SGK, TMO, DHMİ, TCDD 1000 Üzeri Memur Alımı Yapacak! En Az Lise

Kamu Kurumlarına memur alımı başvuru süreci başlıyor. KPSS 2020/2 tercihleri ile Lise, önlisans ve lisans En çok alım yapan kurumların detayları haberimizdedir.

SGK, TMO, DHMİ, TCDD 1000 Üzeri Memur Alımı Yapacak! En Az Lise

Devlete Memur Alımı başvuruları başlıyor. Aralık sonu ile başvuruları başlayacak olan kamu kurumları bünyelerindeki eksikliği karşılamak üzere en az lise mezunu adaylar içerisinden SGK, TMO, DHMİ, TCDD Memur Alımı yapacaklar. En Az Lise Mezunu Memur Alımı için adayların KPSS'ye girmiş olmaları gereklidir. Peki aranan genel şartlar nedir? hangi kadrolarda memur alımları yapılacak? İşte detaylar.

Kamu Kurumlarına 1000 Üzeri Memur Alımı Yapılacak!

Tercih Kılavuzu ile kamuya memur alımları farklı kurumlarda ve farklı kadrolarda yapılacak. Buna göre alım yapacak kurumlar şöyle;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK ),
 • Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü ( TMO ),
 • Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ( DHMİ ),
 • Devlet Demir Yolları ( TCDD ),

Söz konusu bu kurumlar Lise, Ön Lisans ve Lisans Mezunu Memur alımı yapacak.

Başvuru Şartları Ne Olacak?

Alımlar ÖSYM KPSS 2020/2 Tercih kılavuzu ile yapılacak. Bu yönde Herhangi bir Mülakat yapılmaksızın Mülakatsız Memur Alımı olacak. Genel Başvuru şartları ise şöyledir;

 • Türk vatandaşı olmak. (5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28’inci maddesi gereğince Mavi Kart sahibi olup Mavi Kartlılar Kütüğüne kayıtlı adaylar bu kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonlara başvuramazlar.)
 • 18 yaşını tamamlamış olmak. (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler. Kazai rüşt kararının tercih işlemlerinin son günü itibarıyla alınmış olması gerekmektedir.)
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak
 • Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin 6 ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak. (Askerde bulunan adaylar da tercih yapabileceklerdir. Ancak, yoklama kaçağı veya bakaya durumda bulunan adayların tercihte bulunmamaları gerekmektedir.)
 • Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak. (Hangi görevin devamlı yapılmasına, hangi akıl hastalığının engel olacağına resmi sağlık kurullarından alınan raporların incelenmesi suretiyle ilgili kurumlar tarafından karar verilecektir.)

KPSS Şartına Dikkat!

Dediğimiz gibi alımlar Tercih kılavuzu ile yapılacağından adayların ÖSYM tarafından yapılan Kamu personeli Seçme Sınavından Lise mezunları için KPSSP94, Ön Lisans mezunları için KPSSP93 ve Lisans mezunları için KPSSP3 puan türünden puan almış olmak gereklidir. Taban KPSS puanı olmayıp puan sırasına göre atama yapılacaktır.

Tercihler Ne Zaman?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı yayımladığı takvime göre KPSS tercihleri 30 Aralık 2020 tarihi ile başlayacak olup en geç 07 Ocak 2021 tarihine kadar devam edecek. Tercihler başladığında haberdar olmak için,

İşin Olsa Mobil Uygulamasını indirerek anında haberdar olabilirsiniz. İşin Olsa İOS Mobil Uygulaması İçin BURAYA, İşin Olsa Android Mobil Uygulaması İçin BURAYA tıklayarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
3249 bilgisayar Programcılığı
3249 bilgisayar Programcılığı - 3 yıl Önce

3249 SGK kadro bekliyor

Adem Durmuş
Adem Durmuş - 3 yıl Önce

SGK dan güzel bir kadro bekliyoruz inşAllah 3004 koduyla yüksek kadro sayısı verilir.

Onur Durmaz
Onur Durmaz - 3 yıl Önce

SGK kaç alım yapacağı belli oldu mu

Emine Kalfa
Emine Kalfa - 3 yıl Önce

Kimya teknikeri alımı olsun

Bahar
Bahar - 3 yıl Önce

Sgk nin alım yapacagi bilgisine nereden ulaştınız emin misiniz isinolsa?

Emine
Emine - 3 yıl Önce

İnşAllah kimya teknikeri yüksek bir alım olur