Rekabet Kurumu Memur Alımı Başvuru Süreci Devam Ediyor! Yaş, KPSS ve Eğitim Şartı Nedir?

Rekabet Kurumu bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 2020 yılı memur alımı yapacak. Başvuru süreci hala devam eden ilan için detaylar nedir?

Rekabet Kurumu Memur Alımı Başvuru Süreci Devam Ediyor! Yaş, KPSS ve Eğitim Şartı Nedir?

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan memur alımı ilanına göre Rekabet Kurumu bünyesine alım yapacak. Bu kapsamda en az dört yıllık üniversitelerden mezun olmuş farklı alanlardan memur alacak. Alımlar Rekabet Uzman Yardımcılığı Giriş sınavı ile belirlenecek.

Söz konusu gitiş sınavı Yazılı ve sözlü olarak iki aşamadan oluşmaktadır. 

Yazılı Sınav: Sınav 19 Nisan 2020 Pazar günü Ankara’da yapılacaktır. Sınav yeri, saati ile sınava katılmaya hak kazanan adayların isimleri Rekabet Kurumu internet sitesinde ilan edilecektir.

Sözlü Sınav: Sınav komisyonu başkanı ve üyeleri tarafından, Yönetmelikte belirlenen kriterlere göre her adaya 100 tam puan üzerinden ayrı ayrı puan verilir. Sözlü sınavda başarılı sayılmak için, Komisyon Başkan ve Üyelerinin 100 tam puan üzerinden verdikleri puanların aritmetik ortalamasının en az 70 olması şarttır.

HANGİ ALANLARDA MEMUR ALIMI YAPILACAK!

Rekabet Kurumu bünyesine 3 farklı alanda 20 kişilik boş kadro ile memur alımı yapacak. Bu kapsamda 10 Rekabet Uzman Yardımcısı ( Genel ), 5 Hukuk alanında ve 5 Bilişim alanında memur alımı yapılacak.

BÖLÜM ŞARTI VAR!

1) (10 kişilik) Rekabet Uzman Yardımcılığı (Genel) kadrosu için; en az dört yıllık öğrenim veren yükseköğretim kurumlarının İktisat, Siyasal Bilgiler, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden veya İşletme Mühendisliği ya da Endüstri Mühendisliği bölümlerinden,

2) (5 kişilik) Rekabet Uzman Yardımcılığı (Hukuk) kadrosu için; Hukuk Fakültelerinden,

3) (5 kişilik) Rekabet Uzman Yardımcılığı (Bilişim) kadrosu için; Bilgisayar Mühendisliği, İstatistik ve Bilgisayar, Matematik ve Bilgisayar, Endüstri Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği bölümlerinden,

veya bunlara dekliği bulunan yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş veya YÖK onaylı yurtdışı eğitim kurumlarından mezun olmuş olmak şartı aranacaktır.

SINAVA KATILMA GENEL ŞARTLARI:

Adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki nitelikler kapsamında Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık problemi olmamak, Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlı veya emekli aylığı almıyor olmak, Yapılacak güvenlik soruşturması veya arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak gibi nitelikler aranacaktır.

KPSS ŞARTI NEDİR?

Son başvuru tarihi itibariyle 2018-2019 Kamu Personel Seçme Sınavından:

a) Rekabet Uzman Yardımcılığı (Genel) kadrosu için; KPSS P14, KPSS P15, KPSS P16, KPSS P24, KPSS P25, KPSS P26, KPSS P27, KPSS P28, KPSS P31 veya KPSS P36 puan türlerinin herhangi birinden en az (85) puan almaları ve başvuruda bulunanlardan en yüksek puanlı (200) kişi içerisinde bulunmaları,

b) Rekabet Uzman Yardımcılığı (Hukuk) kadrosu için; KPSS P4, KPSS P5, KPSS P6 veya KPSS P7 puan türlerinin herhangi birinden en az (80) puan almaları ve başvuruda bulunanlardan en yüksek puanlı (100) kişi içerisinde bulunmaları,

c) Rekabet Uzman Yardımcılığı (Bilişim) kadrosu için; KPSS P1 veya KPSS P2 puan türünden en az (80) puan almaları ve başvuruda bulunanlardan en yüksek puanlı (100) kişi içerisinde bulunmaları gerekmektedir.

YAŞ ŞARTI:

Rekabet Kurumu memur alımı ilanına başvuru yapacak adaylardan 35 yaş şartı aranıyor. Bu bağlamda Sınavın yapılacağı yılın Ocak ayı itibari ile ( 01 Ocak 2020 ) 35 yaşını doldurmamış olmak gereklidir.

BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR!

Rekabet Kurumu Uzman yardımcısı alımı ilan için başvurular 12 Mart 2020 tarihinde başlamış olup en geç 27 Mart 2020 tarihine kadar devam edecektir. Adaylar başvurularını sadece www.rekabet.gov.tr internet adresinde bulunan “Sınav Duyurusu” başlıklı bölümdeki “Başvuru Formu” nu eksiksiz olarak dolduracaklardır.

BAŞVURU EKRANI

BAŞVURU KILAVUZU

YORUM EKLE