İçişleri Bakanlığı 2020 Yılı 100 Kaymakam Adayı Alım İlanı Yayımlandı

İçişleri Bakanlığı az önce yayımladığı duyurusunda bünyesine 100 kişilik kadro ile kaymakam adayı alımı yapacağını bildirdi. Başvurular ne zaman? Şartlar nedir?

İçişleri Bakanlığı 2020 Yılı 100 Kaymakam Adayı Alım İlanı Yayımlandı

Resmi Gazetede az önce 25 Ağustos 2020 tarihi ile yayımlanmış olan ilana göre İçişleri Bakanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 2020 yılı kaymakam adayı alımı yapacak. Alımlar ÖSYM üzerinden yapılacak olup Ekim ayında Kaymakam Adaylığı sınavı yapılacak.

KAYMAKAM ADAYI ALIMI SINAVI EKİM'DE

İçşleri Bakanlığına alınacak kaymakam adayları için Sınav, 18 Ekim 2020 tarihinde Ankara’da yapılacaktır. Sınav, saat 10.15’te başlayacaktır. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır. Sınavda sorulacak soru sayısı ve cevaplama süresi; 100 soru için 150 dakika (2,5 saat) olacaktır.

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

İçişleri Bakanlığı Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı’na alımını yapacağı 100 kaymakam adayı alımı için adaylardan aşağıdaki nitelikler aranacak.

Yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmak veya;

Üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmak.

Yukarıda belirtilen bölümlerden mezun olmayan kaymakam aday adayları; mezun oldukları bölümlerin müfredatının bahse konu bölümlerin müfredatının yüzde seksenine sahip olduğuna ilişkin Yükseköğretim Kurulundan alacakları eşdeğerlik belgesini, lisansüstü eğitim yapan kaymakam aday adayları ise noter onaylı diploma suretlerini ya da mezun olduklarını gösterir resmi belgeleri mülakat sınavı için evrak teslimi esnasında diğer evraklarla birlikte İçişleri Bakanlığına ibraz etmek zorundadırlar.

1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu’nun 2 ve 2/A, 657 sayılı DMK’nın 48/A, 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 274/A ve Kaymakam Adayları Yönetmeliği’nin 5. maddelerinde yer alan şartlara haiz olmak.

01 Ocak 2020 tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1985 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar).

Askerlikle ilişiği bulunmamak; askerlik hizmetini yapmış, erteletmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

İçişleri bakanlığına kaymakam adaylığı için başvurular, 02 Eylül 2020 tarihinde başlayacak. Bu kapsamda en geç 09 Eylül 2020 tarihine kadar yapılacak başvurular kabul edilecek. Başvurular sadece ÖSYM başvuru merkezinden, https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması’ndan yapacaklar ve sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Geç başvuru günü 17 Eylül 2020’dir.

İLANIN TAM METNİ

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2020, 22:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nazmiye
Nazmiye - 3 yıl Önce

Felsefe bölümü mezunlarıda bu sınava katılabiliyor mu ?