KPSS 2021/1 Merkezi Atama 2500 Memur Alımı Bekleniyor! Kadrola Ne Olacak?

2021 yılında yapılacak olan merkezi atama için adaylar taleplerini iletmeye başladılar. En az 2500 boş kadro bekleyen adaylar KPSS şartı ve kadroları merak ediyor. İşte detaylar.

KPSS 2021/1 Merkezi Atama 2500 Memur Alımı Bekleniyor! Kadrola Ne Olacak?

Bildiğiniz gibi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme merkezi Başkanlığı tarafından her yıl iki kez yapılan Merkezi atama için tarih yaklaşıyor. Adaylar şimdiden merkezi atama için kadroları ve detayları beklemeye başladılar bile. Daha öncede 2021 yılı için merkezi atama takvimi açıklanmış olup KPSS 2021/1 tercihleri Temmuz ayında yapılacağı bildirilmişti.

Peki Hangi kadrolarda memur ataması olacak? Kimler memur atamasına katılabilecekler? Atamalar ne zaman olacak?

2500 MEMUR ALIMI YAPILMASI BEKLENİYOR!

KPSS'ye katılmış olan adayların her yıl beklediği zaman yaklaşıyor. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan merkezi atamalardan yola çıkılarak adaylar bu yıl en az 2500 kişilik boş kontenjan ile Memur Alımı ilanı bekliyor. Peki geçtiğimiz yıllarda yapılan atamalarda kontenjanlar neydi?

 • 2017/1 - 2780 Boş Kontenjan
 • 2017/2 - 2038 Boş Kontenjan
 • 2018/1 - 1471 Boş Kontenjan
 • 2018/2 - 1729 Boş Kontenjan
 • 2019/1 - 1014 Boş Kontenjan
 • 2019/2 - 1729 Boş Kontenjan
 • 2020/1 - 2582 Boş Kontenjan
 • 2020/2 - 1677 Boş Kontenjan

LİSE, ÖN LİSANS VE LİSANS MEZUNU ALIM YAPILACAK?

KPSS 2021/1 ile kamuya atamalarda en az lise, ön lisans ve lisans mezunu memur alımı yapılacak. Bu doğrultuda tahmini alım kadroları:

Lise Mezunu: Vagon Teknisyeni, Şoför, Memur, Bilgisayar İşletmeni, Hizmetli, Sağlık teknisyeni, Teknisyen alımları yapılacak.

Ön Lisans Mezunu: VHKİ, Anbar memuru, ARFF Memuru, Programcı, Bilgisayar İşletmeni, Dava Takip Memuru, Enformasyon Memuru, Gişe Memuru, Ambar Memuru, İş Makinası Sürücüsü, Sağlık teknikeri, Aşçı, Hemşire, Tekniker, Sekreter, Kondoktör, Koruma ve Güvenlik Görevlisi, Memur, Muhasebeci, Şoför, Teşkil Memuru alınacak.

Lisans Mezunu: Aktüer, Antrenör, Tüketici hakem heyetiraporatörü, VHKİ Kütüphaneci, Matematikçi, Memur, Denizcilik Sörvey Mühendisi, Sekreter, Merkezi Satınalma Uzmanı, Mimar, Astronom, Mühendis, Kimyager, Sosyal çalışmacı, Mühendis, Fizikçi, Grafiker, İstatistikçi, Müze Araştırmacısı, Perfüzyonist, Psikolog, Mütercim, Arpon memuru, ARFF Memuru, Kitap Patalogu, Avukat, Bilgisayar İşletmeni, Stajyer Alım memuru, Şehir Plancısı, Programcı, Veteriner hekim kadrolarında alım yapılacak.

KİMLER TERCİH YAPABİLECEK?

 • Türk vatandaşı olmak. (5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28’inci maddesi gereğince Mavi Kart sahibi olup Mavi Kartlılar Kütüğüne kayıtlı adaylar bu kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonlara başvuramazlar.)
 • 18 yaşını tamamlamış olmak. (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler. Kazai rüşt kararının tercih işlemlerinin son günü itibarıyla alınmış olması gerekmektedir.)
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak.
 • Herhangi bir suç hükümlülüğü bulunmamak,
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin 6 ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak. (Askerde bulunan adaylar da tercih yapabileceklerdir. Ancak, yoklama kaçağı veya bakaya durumda bulunan adayların tercihte bulunmamaları gerekmektedir.)
 • Tercih edilecek kadro veya pozisyonlar için aranan diğer başvuru şartlarını taşımak.

KPSS ŞARTI:

Adayların 2020 yılında yapılmış olan kamu Personeli Seçme Sınavından Lise için KPSSP94, Ön Lisans için KPSSP93 ve Lisans için KPSSp3 puan türünden puan almış olmaları gereklidir. Atama işlemleri bildiğiniz gibi KPSS sırasına göre yapılıyor.

TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

KPSS 2021/1 merkezi yerleştirme işlemleri 01 Temmuz 2021 tarihi ile başlayacak ve en geç 08 Temmuz 2021 tarihine kadar devam edecek. Adaylar tercihlerini ÖSYM nin belirttiği tercih ücretini yatırdıktan sonra tercih yapabilecekler.

SİZ HANGİ KADRO YA TERİH YAPMAYI DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUMLARA BELİRTİNİZ.

DİĞER GÜNCEL MEMUR PERSONEL ALIMI İLANLARI BURADA

Tercih kılavuzu hakkında gelişmelerden haberdar olabilmek için İşin Olsa Mobil Uygulamasını indirebilirsiniz. Uygulama tamamen ücretsiz ve sizin kolay kullanımını için hazırlanmıştır. Her gelişmeden anında haberdar olmak için,

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2021, 00:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
İşsiz
İşsiz - 2 yıl Önce

MaşAllah maşAllah pek çok alıyorsunuz gençliğim gençliğimiz heba oldu işsiz mühendis ordusu hakkımız zehir zıkkım olsun inşAllah amin

Torpilci
Torpilci - 2 yıl Önce

Torpil bulun bos verin kpss mulakat hep para tuzagi partiden torpil bulun torpilsiz ekmek yok 3 kez elendik torpil yok diyeee

Ayşegül
Ayşegül - 2 yıl Önce

İşletme lisans 85 ile gelir mi bir yer?

Öde babam öde
Öde babam öde - 2 yıl Önce

Tercih için de mi ücret ödeyeceğiz. Sınava gir ücret öde tercih yap ücret öde iyi valla. Ayıp la koskoca ÖSYM paralı tercih... Parayı verip memur olacaksak ufak tefek uğraştırmayın basalım parayı memur olalım ozaman. Aydan aya gelir zaten verdiğimiz para. Birde sanki pazardan karpuz seçiyorlar. Yaş sınırı boy sınırı kilo sınırı güzel mi çirkin mi... Kardeşim adam eşşek gibi çalışmış ppuan almış alsana işte. Yada yaz oraya benim yeğenimin özelliği bu bunu alacağız uğraşmayın yazın. Millet umutlanmayın bari. Hadi eyvAllah.

Mehmet
Mehmet - 1 yıl Önce

Merkezi atamadan yapılan atama sayısı Şaka gibi

erdem
erdem - 2 yıl Önce

torpilci isimli kişiye söylüyorum kardeş bu atama zaten mülakatsız merkezi atama şaka mısın kafan mı güzel üniversite kazanmakla bir farkı yok yazıyorsun tercihi sırana göre geliyor bende 91 aldım 2020/2 de olmadı sıramı bekliyorum işte geliyor benim oluyor 2021/1 2021/2 veya 2022/1 üçünden birinde olacak

Mehmet Yildiz
Mehmet Yildiz - 2 yıl Önce

KPSS SINAVLARININ ERKEN YAPILMASI
Öncelikle iyi çalışmalar dilerim
ÖSYM son birkaç yıl öncesine kadar KPSS sınavlarını temmuz ayında yapıyordu. Ortaöğretim ve Önlisans KPSS’yi ise Eylül ayında yapıyordu. Önlisans örnek verelim
2006 : 17 Eylül
2008 :21 Eylül
2010 : sınavlar iptal olmasaydı eylül ayında olacaktı
2012 : 22 eylül
2014: 27 eylül
..
Sınavların geç yapılması o yıl puanların kullanılmasını engelliyor. Çünkü sınavın açıklanması bir aydan fazla sürüyor. Talebimiz eskiden olduğu gibi KPSS lerin daha erken tarihlerde yapılması. Örneğin gelecek yıl KPSS B sınavları yapılacak .Lisans Temmuz ayında Ortaöğretim ve Önlisans Eylül ayında olabilir
Konuyu gündeme getiren bir haber yapılırsa çok memnun oluruz. Saygılarımızla . İyi Çalışmalar.

aliye
aliye - 2 yıl Önce

3163 nitelik kodlu önlisans işletme yönetimi için yüksek bir kadro bekliyoruz