek mümkün Öte yandan Jandarma Uzman Erbaşı pozisyonunda da alımların hızlanarak yürütülmesi ihtimaller arasında. Bekçi alımları devam edecek, işleyişi Polis Akademisi Başkanlığı sağlayacak ve adayların zorlu bir süreçle karşılaşması muhtemel.

Kamuya yapılacak tüm memur alımları ve süreçlerden ilk siz haberdar olmak için mobil uygulamalarımızı indirmeyi unutmayınız.

iOS için TIKLAYINIZ

Android için TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2018, 00:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
dilek
dilek - 2 yıl Önce

saygılarımla sayın bakanımız 2019 da kamuya memur işçi azalacak diyor gelişmekte olan ülkemiz için bence yanlış böyle zorlu bir süreçte azalarak degil istihdamı çoğaltarak atlata biliriz saygılarımla

Salih kurt
Salih kurt - 2 yıl Önce

150 engelliyim 20yilldir atama bekliyorum